Γνωρίζω τη γειτονιά μου…

Κάθε μέρα κάνουμε την ίδια διαδρομή… Το πρωί, φεύγουμε από το σπίτι για το σχολείο και το μεσημέρι επιστρέφουμε πίσω!

Αλήθεια, έχουμε ποτέ παρατηρήσει τι υπάρχει γύρω μας; Τι ή ποιους συναντάμε, κατά τη διάρκεια της διαδρομής; Άραγε, πως λέγεται η “κοντινή” περιοχή γύρω από το σχολείο η το σπίτι μας;

Αναζητώντας αλλά και απαντώντας σε αυτά τα ερωτήματα γνωρίσαμε τη γειτονιά μας! Βγήκαμε στους δρόμους και μαζέψαμε στοιχεία, φωτογραφίσαμε, καταγράψαμε πληροφορίες….Τελικά, η γειτονιά μας είναι μεγάλη και έχει αρκετά μαγαζιά! Σε κάποια δουλεύουν οι γονείς μας…!

Μεγάλη εντύπωση μας έκανε το γυμναστήριο της περιοχής μας , γι’ αυτό, και αποφασίσαμε να το επισκεφτούμε από κοντά! Η εμπειρία ήταν μοναδική! Περάσαμε απίθανα!

Τέλος , από τις τριγωνικές σκεπές των σπιτιών της γειτονιάς μας , γνωρίσαμε και το τρίγωνο σχήμα!

Ελάτε, πάμε μαζί μια βόλτα στη γειτονιά μας….