“Σέβομαι τη διαφορετικότητα”

παρουσιάστηκε στους μαθητές της Ε΄και Στ΄τάξης.

Στόχος του προγράμματος ήταν να βοηθήσει τους μαθητές να αναπτύξουν κοινωνικές δεξιότητες που θα βοηθήσουν στην καταπολέμηση κοινωνικών παθογενειών, όπως ο ρατσισμός και ο σχολικός εκφοβισμός. Μέσα από διάφορες δραστηριότητες και με τη χρήση tablets οι μαθητές μπόρεσαν να ευαισθητοποιηθούν, να μάθουν να αντιλαμβάνονται τη διαφορετικότητα και να μην την φοβούνται ή να μην τη βλέπουν με σκεπτικισμό και τέλος να επιλύουν τις διαφορές τους δημιουργικά και όχι συγκρουσιακά. Οι Ολυμπιακές Ιδέες (έμπνευση, αποφασιστικότητα, ισότητα, φιλία, σεβασμός, κουράγιο, αριστεία) είναι η βάση πάνω στις οποίες στηρίχτηκε το πρόγραμμα προκειμένου να προωθήσει τις εξής αρχές:

• Αναγνώριση της διαφορετικότητας
  • Ισότητα ευκαιριών
  • Κοινωνική ενσωμάτωση
  • Επίλυση διαφορών

Μαζί μας η αργυρή ολυμπιονίκης της υδατοσφαίρισης (πόλο) στους Ολυμπιακούς Αγώνες της Αθήνας το 2004 Εύη Μωραϊτίδη.

DSC06012 DSC06014 DSC06015 DSC06004 DSC06002 DSC06001 DSC05997