Εκδήλωση του 22ου Ολοήμερου Δημοτικού Σχολείου Ευόσμου για την επέτειο της 25ης Μαρτίου 1821

Ένα εξαιρετικό χρονικό για την 25η Μαρτίου 1821 είχαν την ευκαιρία να παρακολουθήσουν γονείς και μαθητές του 22ο Ολοήμερου Δημοτικού Σχολείου Ευόσμου Θεσσαλονίκης στην αίθουσα εκδηλώσεων του Σχολείου, χθες 24 Μαρτίου 2015 από τους μαθητές και τις μαθήτριες των τμημάτων Ε1, Ε2 και ΣΤ΄ τάξης του Σχολείου μας.
Την επιμέλεια της γιορτής είχε οι εκπαιδευτικοί κ. Ταρπάνη Γιώργο και Στέλιο Ιωαννίδη,με την πολύτιμη βοήθεια στην εκμάθηση των ελληνικών παραδοσιακών χορών από την καθηγήτρια Φυσικής Αγωγής κ. Χριστίνας Σαρατζή.
Η εκδήλωση άνοιξε με τον χαιρετισμό και την ομιλία της Διευθύντρια του Σχολείου κ. Πελαγίας Μπαϊτάση και αφού συνεχάρη όλα τα παιδιά για την υπέροχη προσπάθεια που κατέβαλαν, τους εκπαιδευτικούς του Σχολείου που συμμετείχαν με τον ένα ή τον άλλο τρόπο, ευχαρίστησε δε όλο τον κόσμο για την αθρόα συμμετοχή του και απευθυνόμενη προς τα παιδιά έκλεισε την γιορτή με τα λόγια:
“Αγαπημένα μου παιδιά, πορευθείτε με όραμα και στόχους στη ζωή σας, προσπαθήστε και αγωνιστείτε, με πίστη και αρετή, για την πραγμάτωσή τους, εμπνευστείτε από τα ιδανικά του ΄21 και τις διαχρονικές αξίες του Ελληνισμού και της Ορθοδοξίας, για να μπορέσει πάλι, χάρη σε σας, να ξαναλάμψει το ελληνικό φως και να κερδίσουμε το σεβασμό που μας αξίζει.

Η Διευθύντρια του Σχολείου

20150324_105755