22ο ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΛΑΜΙΑΣ

17)Βουλάγκα  Αναστασία  ΠΑΡΑΛΛΗΛΗ ΣΤΗΡΙΞΗ

Θέσεις ποδηλάτων στο σχολείο

Απριλίου17

Ο Σύλλογος Διδασκόντων & ο Σύλλογος Γονέων & Κηδεμόνων του 22ου Δημοτικού Σχολείου Λαμίας-Ροδίτσας σε μιά προσπάθεια διαμόρφωσης οικολογικής συνείδησης των μικρών μαθητών και της δια βίου άσκησης μεσω της χρήσης ποδηλάτου στην καθημερινή ζωή, ζήτησε απο το Δήμο Λαμιέων την κατασκευή θέσεων ποδηλάτων μέσα στο χώρο του σχολείου.

Άμεση ήταν η ανταπόκριση της αντιδημάρχου υπεύθυνης Παιδείας κας Ραπτοπούλου Μαρίας και της Τεχνικής Υπηρεσίας του Δήμου στη μελέτη και κατασκευή των θέσεων.

Καθημερινά πλέον ένας μεγάλος αριθμός μαθητών    και εκπαιδευτικών χρησιμοποιεί το ποδήλατο στις μετακινήσεις του.

ΕΚΔΗΛΩΣΗ ΠΑΡΑΔΟΣΗΣ ΑΣΦΑΛΙΣΤΗΡΙΩΝ ΣΥΜΒΟΛΑΙΩΝ ΣΤΟΥΣ ΜΑΘΗΤΕΣ ΤΟΥ 22ου ΔΗΜΟΤΙΚΟΥ ΣΧΟΛΕΙΟΥ ΛΑΜΙΑΣ-ΡΟΔΙΤΣΑΣ

Μαρτίου8

Σε  εκδήλωση  η  οποία  πραγματοποιήθηκε  στη  Ροδίτσα  τη Δευτέρα  4/3/2013  ο Διευθυντής  του  Σχολείου και ο  Σύλλογος  Γονέων  και  Κηδεμόνων  του  22ου  Δημοτικού  Σχολείου  & Νηπιαγωγείου  Λαμίας  -Ροδίτσας  παρέλαβαν   τα  ασφαλιστήρια  συμβόλαια  των  μαθητών  απο  τον κ.  Αρδά  Παναγιώτη  και τον κ. Νάκη  Κωνσταντίνο  ασφαλιστικούς  πράκτορες.
Οι  μαθητές  του  σχολείου  και  του  νηπιαγωγείου    είναι  ασφαλισμένοι πλέον  για ατυχήματα  στο  χώρο  του  σχολείου, σε  εκδρομές  και  οργανωμένες δραστηριότητες  εκτος σχολείου και  κατα  τη  μετακίνησή τους  τους    πρός και απο   αυτό.
Τα  ασφαλιστήρια  συμβόλαια  ήταν  μια  προσφορά των  παραπάνω  ασφαλιστών  χωρίς  καμιά  επιβάρυνση ή  υποχρέωση  προς  τους  γονείς  που  θέλησαν  να  συμμετάσχουν  τα  παιδιά  τους  στο  πρόγραμμα.

ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΔΗΠΕΘΕ ΡΟΥΜΕΛΗΣ

Μαρτίου8

Με την   ομιλία  του  στις  25/1/2013,  ο  κος  Χαντζάκης ,  καθήλωσε  τους μαθητές  της  Δ΄, Ε΄& ΣΤ΄ τάξης,    κατα  τη  διάρκεια  του  εκπαιδευτικού  προγράμματος  του  ΔΗΠΕΘΕ  Ρούμελης  το  οποίο  είχε  σαν  σκοπό  να  εξοικιώσει  τα  παιδιά  με  τον  κόσμο  του  θεάτρου  σκιών.

Ο  Μιχάλης  Χατζάκης  γεννήθηκε  και σπούδασε  στην  Αθήνα.  Δίδαξε  επι  20  χρόνια  στα  πανεπιστήμια  Θεσσαλίας (τμήμα  νηπιαγωγών),  Α.Π.Θ. (τμήματα  Θεατρολογίας, νηπιαγωγών)  και  Μακεδονίας (τμήμα  μουσικής, επιστήμης και  τέχνης).Το  1982  ίδρυσε  το  Θέατρο  Σκιών  Λαμίας,  έχει  γράψει  πολλά  θεατρικά  έργα, μελέτες  και  βιβλία  που  αφορούν   κυρίως  το  ελληνικό  θέατρο  σκιών.

ΧΡΙΣΤΟΥΓΕΝΝΙΑΤΙΚΟ BAZAAR ΣΥΛΛΟΓΟΥ ΓΟΝΕΩΝ & ΚΗΔΕΜΟΝΩΝ

Δεκεμβρίου14

ΔΙΑΝΟΜΗ ΦΡΟΥΤΩΝ ΣΤΟΥΣ ΜΑΘΗΤΕΣ 13/12/2012

Δεκεμβρίου14

Στο πλαίσιο της  ευσθητοποίησης  των  μαθητών  σε  θέματα  υγιεινής  διατροφής  ο  σύλλογος  γονέων & κηδεμόνων  του  σχολείου  σε  συνεργασία  με  το  σύλλογο  διδασκόντων  μοιράσανε  φρούτα  σε  όλους  τους μαθητές  του  σχολείου.

ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ ΓΟΝΕΩΝ ΣΕ ΘΕΜΑΤΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΩΝ ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΑΣ ΠΑΙΔΙΩΝ-ΜΑΘΗΣΙΑΚΕΣ ΔΥΣΚΟΛΙΕΣ

Νοεμβρίου23

Στις  21  Νοεμβρίου  2012  και  ώρα  6.30μ.μ. έγινε  ενημερωτική  συνάντηση  με    γονείς  στην  αίθουσα  εκδηλώσεων  του  22ου  Δημ.  Σχολ. Λαμίας με  θέμα  μαθησιακές  δυσκολίες -προβλήματα  συμπεριφοράς  των  παιδιών.

Ομιλητές  στην  εκδήλωση  ήταν  η κα. Παυλέτση  Χριστίνα  Ψυχολόγος -Msc στην  Παιδοψυχολογία  και η  κα. Χριστοδούλου  Κατερίνα απόφοιτος  Πανεπιστημίου  Κρήτης-τμήμα  Ψυχολογίας, Msc  στη  Συμβουλευτική  ψυχολογία  παιδιών,  εφήβων, ενηλίκων.

Η   ενημερωτική  συνάντηση οργανώθηκε  απο  το  σύλλογο  διδασκόντων  του  σχολείου  σε  συνεργασία  με  το  σύλλογο γονέων  & κηδεμόνων.

Οι μαθητές της ΣΤ΄τάξης ζωγραφίζουν το δέντρο της μνήμης & του αποχαιρετισμού

Οκτωβρίου29

Οι μαθητές  της  ΣΤ΄ τάξης  ζωγράφισαν    ένα  δέντρο  για  να  θυμούνται  το  πέρασμά  τους  απο  το  σχολείο και  για  να  μην  τους  ξεχνάμε

ΑΘΛΗΤΙΚΕΣ & ΜΟΥΣΙΚΕΣ ΕΚΔΗΛΩΣΕΙΣ ΣΤΟ ΤΕΛΟΣ ΤΗΣ ΣΧΟΛΙΚΗΣ ΧΡΟΝΙΑΣ

Οκτωβρίου29

Οι  αθλητικές  και  μουσικές  εκδηλώσεις  έγιναν  την  Τετάρτη  13  Ιουνίου.

Οι  υπεύθυνοι  εκπαιδευτικοί  για τις  εκδηλώσεις ήταν  η  κ. Παπαθεοδώρου  Φανή  Φυσ. Αγωγής  και  ο κ. Νέλλας  Κωνσταντίνος  ο  μουσικός  του  σχολείου.

Εκδρομή του σχολείου στο Αστεροσχολείο & στο Βυζαντινό Μουσείο Υπάτης

Οκτωβρίου1

« Παλιότερες Καταχωρίσεις

This is an example of a WordPress page, you could edit this to put information about yourself or your site so readers know where you are coming from. You can create as many pages like this one or sub-pages as you like and manage all of your content inside of WordPress.

ΗΜΕΡΟΛΟΓΙΟ

Νοεμβρίου 2014