Παγκόσμια Ημέρα Ατόμων με Αναπηρία

Εορτάζεται σε όλον τον Πλανήτη προωθώντας την κατανόηση σε θέματα αναπηρίας και την κινητοποίηση υπέρ των δικαιωμάτων αξιοπρέπειας και ευημερίας των ατόμων με αναπηρία. Επιδιώκει την αύξηση του βαθμού ένταξης των ατόμων με αναπηρία σε κάθε πτυχή της πολιτικής, κοινωνικής, οικονομικής και πολιτιστικής ζωής.

Οι μαθητές της Δ΄τάξης με τους καθηγητές της Φυσικής Αγωγής, Γκούμα Παναγιώτη &  Ραφτοπούλου Χριστίνα και τους υπεύθυνους δασκάλους  των τμημάτων,  Σκουλάκη Αρετή &  Σαφελά Αγγελική επισκέφθηκαν το 1ο  Ειδικό Σχολείο Καλλιθέας.   Έκαναν μαζί το μάθημα της γυμναστικής και απέκτησαν μια ξεχωριστή εμπειρία! Σύντομα την ίδια ευκαιρία θα έχουν και άλλα παιδιά & σε διαφορετικά διδακτικά αντικείμενα. Δράσεις σαν αυτή δίνουν την ευκαιρία στα παιδιά μας να έλθουν σε επαφή με τους δικούς μας ξεχωριστούς άλλους.