Εκπαιδευτικά Διαδραστικά Παιχνίδια για το μάθημα των Ελληνικών

Από την ιστοσελίδα της Μαριάννας Ιωάννου: http://protokoudouni.weebly.com/

Δραστηριότητα ορθογραφίας (Ελληνικά Δ΄ Δημοτικού, Ενότητα 1)

Το βασικό ορθογραφικό λεξιλόγιο της Ενότητας 1 παρουσιάζεται σε διαδραστικό παιχνίδι. Οι μαθητές μπορούν να εξασκηθούν στην ορθή γραφή των λέξεων με δυ(σ) ή δι(σ), στα επίθετα σε ίνος και τις εξαιρέσεις τους και στη σωστή γραφή των μηνών. Κάθε ορθά γραμμένη λέξη επιβραβεύεται με ένα αστέρι.

Ομόηχες λέξεις

Ο Σνούπυ κοιμάται βαθιά! Τι να ονειρεύεται άραγε; Απαντήστε σωστά για να πάρετε τα κομμάτια του παζλ και να αποκαλυφθεί το όνειρο του Σνούπυ. Προσοχή όμως να μην κάνετε λάθος γιατί τότε θα ξυπνήσετε τον καημένο Σνούπυ.

Ρήματα σε -αίνω ή -ένω

Ένα εύκολο παιχνίδι για να εξασκηθούν οι μαθητές στη σωστή ορθογραφία της κατάληξης -αίνω ή -ένω των ρημάτων. Το παιχνίδι περιλαμβάνει 25 λέξεις με κατάληξη -αίνω ή -ένω.

Ουσιαστικό, Επίθετο ή Ρήμα

Ο  Τζέικ έφτασε στο νησί των πειρατών αλλά δεν ξέρει που είναι κρυμμένος ο θησαυρός. Αν τον βοηθήσετε να τοποθετήσει τις λέξεις στο κατάλληλο μπαούλο θα συμπληρωθεί ο χάρτης που θα τον οδηγήσει στον κρυμμένο θησαυρό

για περισσότερα διαδραστικά παιχνίδια εδώ