Βράβευση του σχολείου μας με τη σημαία του Αειφόρου Ελληνικού Σχολείου

Το Σάββατο 6 Μαϊου, σε μια πολύ όμορφη τελετή που έγινε σε ένα υπέροχο κτήριο στην Πλάκα, στο χώρο της Ελληνικής Εταιρείας Περιβάλλοντος και Πολιτισμού, βραβεύτηκαν σχολεία από όλη την Ελλάδα, που επί δύο και πλέον χρόνια συμμετείχαν στο πρόγραμμα Αειφόρο Σχολείο.

Το ΑΕΙΦΟΡΟ ΕΛΛΗΝΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ: Όλοι νοιαζόμαστε, όλοι συμμετέχουμε αποτελεί ένα οραματικό σχολείο που λειτουργεί ως Κοινότητα. Στην καθημερινή σχολική ζωή δίνει ευκαιρίες να ασχοληθούν όλοι (μαθητές, εκπαιδευτικοί, διοίκηση, γονείς, τοπική κοινότητα) με τα κοινά και τη διαχείρισή τους μέσα σε πνεύμα ομαδικό και συνεργασίας. Είναι ένα σχολείο που υπηρετεί τη δημοκρατία και τα ανθρώπινα δικαιώματα, προάγει την αειφορία και τον πολιτισμό και διαμορφώνει ενεργούς και δημιουργικούς πολίτες.”

Ένα από τα βρεβευθέντα σχολεία ήταν και το δικό μας και με καμάρι, υπερηφάνεια αλλά και ευθύνη και δέσμευση για συνέχεια, παραλάβαμε τη σημαία μας. Με κριτήριο την πολύχρονη και αδιάλειπτη παρουσία του στο πρόγραμμα, την εφαρμογή των αξιών του αειφόρου σχολείου και την πίστη σε αυτές, η επιστημονική ομάδα του «Αειφόρου Ελληνικού Σχολείου» και το Συμβούλιο Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης της Ελληνικής Εταιρείας Περιβάλλοντος και Πολιτισμού αποφάσισε να απονείμει στο σχολείο μας την σημαία του Αειφόρου Σχολείου.

received_1421652274560733

20170508_081632_resizedΕικόνα 057