Απρ 03 2015

1ος Πανελλήνιος Διαγωνισμός δημιουργίας παιχνιδιού στο Scratch

Κάτω από: Εκδηλώσεις

logo

Το γραφείο Σχολικού Συμβούλου Πληροφορικής Δυτικής Κρήτης και το Πολυτεχνείο Κρήτης σε συνεργασία με το ΚΕΠΛΗΝΕΤ Χανίων, οργανώνουν τον 1ο Πανελλήνιο Διαγωνισμό παιχνιδιού στο Scratch.

Σκοπός του διαγωνισμού η συμμετοχή των μαθητών σε μια συνεργατική και δημιουργική διαδικασία για την υλοποίηση ενός προγράμματος ηλεκτρονικού παιχνιδιού στο προγραμματιστικό περιβάλλον Scratch, αξιοποιώντας την αλγοριθμική σκέψη και τον πειραματισμό με βασικές προγραμματιστικές δομές.

Το σχολείο μας συμμετέχει με τρία έργα, ένα από την Ε” και δύο από την Στ” τάξη, τα οποία έχουν αναρτηθεί στην αντίστοιχη συλλογή.

Το σύνολο των έργων που συμμετέχουν ξεπερνά τα 100 και είναι όλα ορατά από το αποθετήριο του συνεδρίου.

Δεν υπάρχουν ακόμη σχόλια

Σχόλια (RSS)