Απόκριες

Οι απόκριες πλησιάζουν!  Κλόουν, πιερότοι, Αρλεκίνοι, κομφετί και σερπαντίνες έχουν την τιμητική τους στο σχολείο μας!

Ψαλίδια , κόλλες, πολύχρωμα χαρτιά, πιατάκια, μπαλόνια…..και τα χέρια μας παίρνουν φωτιά!! Δημιουργούμε με φαντασία και κέφι όμορφες κατασκευές! Μαθαίνουμε και διασκεδάζουμε! Ο Αρλεκίνος μας μαθαίνει το σχήμα του ρόμβου!

Την Τσικνοπέμπτη, μαμάδες σε δράση, αναλαμβάνουν καθήκοντα μαγειρικής και το σχολείο μας γεμίζει με όμορφες μυρωδιές! Σουβλάκια, κοτομπουκιές, πατάτες, πιτούλες, χυμοί …. Μμμμμ! Νοστιμότατα!

Έπειτα, φοράμε τις αποκριάτικες στολές μας και ξεφαντώνουμε στο αποκριάτικο πάρτι του σχολείου μας! Χορός, τραγούδι, παιχνίδι και γέλια, με την υπέροχη κλόουν!

Φυσικά, δεν ξεχάσαμε να συζητήσουμε και να εργαστούμε πάνω στο θέμα της Καθαρής Δευτέρας και στη νηστεία της Σαρακοστής! Φτιάξαμε και χαρταετούς!

Φορέστε τη στολή σας και ελάτε να διασκεδάσουμε μαζί!