23° ΝΗΠΙΑΓΩΓΕΙΟ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΥΠΟΛΗΣ

Γιορτάζοντας την Παγκόσμια Ημέρα της Γης με Δράση και Μάθηση!

Στις 22 Απριλίου, τιμήσαμε την Παγκόσμια Ημέρα της Γης με μια ιδιαίτερη δραστηριότητα που συνδύασε εκπαίδευση και περιβαλλοντική ευαισθητοποίηση. Μαζί με παιδιά του ολοήμερου τμήματος του νηπιαγωγείου μας, αφιερώσαμε λίγη ώρα σε μια βόλτα γύρω από το σχολείο, με σκοπό να εξερευνήσουμε και να καθαρίσουμε (συμβολικά) την περιοχή μας από τα πλαστικά απορρίμματα.

Η ημέρα έκλεισε με τα παιδιά να επιστρέφουν στο νηπιαγωγείο γεμάτα υπερηφάνεια για τη δουλειά που είχαν κάνει. Κάθε παιδί είχε την ευκαιρία να μοιραστεί τι έμαθε και πώς αισθάνθηκε για τις δράσεις που έκανε, ενισχύοντας τη σημασία της συνεισφοράς στην προστασία του πλανήτη μας.

Συμμετείχαμε και στο Eu Code Week με δυο δραστηριότητες.

Τα παιδιά ανακυκλώνουν πλαστικά για την Ημέρα της Γης.                    Τα παιδιά επέλεξαν διαφορετικά μονοπάτια για να φτάσουν στον κάδο ανακύκλωσης πλαστικών και να πετάξουν τα πλαστικά τους αντικείμενα, χρησιμοποιώντας βέλη.                                                                                                        Eu Code Week

2η Ημέρα της Γης                                                                                             Στη δραστηριότητα αυτή τα παιδιά  ολοκλήρωσαν μια ζωγραφιά αντικαθιστώντας αριθμούς με χρώματα.                                                                      Ανώνυμο σχέδιο

Μέρα γεμάτη χρώματα και δημιουργικότητα!

Οργανώσαμε μια εκδήλωση βαψίματος, όπου τα παιδιά είχαν την ευκαιρία να εκφραστούν και να ανακαλύψουν τη χαρά της ζωγραφικής. Με πολλή αγάπη και προσοχή, ετοιμάσαμε διάφορα αντικείμενα όπως παγκάκια, ρόδες, παιχνίδι αναρρίχησης, μαυροπίνακα, προσφέροντας έναν καμβά για τη φαντασία των μικρών μας καλλιτεχνών.

Γονείς και εκπαιδευτικοί στάθηκαν δίπλα στα παιδιά, ενθαρρύνοντάς τα και βοηθώντας τα να εκφράσουν τις ιδέες τους. Ο κάθε δημιουργός άφησε το ίχνος του στο έργο του, δημιουργώντας ένα πανέμορφο και πολύχρωμο τοπίο που γέμισε την αυλή μας με χαμόγελα και χαρά.

Η μέρα βαψίματος ήταν μια εμπειρία που θα μείνει αξέχαστη σε όλους μας στο νηπιαγωγείο.

Μ Π Ρ Α Β Ο!!!                                                                                                                    Σε όλα τα παιδιά μικρά και μεγάλα!

1ος Πανέβριος Διαγωνισμός Ρομποτικής Εβrobotics 2024

Με μεγάλη χαρά συμμετείχαμε σε αυτήν τη μοναδική εκδήλωση, που διοργάνωσε το 1ο Δημοτικό Σχολείο Σουφλίου στην πλατφόρμα Webex, όπου η δημιουργικότητα, η φαντασία και η τεχνολογία συναντιούνται με το παιχνίδι και την εκπαίδευση! Τα παιδιά μας, οι μικροί εφευρέτες και μηχανικοί του μέλλοντος, είχαν την ευκαιρία να επιδείξουν τις ικανότητές τους στη ρομποτική και να μοιραστούν τις εμπειρίες τους με άλλους συνομήλικους.

Αυτή η εμπειρία δεν είναι μόνο μια διασκεδαστική περιπέτεια, αλλά και μια ευκαιρία να ανακαλύψουμε τις ανεξάντλητες δυνατότητες της τεχνολογίας και της δημιουργικής μας σκέψης.

Εκπαιδευτική Εκδρομή στην παραλία του Απαλού.

Κατά τη διάρκεια της εκδρομής, οι μαθητές είχαν την ευκαιρία να πραγματοποιήσουν διάφορες δραστηριότητες που τους επέτρεψαν να εμβαθύνουν στη γνώση των παράκτιων οικοσυστημάτων και της βιοποικιλότητας. Οι παρατηρήσεις τους σχετικά με τα είδη των φυτών και των ζώων που ζουν στην παραλία, τους βοήθησαν να κατανοήσουν τη σημασία της διατήρησης του περιβάλλοντος.

Ως εκπαιδευτικοί, είναι συγκινητικό να παρατηρούμε τον ενθουσιασμό και την αφοσίωση των μαθητών καθώς εξερευνούν και μαθαίνουν στο φυσικό περιβάλλον. Η εκπαιδευτική αξία αυτής της εμπειρίας είναι ανεκτίμητη και αποτελεί ένα ακόμη σημαντικό βήμα στο πολυσήμαντο ταξίδι της μάθησης.

4 Απριλίου Πανελλήνια Σχολική Ημέρα Φιλοζωίας.

Συμμετείχαμε στην Τηλεδιάσκεψη που διοργάνωσε η Πανελλαδική Φιλοζωική και Περιβαλλοντική Ομοσπονδία (ΠΦΠΟ) με αφορμή την Πανελλήνια Σχολική Ημέρα Φιλοζωίας.

Στόχος ήταν τα παιδιά:

-Να ευαισθητοποιηθούν για τα ζώα συντροφιάς και να αναπτύξουν ενσυναίσθηση.

-Να γνωρίσουν τις ανάγκες των ζώων (τροφή, νερό, στέγη, φροντίδα, αγάπη, ιατρική περίθαλψη)

-Να διακρίνουν τα ζώα σε δεσποζόμενα και αδέσποτα.

-Να συνειδητοποιήσουν τις υποχρεώσεις των ανθρώπων απέναντι στα ζώα συντροφιάς.

IMG 20240404 092928 Αντιγραφή     IMG 20240404 142947 1

Μέσα από την ενημέρωση και την ευαισθητοποίησή, προσπαθούμε να εμπνεύσουμε τις νεότερες γενιές να γίνουν φύλακες και προστάτες του φυσικού κόσμου και όλων των ζώων που τον κατοικούν.

Από την παραγωγή στην κατανάλωση!

Φυτεύσαμε, φροντίσαμε και τώρα απολαμβάνουμε τα αποτελέσματα!              Στο νηπιαγωγείο μας, με μεγάλη χαρά και περηφάνια, φροντίσαμε να φυτέψουμε τα δικά μας λαχανικά. Μέσα από αυτή την εμπειρία, μάθαμε για τη σημασία της φροντίδας του περιβάλλοντος και της αειφορίας.

Μετά από μήνες αγάπης και φροντίδας, είναι πλέον καιρός να απολαύσουμε τους καρπούς της εργασίας μας!  Τα λαχανικά μας είναι έτοιμα για συλλογή και κατανάλωση. Οι μικροί μας φίλοι θα έχουν την ευκαιρία να δοκιμάσουν τη φρεσκάδα και τη γεύση των λαχανικών που φρόντισαν με τα ίδια τους τα χέρια.

25η Μαρτίου 1821

ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ ΕΛΛΑΔΑ!

Καταγραφή

Stem Education Πανελλήνιος Διαγωνισμός Ρομποτικής 2024

Παράταση εγγραφών μαθητών/τριών στα Δημόσια Νηπιαγωγεία και Δημοτικά σχολεία για το σχολικό έτος 2024-25

Mε απόφαση της Υφυπουργού Παιδείας, Θρησκευμάτων και Αθλητισμού Ζέττας Μ. Μακρή παρατείνεται η προθεσμία της υποβολής των αιτήσεων εγγραφής των μαθητών/τριών στα Δημόσια Νηπιαγωγεία και Δημοτικά Σχολεία της χώρας για το σχολικό έτος 2024-2025, μέχρι και την Τετάρτη 27 Μαρτίου 2024.

Αποκριάτικο Πάρτι!

Ξέφρενο Αποκριάτικο πάρτι στο νηπιαγωγείο μας την Παρασκευή 15 Μαρτίου 2024 με απίθανους μασκαράδες, τρελό χορό και φανταστικά παιχνίδια!

Καλή Σαρακοστή!

Σελίδα 1 από 4

Υποστηριζόμενο από blogs.sch.gr & Θέμα βασισμένο στο Lovecraft από τον Anders Norén