Γ΄ τάξη: Χριστουγεννιάτικη εορτή (22 Δεκ.2017)

0

Συγγραφέας: 2ο ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΑΙΓΙΟΥ | Κατηγορία Γ΄τάξη, Σχολικές γιορτές | , στις 23-12-2017

Θεατρικό μαθητών Γ΄ τάξης «Φρικαντέλα, η μάγισσα που μισούσε τα κάλαντα»

Ο Αϊ – Βασίλης «ήρθε» ξανά…να μοιράσει δώρα στους μαθητές!

Θεατρικό «Τα παράπονα των Δώρων»

Η χορωδία της Γ΄ τάξης

Η χορωδία της Γ΄ τάξης με τη συνοδεία μουσικού οργάνου από την άξια μουσικό του σχολείου μας.

Από το σκηνικό και τους ρόλους στη σκηνή και εκτός , του θεατρικού «Φρικαντέλα»

Χαρούμενες Εορτές!

0

Συγγραφέας: 2ο ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΑΙΓΙΟΥ | Κατηγορία Ανακοινώσεις | , στις 20-12-2017

Αποτέλεσμα εικόνας για χριστουγεννιατικες καρτες

Εκπαιδευτική επίσκεψη μαθητών Δ΄,Ε΄& ΣΤ΄ στην Αθήνα (1η Δεκ.2017)

0

Συγγραφέας: 2ο ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΑΙΓΙΟΥ | Κατηγορία Δ΄ τάξη, Ε΄τάξη, Επισκέψεις, Στ΄τάξη | , στις 11-12-2017

Οι μαθητές μας στο Ευγενίδειο Ίδρυμα (Πλανητάριο).

Οι μαθητές στην αίθουσα προβολών του Πλανηταρίου ως ένα μέσο συνθετικής επιμόρφωσης για να μάθουν οι μαθητές κάτι πέραν της ηλικιακής μαθησιακής τους ικανότητας. Θέμα προβολής: «παράξενοι κόσμοι στο ηλιακό σύστημα».

στο Αρχαιολογικο Μουσείο

Οι πλούσιες συλλογές του, που απαριθμούν περισσότερα από 11.000 εκθέματα, προσφέρουν στον επισκέπτη ένα πανόραμα του αρχαίου ελληνικού πολιτισμού από τις αρχές της προϊστορίας έως την ύστερη αρχαιότητα.

Γ΄Τάξη: Επίσκεψη στο Δημοτικό Πάρκο Κυκλοφοριακής Αγωγής «Πάνος Μυλωνάς» στην Πάτρα (1η Νοε.2017)

0

Συγγραφέας: 2ο ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΑΙΓΙΟΥ | Κατηγορία Γ΄τάξη, Επισκέψεις | , στις 01-11-2017

Στο κυκλοφοριακό πάρκο ενημέρωση για τους κανόνες ΚΟΚ

Στο κυκλοφοριακό πάρκο

Στο κυκλοφοριακό πάρκο ενημέρωση για τις διαβάσεις

Στο κυκλοφοριακό πάρκο

Στην παιδική χαρά στο Φάρο της Πάτρας

4η Πανελλήνια Ημέρα Σχολικού Αθλητισμού 2017

0

Συγγραφέας: 2ο ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΑΙΓΙΟΥ | Κατηγορία Ανακοινώσεις, Δραστηριότητες | , στις 05-10-2017

γηπεδο1

«άλματα χωρίς φόρα συνεχόμενα στο χορτάρι» από τους μαθητές στο Στάδιο

Ποδασφαιριστές του Παναιγιαλείου στο σχολείο μας την ημέρα Σχολ.Αθλητισμού

γηπεδο2

Αγώνισμα «ρίψη με ακόντιο nerf σε στόχο» από τους μαθητές μας στο Στάδιο Αιγίου

γηπεδο3

Αγώνισμα «άλμα χωρίς φόρα στο σκάμμα» από τους μαθητές στο Στάδιο

γηπεδο4

Αγώνισμα «ρίψης με ιατρική μπάλα στα γόνατα» μαθητών στο Στάδιο

τ

Παίκτες του Κεραυνού Αιγίου κάνουν βολές με μαθητές μας που προκρίθηκαν ύστερα από εύστοχες ερωτήσεις για το άθλημα αυτό

κεραυνος2

Η ομάδα του Κεραυνού της πόλης μας δια του προπονητή της χαρίζει μια μπάλα στο σχολείο μας!

Ο άξιος προπονητής του Κεραυνού δίνει πληροφορίες για το άθλημα και κάνει διάλογο με τους μαθητές.

Πρόσκληση Συνάντησης Γονέων & Κηδεμόνων

0

Συγγραφέας: 2ο ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΑΙΓΙΟΥ | Κατηγορία Ανακοινώσεις | , στις 22-09-2017

ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΗ

Οι Γονείς & Κηδεμόνες των μαθητών μας, καλούνται την Τετάρτη 4 Οκτωβρίου 2017 και ώρα 18:30, να προσέλθουν στο σχολείο μας (αίθουσα εκδηλώσεων – ισόγειο νέου κτιρίου) για την πρώτη ενημερωτική συνάντηση σε γενικό επίπεδο από τη νέα Διευθύντρια του Σχολείου κ. Πλατάνου Βασιλική, με θέματα που αφορούν τη λειτουργία του σχολείου και τις σχέσεις των εμπλεκόμενων σε αυτό αλλά και διάλογο στα θέματα που θα τεθούν στη συνάντηση.

Οι Γονείς και Κηδεμόνες εν συνεχεία και επ΄ευκαιρία της έναρξης της σχολικής χρονιάς θα έχουν την πρώτη τους γνωριμία και επικοινωνία με τον/την εκπαιδευτικό της τάξης του παιδιού τους, με σκοπό ανεύρεση δυνατών τρόπων προς επίτευξη των παιδαγωγικών στόχων.

Στη γενική ενημέρωση της συνάντησης θα παρέμβει και ο Σύλλογος Γονέων και Κηδεμόνων.

Από τη Διεύθυνση

Οι νέες καλαίσθητες βρύσες προς χρήση των μαθητών από το Σύλλογο Γονέων & Κηδεμόνων

0

Συγγραφέας: 2ο ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΑΙΓΙΟΥ | Κατηγορία Ανακοινώσεις | , στις 11-09-2017

OΙ νέες βρύσες του σχολείου μας, στόχος και έργο του δραστήριου Συλλόγου Γονέων & Κηδεμόνων

Οι νέες βρύσες ομορφαίνουν το προαύλιο και …τις στιγμές των μαθητών!

Αγιασμός για την έναρξη της Σχολικής Χρονιάς 2017-18

0

Συγγραφέας: 2ο ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΑΙΓΙΟΥ | Κατηγορία Ανακοινώσεις | , στις 01-09-2017

• αγιασμος     Ο καθιερωμένος Αγιασμός των μαθητών και των εκπαιδευτικών για τη νέα σχολική χρονιά θα πραγματοποιηθεί σύμφωνα με τα προβλεπόμενα που ισχύουν τη Δευτέρα 11 Σεπτεμβρίου 2017 και ώρα 9:00 το πρωί στον προαύλιο χώρο του σχολείου σε περίπτωση καλοκαιρίας.
  •     Οι μαθητές χρήσιμο είναι να έχουν μαζί τους την ημέρα αυτή σχολική τσάντα ή σακούλα  για την παραλαβή και μεταφορά των σχολικών βιβλίων που είναι διαθέσιμα έως αυτή τη στιγμή.
  •         Εκ του συλλόγου διδασκόντων

Γιορτή Λήξης Ε΄& ΣΤ΄2017: “Φωνούλες, γέλια φέρνει τ΄αγέρι μέσα απ΄τ΄αμπέλια τα καρπερά. Παιδιά αγγελούδια ψέλνουν τραγούδια στο καλοκαίρι.Θεού χαρά.”

0

Συγγραφέας: 2ο ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΑΙΓΙΟΥ | Κατηγορία Εκδηλώσεις, Στ΄τάξη, Σχολικές γιορτές | , στις 16-06-2017

DSC_0002 DSC_0008 DSC_0021DSC_0093DSC_1071DSC_0056DSC_0063DSC_0077DSC_0046 DSC_0075DSC_0101DSC_0026DSC_0027

Β2 – Γιορτή Λήξης 2017: Αφιέρωμα στον Ελύτη