Οδηγίες για την εισαγωγή των μαθητών/τριών στα πειραματικά και στα πρότυπα σχολεία

Κάθε ενδιαφερόμενος για εισαγωγή δικαιούται να συμμετέχει στις διαδικασίες επιλογής μίας και μόνο σχολικής μονάδας, είτε μίας Πρότυπης, είτε μίας Πειραματικής.

Η γιορτή της μητέρας στην παρέα του Γ1

Από το ιστολόγιο του Γ1 https://blogs.sch.gr/kbozonelou/

«Παρακολουθώντας την εκδήλωση του Γ1 για τη Γιορτή της μητέρας ένιωσα πραγματικά πολύ όμορφα βλέποντας τη λατρεία που έβγαινε από τα μάτια των παιδιών μας. Μακάρι να πάρουν κι αυτά κάποτε τη χαρά που μας δίνουν τώρα και να είμαστε κι εμείς εκεί να τα καμαρώσουμε ξανά! Ευχαριστώ πολύ την κυρία Κωνσταντίνα και τα πιτσιρίκια μας για τα δάκρυα ευτυχίας που μας χάρισαν!» (Ελένη Κ. μητέρα της Μαρίας Σοφίας)

«Η Γιορτή της Μητέρας από την Παρέα του Γ1 ήταν μια από τις πιο συγκινητικές γιορτές που έχω παρακολουθήσει. Ένιωσα την επιβράβευση και την αναγνώριση που κάθε μητέρα έχει ανάγκη να νιώσει, την τιμή, το δώρο να είσαι μητέρα, κάτι που ξεχνάμε με την πίεση, την κούραση και το τρέξιμο της καθημερινότητας. Θυμήθηκα όλα όσα ονειρευόμουν, όλη την αγάπη που ήθελα να δώσω όταν, πριν γίνω μητέρα, το πιο όμορφο, το πιο μεγάλο όνειρό μου ήταν να αποκτήσω ένα παιδάκι και να του δώσω την αγάπη μου. Νιώθω μεγάλη ευτυχία, τιμή και ευγνωμοσύνη που είμαι μητέρα και πιο δυνατή επειδή μου το θυμήσατε, ν” αντέξω ό,τι χρειαστεί. Ευχαριστώ!!  (Σάντρα Β. μητέρα της Παυλίνας)