1ος διαγωνισμός ανάγνωσης

Με μεγάλη επιτυχία διεξήχθη σήμερα ο 1ος διαγωνισμός ανάγνωσης στο σχολείο μας με τη συμμετοχή μαθητών όλων των τάξεων (εκτός της Α΄). Ήταν μια ιδέα που ξεκίνησε από τους μαθητές του Β1 και το δάσκαλό τους π. Γανωτή Γεώργιο και την οποία αγκάλιασαν όλοι οι εκπαιδευτικοί του σχολείου. Σκοπός του διαγωνισμού είναι να δώσουμε ένα κίνητρο στα παιδιά ώστε να αγαπήσουν το διάβασμα. Κριτές του διαγωνισμού ήταν ο δάσκαλος του Β1 και ο Κωνσταντίνος Γανωτής, φιλόλογος και συγγραφέας. Τα παιδιά διαγωνίστηκαν σε κείμενο που είχαν επιλέξει τα ίδια καθώς και σε άγνωστο κείμενο.

Όλοι οι μαθητές που συμμετείχαν στο διαγωνισμό θα λάβουν έπαινο συμμετοχής και ένας μαθητής από κάθε τμήμα ένα συμβολικό δώρο από το Σύλλογο Γονέων και Κηδεμόνων. Η βράβευση θα γίνει τις επόμενες ημέρες. Ειδικό βραβείο θα δοθεί σε μαθητές που ήρθαν στη χώρα μας πριν λίγους μήνες χωρίς να μιλούν καθόλου Ελληνικά και τα οποία συμμετείχαν στο διαγωνισμό.

Ένα μεγάλο ΜΠΡΑΒΟ σε όλα τα παιδιά. Μας κάνετε υπερήφανους και ευτυχισμένους που επιλέξαμε να είμαστε δάσκαλοι!!!

20161114_105911_resized

20161114_110721_resized