Ο Κατά Φαντασίαν ασθενής

22 Ιουνίου 2018 Δεν επιτρέπονται σχόλια Από 24ο ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΛΑΡΙΣΑΣ

Με τη θεατρική παράσταση, «Ο Κατά Φαντασίαν ασθενής» του Μολιέρου, σε διασκευή της κυρίας Παρλάτζα Ελένης, αποχαιρέτησαν το Δημοτικό σχολείο οι μαθητές της ΣΤ τάξης.
Η παράσταση έγινε στα πλαίσια των Προγραμμάτων Αγωγής Υγείας με θέμα «Υγεία: Πρόληψη ή Αντιμετώπιση;» και «Youth Power», που υλοποιήθηκαν κατά τη διάρκεια της σχολικής χρονιάς.
Γονείς, δάσκαλοι και φίλοι εντυπωσιάστηκαν με τις ερμηνείες των μαθητών και τους καταχειροκρότησαν δίνοντάς τους τις πιο θερμές ευχές για το μέλλον.
Για την πραγματοποίηση της παράστασης συνεργάστηκαν οι εκπαιδευτικοί: Ελένη Παρλάτζα, Εύη Δημοπούλου και Χρήστος Λαβδάς. Τις προσκλήσεις και την αφίσα επιμελήθηκε η κα Δήμητρα Πουρνάρα.
Στην εκδήλωση ακούστηκαν τα τραγούδια: «Όπου υπάρχει αγάπη» και «Χρώμα δεν αλλάζουνε τα μάτια» καθώς και «Ο ύμνος των μαύρων σκυλιών» το οποίο διασκεύασαν οι μαθητές της ΣΤ΄ τάξης με τη βοήθεια της κυρίας Ελένης Κουτσοδόντη.
Τέλος, η κα Οικονόμου Σοφία συμμετείχε με Το “we are the world”, όπου οι μαθητές διάβασαν στίχους του τραγουδιού.