8ο ΜΑΘΗΤΙΚΟ ΦΕΣΤΙΒΑΛ ΔΗΜΟΥ ΚΑΛΛΙΘΕΑΣ

Απρ 20168

21o ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΚΑΛΛΙΘΕΑΣ

ΕΙΡΗΝΗ του ΑΡΙΣΤΟΦΑΝΗ  από  τους μαθητές Β1

Ποιο ανθρώπινο μάτι, ποιο ανθρώπινο αυτί, ποια ήρεμη συνείδηση, ποια ανθρώπινη υπόκρουση, ποια ανθρώπινη λαλιά, ποια παναθρώπινη ιδέα, βγαλμένη μέσα από του μυαλού τα φύλλα, ξετυλίγοντας κάθε πτυχή της ζωής, της ηρεμίας, του ύπνου, της ησυχίας, του δέους, του ήθους, της ελευθερίας και της δημοκρατίας, στο υπάρχον στερέωμα, δεν γονατίζει μπροστά στον πολύτιμο λίθο σου.

Το ψωμί, το κρασί, της Παναγιάς το προσκυνητάρι, τα πουλιά που πετούν στον καταγάλανο ουρανό, τα λουλούδια που μοσχοβολούν, ο έρωτας, η θάλασσα που παφλάζει, τα νησιά που φέγγουν σαν πυγολαμπίδα μέσα από τον πόθο να σε κρατήσουν ελεύθερη και ανέπαφη πατρίδα σε λατρεύουμε πολυπόθητη ειρήνη.

ΑΘΑΝΑΣΙΟΥ ΜΑΡΙΑ

DSCN2777[1]DSCN2786[1]