6 Μαρτίου- παγκόσμια ημέρα κατά της σχολικής βίας

ΟΧΙ ΣΤΗ ΒΙΑ ΝΑΙ ΣΤΗ ΦΙΛΙΑ

Ο όρος «εκφοβισμός και βία στο σχολείο» (school bullying), όπως και ο όρος «θυματοποίηση» (victimization) χρησιμοποιούνται για να περιγράψουν μια κατάσταση κατά την οποία ασκείται εσκεμμένη, απρόκλητη, συστηματική και επαναλαμβανόμενη βία και επιθετική συμπεριφορά με σκοπό την επιβολή, την καταδυνάστευση και την πρόκληση σωματικού και ψυχικού πόνου σε μαθητές από συμμαθητές τους, εντός και εκτός σχολείου.

Οι μαθητές μαζί με τους εκπαιδευτικούς συζήτησαν για τη βία, είδαν ταινίες, διάβασαν κείμενα και αποφάσισαν ότι δεν αρέσει σε κανέναν να είναι ούτε θύμα ούτε θύτης.  Επομένως θα πρέπει όλοι όχι μόνο να σεβόμαστε αλλά και να προστατεύουμε τους συνανθρώπους μας.

Οι μαθητές της Ε΄& ΣΤ΄τάξης παρακολούθησαν Ολυμπιονίκες στο γυμναστήριο Εθνικής Αντίστασης, οι οποίοι τους παρουσίασαν τα αθλήματά τους και τους παρότρυναν να ασχοληθούν με τον αθλητισμό, ο οποίος καλλιεργεί το ήθος και τις αξίες.

DSCN1876DSCN1870