Παράσταση στην αυλή του σχολείου μας

816x465_with_logoGr[26-28/6, ΣΤΟΑ ΜΠΡΟΝΤΓΟΥΑΙΗ (εκκίνηση), ώρα 20:00, παράσταση/περιήγηση & ομιλίες/συζήτηση,
28/6, 21ο ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ «ΛΕΛΑ ΚΑΡΑΓΙΑΝΝΗ» (Κύπρου & Πατησίων), ώρες 12:00 – 19:00, ημερίδα]

Η παράσταση ξεκινά με μια παράδοξη παραδοχή. Η πόλη είναι στοιχειωμένη απ’ όσα θα μπορούσαν να έχουν συμβεί και, καθώς πέφτει το σκοτάδι, ένα νέο φαντασιακό ξετυλίγεται στις μυστικές και ξεχασμένες τοποθεσίες της. Ξεκινώντας από τη στοά Μπρόντγουαιη και περπατώντας στις ιστορίες της πλατείας Αμερικής, οι θεατές λαμβάνουν μέρος σε μια περιήγηση που μοιάζει με μισοτελειωμένη ταινία. Περνώντας μέσ’ απ’ τα στενά με τις μικρές εκπλήξεις, σε μιαν αυλή κάτω απ’ τα αστέρια, τα παιδιά «παίζουν» αυτό που θα ’ρθει, κατασκευάζουν και καταστρέφουν ιστορίες – παίρνουν την πόλη στα χέρια τους.

Ημερίδα για την καλλιτεχνική παρέμβαση στον δημόσιο χώρο

816x465_with_logoGr28 ΙΟΥΝΙΟΥ

21o ΔΗΜ. ΣΧ. «ΛΕΛΑ ΚΑΡΑΓΙΑΝΝΗ»
Ημερίδα για την καλλιτεχνική παρέμβαση στον δημόσιο χώρο
ώρες 12:00 – 19:00

Στο πλαίσιο της δράσης AfterLives από την καλλιτεχνική κολεκτίβα MKULTRA.
Είσοδος ελεύθερη. Δηλώσεις συμμετοχών στο seminars@greekfestival.gr έως την Δευτέρα 26 Ιουνίου 2017. Θα τηρηθεί σειρά προτεραιότητας.
Εισηγητές ημερίδας:
Εύα Φωτιάδη, Σοφία Ντώνα, Χαρίκλεια Χάρη, Ελένη Τζιρτζιλάκη, Βασίλης Νούλας – Κώστας Τζιμούλης, Δέσποινα Παναγιωτοπούλου – Αθηνά Καρατζογιάννη, Μαίρη Ζυγούρη, UrbanDig Project κ.ά.