Σχετικά

Αυτό είναι το ημερολόγιο του 24ου Δημοτικού Σχολείου Ιωαννίνων. Εδώ ανεβάζουμε τις τελευταίες μας δραστηριότητες που πραγματοποιούνται στο σχολείο μας. Καλή περιήγηση.

«10η Πανελλήνια Ημέρα Σχολικού Αθλητισμού – Ευρωπαϊκή Ημέρα Σχολικού Αθλητισμού 2023»

Η 10η Πανελλήνια Ημέρα Σχολικού Αθλητισμού 2023, γιορτάστηκε στο σχολείο μας την Παρασκευή 29 Σεπτεμβρίου 2023, στο πλαίσιο εναρμόνισής της με την Ευρωπαϊκή Ημέρα Σχολικού Αθλητισμού. Την προαναφερόμενη ημέρα, με κοινό σύνθημα: «Η Κίνηση δίνει Ζωή» υλοποιήθηκαν αθλητικές δράσεις/δραστηριότητες και εκδηλώσεις προκειμένου να αναδειχθεί η θεμελιώδης σημασία της σωματικής άσκησης και του αθλητισμού για την υγεία και την ευημερία του ατόμου. Στο πλαίσιο αυτό και έχοντας ως βασική επιδίωξη την αύξηση της φυσικής δραστηριότητας, πραγματοποιήθηκαν Αθλητικά παιχνίδια από τους γυμναστές του σχολείου μας στα Α1, Α2, Β1, Β2 και Ε2 τμήματα καθώς και το Αθλητικό παραδοσιακό παιχνίδι Χαβάης-Το νησί της σωτηρίας στα Δι, Δ2 τμήματα.

Διδασκαλία πετοσφαίρισης στα τμήματα Γ1, Γ2, Δι, Δ2, από διακεκριμένο προπονητή-εκπαιδευτικό της περιοχής μας καθώς και τη προσέγγιση του αθλήματος της ξιφασκίας από αθλητές-προπονητές  του ομώνυμου Αθλητικού Συλλόγου Ιωαννίνων.

Οι εκπαιδευτικοί των τάξεων οργάνωσαν συζητήσεις με τους μαθητές/τριες για τον Αθλητισμό και την αξία στη ζωή μας και τη δημιουργία, με την τεχνική του κολλάζ, της  «αθλητικής αφίσας» του τμήματος.

Εκπαιδευτική επίσκεψη με θέμα: « Ο κύκλος του ψωμιού» της Α΄ τάξης

Την Πέμπτη 19/10/2023 οι μαθητές της Α’ τάξης (Α1&Α2) πραγματοποίησαν με την επίβλεψη των εκπαιδευτικών τους (Καλούδη Αφροδίτη και Λώλη Δημήτριο) εκπαιδευτική επίσκεψη με θέμα «Ο κύκλος του ψωμιού», στην Πέρδικα Ιωαννίνων. Η επίσκεψη αυτή υλοποιήθηκε στα πλαίσια του μαθήματος των δεξιοτήτων αναφορικά με την υγιεινή διατροφή.

Εκεί οι μαθητές επισκέφτηκαν έναν οργανωμένο για την περίσταση χώρο. Οι αρμόδιοι  που υλοποιούν το πρόγραμμα «ο κύκλος του ψωμιού», εξήγησαν στους μαθητές όλη τη διαδικασία από την σπορά του σιταριού, τη συγκομιδή του και την επεξεργασία του σε αλεύρι, ως την παρασκευή του ψωμιού. Οι μαθητές παρακολούθησαν για τα παραπάνω και μια ταινία μικρού μήκους με μαθητές που είχαν υποδυθεί ενήλικες και δραματοποιούσαν τη διαδικασία του κύκλου του ψωμιού. Στη συνέχεια βιωματικά μπροστά στα παιδιά ζυμώθηκε ψωμί, το οποίο ψήθηκε και μοιράστηκε στους μαθητές στο τέλος του προγράμματος, οι οποίοι και το δοκίμασαν!

Μετά την παραπάνω δράση ακολούθησε ξενάγηση στο λαογραφικό μουσείο του χωριού, στο οποίο υπήρχαν και παραδοσιακά σκεύη της παρασκευής του ψωμιού, όπως σκάφες, ταψιά, γάστρα, ξύστρες, μυλόπετρες κτλ. Έτσι έγινε συζήτηση και για τον παραδοσιακό τρόπο παραγωγής του αλευριού και του ψησίματος του ψωμιού στη γάστρα.

Το μουσείο όμως είχε πολλές «γωνιές» του λαϊκού μας πολιτισμού και οι μαθητές είχαν την ευκαιρία να δούνε και άλλα θέματα που σχετίζονται με την ανθρώπινη ζωή. Είδαν αντικείμενα σχετικά με την παραδοσιακή ένδυση και εργαλείων σχετικών με αυτή, επίσης εργαλεία αγροτικά, οικιακά σκεύη και ένα σωρό άλλα αντικείμενα, χρηστικά του πρώτου μισού κυρίως  του περασμένου αιώνα.

Ελπίζουμε οι μαθητές μας να αποκόμισαν πολλά και να είχαν ευχάριστες εμπειρίες από αυτή την επίσκεψη!

ΕΥΡΩΠΑΪΚΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ: «Crossing Bridges»

Το  ευρωπαϊκό πρόγραμμα e-Twinning με τίτλο «Crossing Bridges»-Διασχίζοντας Γέφυρες, που συμμετέχουν οι μαθητές/τριες των Ε1, Ε2 και ΣΤ2 τμημάτων, θα συμβάλλει στο να γνωριστούν με τους μαθητές/τριες των συνεργαζόμενων στο πρόγραμμα ευρωπαϊκών σχολείων αλλά  και να αποκομίσουν πληροφορίες για τις χώρες τους και τον τρόπο ζωής τους. Στο πλαίσιο αυτό θα ανταλλάξουν επιστολές ή καρτ ποστάλ σε συγκεκριμένες στιγμές και χαιρετισμούς.

Το συγκεκριμένο ευρωπαϊκό έργο θα παρακινήσει τους/τις μαθητές/τριες να αναγνωρίσουν ποιοι είναι και πού ανήκουν με διασκεδαστικό τρόπο και να συνειδητοποιήσουν την αξία της συνεργασίας ανταλλάσσοντας πληροφορίες. Το έργο θα διαρκέσει από τον Οκτώβριο του 2023 έως τον Ιούλιο του 2024.

Η  παιδαγωγική ομάδα -του σχολείου μας-υποστήριξης του έργου είναι:

 Φαλιαρίδου Αθανασία ΠΕ70 Εκπαιδευτικός Στ2 τάξης

 Καλευρά Ελένη ΠΕ86 Εκπαιδευτικός Τ.Π.Ε.

 Ντάτση Μαρία ΠΕ06 Εκπαιδευτικός αγγλικής γλώσσας

 Στεργίου Σοφία ΠΕ70 Εκπαιδευτικός Ε2 τάξης

 Λαμπριανίδη Ελευθερία ΠΕ70 Εκπαιδευτικός Ε1 τάξης

 Χριστοδούλου Ευθύμιος ΠΕ70 Διευθυντής σχολικής μονάδας

 Κωστανάσιος Λάζαρος ΠΕ70 Σύμβουλος Εκπ/σης ΔΠΕ Ιωαννίνων

Η κ,Φαλιαρίδου Αθανασία, εκπαιδευτικός κλάδου ΠΕ70 του σχολείου, ορίζεται ως υπεύθυνη για την εκτέλεση του προγράμματος και την επικοινωνία με τον φορέα συντονισμού σε εθνικό επίπεδο.