Από το Erasmus στο Erasmus+ 30 χρόνια επιτυχίας

83d805430a76a62d95bd944b328ed4da_XL

Ενημερωτικό φυλλάδιο ERASMUS+ 30 Χρόνια

Το Erasmus+ είναι το πρόγραμμα της ΕΕ για την εκπαίδευση, την κατάρτιση, τη νεολαία και τον αθλητισμό.

Το αρχικό πρόγραμμα Erasmus ξεκίνησε το 1987 ως ένα πρόγραμμα ανταλλαγών που προσέφερε στους μαθητές της τριτοβάθμιας εκπαίδευσης μια γεύση του πώς είναι η ζωή και η μάθηση στο εξωτερικό. Τα τελευταία 30 χρόνια έχει εξελιχθεί σε κάτι πολύ μεγαλύτερο. Σήμερα, το Erasmus+ προσφέρει ακόμη περισσότερες ευκαιρίες σε άτομα και οργανισμούς – για παράδειγμα, μπορούν να πάνε στο εξωτερικό ως εθελοντές ή ως μαθητευόμενοι και έχουν τη δυνατότητα να συνεργάζονται σε κοινά έργα. Επίσης, ο αθλητισμός έχει γίνει ένα σημαντικό μέρος του προγράμματος Erasmus+. Και το πρόγραμμα τώρα επεκτείνεται και πέρα από την Ευρώπη.

Στην πραγματικότητα, από το 2014 με την έναρξη του Erasmus+, 2 εκατομμύρια άνθρωποι από όλα τα κοινωνικά στρώματα έχουν ήδη αξιοποιήσει την ευκαιρία να σπουδάσουν, να εκπαιδευθούν, να γίνουν εθελοντές και να αποκτήσουν επαγγελματική εμπειρία στο εξωτερικό, ενώ τα τελευταία 30 χρόνια έχουν συμμετάσχει συνολικά 9 εκατομμύρια άνθρωποι.

Από το 2017 έως και το 2020, το Erasmus+ θα προσφέρει ευκαιρίες σε περισσότερα από 2 εκατομμύρια άτομα από την Ευρώπη και από όλο τον κόσμο.

separator.png

Για ποιον είναι το Erasmus+;

Υπάρχουν ευκαιρίες για όλους!

Ατομικές ευκαιρίες όπως για νέους, φοιτητές, ενήλικες εκπαιδευόμενοι, εκπαιδευτικούς, εκπαιδευτές, εθελοντές, νέους εργαζόμενους.

• Το Erasmus+ βοηθά τους νέους να διευρύνουν τους ορίζοντές τους. Προσφέρονται σπουδές, πρακτική άσκηση, μαθητεία, εθελοντισμός, ανταλλαγή νέων σε άλλες χώρες.
  • Οι εκπαιδευτικοί και οι εργαζόμενοι μπορούν να απολαύσουν διαμονή επαγγελματικής φύσεως σε άλλες χώρες, να έχουν την ευκαιρία να εξερευνήσουν νέες μεθόδους εργασίας και να μάθουν από συναδέλφους επαγγελματίες στο αντικείμενό τους.

Ευκαιρίες για Οργανισμούς όπως σχολεία, πανεπιστήμια, ιδρύματα κατάρτισης, επιχειρήσεις, οργανώσεις νεολαίας, αθλητικές λέσχες και ομοσπονδίες.

• Το Erasmus+ δίνει τη δυνατότητα σε οργανισμούς να δημιουργήσουν διεθνείς συνεργασίες οι οποίες διευρύνουν τις ευκαιρίες για το προσωπικό τους όπως και για τους φοιτητές τους και οδηγούν σε μεταρρυθμίσεις.
  • Τα σχέδια Erasmus+ συμβάλλουν στο να υπάρξουν ευκαιρίες που ενισχύουν την οικονομική ανάπτυξη, τη δημιουργία θέσεων εργασίας και την κοινωνική ένταξη.