• ΚΑΛΩΣ ΗΛΘΑΤΕ

Γραμμή Βοήθειας Ελληνικού Κέντρου Ασφαλούς Διαδικτύου

Παιχνίδι για την ανακύκλωση
  • Ανακύκλωση

Ένα διαδραστικό παραμύθι με cartoon χαρακτήρες για να μάθετε ποιες συσκευές ανακυκλώνονται και με ποιον τρόπο.
  • Ανακύκλωση

Ένα διαδραστικό παραμύθι για να μάθετε σχετικά με την ανακύκλωση των λαμπτήρων.
  • Καθαρές θάλασσες

Καθαρίστε τις θάλασσες και τις ακτές

• Οι Βροχοποιοί

Θες να γίνεις κι εσύ ένας απ'αυτούς;

Carl Sagan: Η Χλωμή Μπλε Κουκκίδα

Συγγραφέας: ΗΛΙΑΣ ΗΛΙΟΠΟΥΛΟΣ στις 1 Φεβρουαρίου 2014

Η Χλωμή Μπλε Κουκκίδα είναι μια φωτογραφία της Γης που τραβήχτηκε στις 14 Φεβρουαρίου 1990, από το Voyager 1* από απόσταση ρεκόρ, δείχνοντας αμυδρά τον πλανήτη μας μέσα στο αχανές διάστημα. Μετά από αίτημα του Carl Sagan, το Voyager 1 καθώς εγκατέλειπε το ηλιακό μας σύστημα, έστρεψε για μια τελευταία φορά τις κάμερες προς τη Γη, τραβώντας τη φωτογραφία από την οποία εμπνεύστηκε ο τίλος του ομότιτλου βιβλίου.

«Το διαστημικό σκάφος ήταν πολύ μακριά από το σπίτι. Σκέφτηκα ότι θα ήταν καλή ιδέα, αμέσως μετά τον Κρόνο, να φροντίσουμε να λάβει μια τελευταία ματιά πίσω. Από τον Κρόνο, η Γη φαίνεται πολύ μικρή για το Voyager: Ο. πλανήτης μας θα ήταν ένα σημείο φωτός, ένα μοναχικό pixel, που δύσκολα διακρίνεται από τα άλλα σημεία φωτός του Voyager : …μια χλωμή μπλε κουκκίδα…. » (Carl Sagan)

*Το Voyager 1  εκτοξεύτηκε στις 5 Σεπτεμβρίου 1977.