![1](https://blogs.sch.gr/28nipirakl/files/2024/06/1-225x300.jpg?x16833)
![2](https://blogs.sch.gr/28nipirakl/files/2024/06/2-225x300.jpg?x16833)
![3](https://blogs.sch.gr/28nipirakl/files/2024/06/3-225x300.jpg?x16833)
![4](https://blogs.sch.gr/28nipirakl/files/2024/06/4-225x300.jpg?x16833)
![5](https://blogs.sch.gr/28nipirakl/files/2024/06/5-225x300.jpg?x16833)
![6](https://blogs.sch.gr/28nipirakl/files/2024/06/6-225x300.jpg?x16833)
![7](https://blogs.sch.gr/28nipirakl/files/2024/06/7-225x300.jpg?x16833)
![8](https://blogs.sch.gr/28nipirakl/files/2024/06/8-169x300.jpg?x16833)
![9](https://blogs.sch.gr/28nipirakl/files/2024/06/9-300x225.jpg?x16833)
![10](https://blogs.sch.gr/28nipirakl/files/2024/06/10-225x300.jpg?x16833)
Η Μεγάλη εβδομάδα ξεκινάει!
Μαζί με τα παιδιά βάψαμε αυγά ,πλάσαμε Λαζαράκια και ξεκινάμε το ταξίδι μας στην εβδομάδα των Παθών του Χριστού μας.
Για το σχολικό έτος 2024-2025 οι εγγραφές θα πραγματοποιηθούν ηλεκτρονικά από 1 -20 Μαρτίου . Εγγραφές μετά την 20η Μαρτίου θεωρούνται εκπρόθεσμες και χρειάζονται την έγκριση του Δ/ντη Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης.
Στα Νηπιαγωγεία, για το σχολικό έτος 2024-2025, εγγράφονται μαθητές/τριες γεννημένοι το 2020.
ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ ΕΓΓΡΑΦΩΝ
ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΗ ΑΙΤΗΣΗ ΕΓΓΡΑΦΗΣ
Για την εγγραφή του νηπίου/προνηπίου ο γονέας/κηδεμόνας πρέπει να ακολουθήσει τα εξής βήματα:
Για την υποβολή της αίτησης οι γονείς/κηδεμόνες συμπληρώνουν διαδοχικά τα ακόλουθα:
α) τα στοιχεία του προνηπίου/ νηπίου για το οποίο αιτούνται την εγγραφή. Το σύστημα διαλειτουργεί με το Μητρώο Πολιτών και το Πληροφοριακό Σύστημα myschool και παρέχει στους γονείς/κηδεμόνες κατάλογο των τέκνων που είναι εγγεγραμμένα στην οικογενειακή τους μερίδα, τα οποία είναι σε ηλικία εγγραφής στο Νηπιαγωγείο και τα οποία δεν είναι εγγεγραμμένα σε άλλη σχολική μονάδα. Τα στοιχεία των τέκνων είναι συμπληρωμένα και οι γονείς/κηδεμόνες επιλέγουν το/τα τέκνο/α για το/τα οποίο/α επιθυμούν
να υποβάλουν αίτηση. Σε περίπτωση ωστόσο που για οποιοδήποτε λόγο ο κατάλογος δεν περιλαμβάνει το τέκνο που επιθυμούν να εγγράψουν, έχουν τη δυνατότητα να εισάγουν μόνοι τους τα στοιχεία του νηπίου/προνηπίου και να τεκμηριώσουν τη σχέση κηδεμονίας, είτε με δικαστική απόφαση επιμέλειας είτε με ιδιωτικό συμφωνητικό ρύθμισης επιμέλειας, με ανάρτηση σχετικού αποδεικτικού σε ψηφιακή μορφή,
β) τη διεύθυνση μόνιμης κατοικίας τους, την οποία τεκμηριώνουν αναρτώντας σε ψηφιακή μορφή εγγράφου σχετικό αποδεικτικό, όπως λογαριασμό ΔΕΚΟ, μισθωτήριο συμβόλαιο, ή άλλο δημόσιο πρόσφατο έγγραφο από το οποίο να προκύπτει ρητά η διεύθυνση κατοικίας,
γ) τα στοιχεία άλλου/ων τέκνου/ων, που φοιτά/ούν στην ίδια ή σε συστεγαζόμενη σχολική μονάδα, εφόσον υπάρχει/ουν και για το/τα οποίο/α θα χρειαστεί να προσκομίσει Βεβαίωση Φοίτησης από τον/τη Διευθυντή/ντρια της συστεγαζόμενης σχολικής μονάδας.
δ) εάν επιθυμούν τη φοίτηση του προνηπίου/νηπίου στο Τμήμα Πρόωρης Υποδοχής, στο Προαιρετικό Ολοήμερο Πρόγραμμα και στο Αναβαθμισμένο Πρόγραμμα Ολοήμερου Νηπιαγωγείου.
ε) τα στοιχεία των συνοδών των προνηπίων/νηπίων κατά την προσέλευση και αποχώρησή τους από τη σχολική μονάδα ενώ παράλληλα επιλέγουν τη δήλωση: «Υποβάλλοντας αυτή την αίτηση, αναλαμβάνω την ευθύνη για την ασφαλή προσέλευση και αποχώρηση του νηπίου/προνηπίου».
Πριν την οριστική υποβολή της αίτησης, (παρ 3 του άρθρου 2 της ΚΥΑ 53128/Δ1/2020 (Β ́ 1767) οι γονείς/κηδεμόνες ενημερώνονται από την ηλεκτρονική υπηρεσία «Πρώτη Εγγραφή» της Ενιαίας Ψηφιακής Πύλης (gov.gr) για τα παραστατικά που θα απαιτηθεί να προσκομίσουν κατά την επίσκεψή τους στη σχολική μονάδα και εντός της προσθεμίας που ορίζει η Προϊσταμένη του Νηπιαγωγείου.
Δικαιολογητικά που θα προσκομιστούν στο σχολείο μετά την αίτηση ηλεκτρονικής εγγραφής
Ώρες κατάθεσης δικαιολογητικών καθημερινά
12.15 έως 12.45.
Τηλ.2810261766
ΠΕΡΙΟΧΕΣ ΕΥΘΥΝΗΣ ΤΟΥ 28ΟΥ ΝΗΠΙΑΓΩΓΕΙΟΥ ΗΡΑΚΛΕΙΟΥ
62 Μαρτύρων (1-45 μονά), Ανωγείων (1-47 μονά & 2-50 ζυγά), Αρκάδων,
Αστερουσίων (1-27 μονά & 2-10 ζυγά), Δημακοπούλου, Διατονίου, Δικτύνης,
Ευαγγελιστρίας (25-53 μονά & 34-62 ζυγά), Θενών (1-39 μονά), Θερίσου (1-61
μονά & 2-56 ζυγά), Μίνωος (59-99 μονά), Μιχαήλ Αρχαγγέλου (1-73 μονά & 2-
42 ζυγά), Πτολεμαίων, Πυράνθου (1-19 μονά & 2-20 ζυγά), Ραύκου (1-53 μονά &
2-46 ζυγά), Ριζηνίας (2-38 ζυγά), Σεφέρη Γεωργίου, Σκουλούδη Στέφανου,
Σύρου, Τήνου, Ύδρας.
Με τις τελευταίες ημέρες του Φλεβάρη ,ολοκληρώσαμε την εκπαίδευση μας ως αστροναύτες.
ΑΠΟΣΤΟΛΗ 1η.
Βοηθήσαμε τον Φεγγαροσκεπαστή να πάει στο φεγγάρι.
Κατασκευάσαμε ιπτάμενους δίσκους και στείλαμε όλους τους εξωγήινους στους πλανήτες τους.
ΑΠΟΣΤΟΛΗ 3η.
Γνωρίσαμε όλους τους πλανήτες.
ΑΠΟΣΤΟΛΗ 4η
Παίξαμε επιτραπέζια που δημιουργήσαμε μόνοι μας.
ΑΠΟΣΤΟΛΗ 5η
Έτοιμος και ο πύραυλος για τα διαστημικά μας ταξίδια.
ΑΠΟΣΤΟΛΗ 6η.
Προγραμματίσαμε και το ρομπότ- μελισσούλα να ταξιδέψει μαζί μας.
ΑΠΟΣΤΟΛΗ 7η
Φορέσαμε την στολή του αστροναύτη και περπατήσαμε γύρω από τους κρατήρες.
ΑΠΟΣΤΟΛΗ 8η.
Δοκιμάσαμε το φαγητό του αστροναύτη.
ΑΠΟΣΤΟΛΗ 9η.
Γράψαμε την φωνούλα ΑΑΑΑΑΑΑααααααα.
Και φυσικά μετά από τόσες αποστολές που εκτελέσαμε με επιτυχία πήραμε το πτυχίο του αστροναύτη από την ΝΑSA.
Δώστε μια περιγραφή για το σχολείο σας, π.χ. την ιστορία του, τους χώρους του, τις υποδομές και τον εξοπλισμό της σχολικής μονάδας
Πρόσφατα σχόλια