Μαραθώνιος ανάγνωσης

Η Ε’ τάξη του σχολείου μας συμμετέχει στο Μαραθώνιο Ανάγνωσης με τα βιβλία της Άλκης Ζέη «Ο θαυμαστός κόσμος της Άλκης Ζέη» τον οποίο διοργανώνουν οι εκδόσεις ΜΕΤΑΙΧΜΙΟ υπό την αιγίδα του Υπουργείου Παιδείας. Στόχος του Μαραθώνιου είναι η ενίσχυση της ανάγνωσης και η καλλιέργεια της αγάπης των παιδιών για το καλό βιβλίο.

Τα παιδιά της Ε΄τάξης πρέπει να διαβάσουν τρία βιβλία της Άλκης Ζέη και να απαντήσουν σε ένα ερωτηματολόγιο που θα μας στείλουν οι εκδόσεις ΜΕΤΑΙΧΜΙΟ μέχρι τα τέλη Ιανουαρίου.

Τα βιβλία που ήδη διαβάζουν τα παιδιά είναι:

• Ο μεγάλος περίπατος του Πέτρου
  • Η μωβ ομπρέλα
  • Κοντά στις ράγιες

Τα παιδιά που θα απαντήσουν σωστά στις ερωτήσεις του εντύπου θα μπουν σε κλήρωση και 10 παιδιά θα κερδίσουν πλούσια δώρα. Επίσης ήδη μας έστειλαν τιμής ένεκεν για τη βιβλιοθήκη του σχολείου μας πέντε παιδικά βιβλία.