…γιατί τα παιδιά και το περιβάλλον είναι το μέλλον του κόσμου

Μπορεί να μην κερδίσαμε στο διαγωνισμό, αλλά σίγουρα το περιβάλλον κέρδισε!!!

Για δεύτερη χρονιά φέτος το σχολείο μας συμμετείχε στον Πανελλήνιο Διαγωνισμό Ανταποδοτικής Ανακύκλωσης. Φέτος μάλιστα συνεργαστήκαμε με το 129ο Δημοτικό Σχολείο Αθηνών, το οποίο μαζί με τις δικές μας συσκευασίες κατάφερε να συγκεντρώσει περίπου 20.000 συσκευασίες. Φυσικά μαζί μας ανακύκλωναν και οι μαθητές του 165ου Δ.Σ

Αξιοσημείωτη ήταν φέτος η ανταπόκριση των γονέων των μαθητών μας και αυτό μας χαροποίησε ιδιαίτερα!

Τελικά στο φετινό διαγωνισμό ανακυκλωθηκαν πάνω από 2.000.000 πλαστικές, μεταλλικές και γυάλινες συσκευασίες από 1/10 έως 20/12/2017. Η ενεργή συμμετοχή των νέων ανθρώπων στον ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΟ ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟ ΑΝΑΚΥΚΛΩΣΗΣ αποτελεί το πιο αισιόδοξο μήνυμα για την περιβαλλοντική εκπαίδευση της νέας γενιάς.