Let’s do it GREECE!!!!

Αδειάσαμε το λίπασμα από τον κομποστοποιητή μας

Ξεβοτανίσαμε τα παρτέρια μας

Γεμίσαμε ξανά τον κομποστοποιητή με τα αγριόχορτα

περιμένοντας το καινούριο λίπασμα

Και ξεκινήσαμε το φύτεμα!!!

Καθαρίσαμε τις περσινές μας παλέτες, ανακατέψαμε χώμα με λίπασμα και φυτέψαμε τα λουλούδια που μας έφερε η Δ/νση Πρασίνου του Δήμου μας. Γεράνια, σκυλάκια και βασιλικούς γέμισε η αυλή μας

20150422_120255_resized

20150422_120738_resized

20150422_121126_resized

20150422_121708_resized

20150422_121719_resized

Ελάτε να γιορτάσουμε την Άνοιξη!!

Την Πέμπτη 30 Απριλίου 2015 γιορτάζουμε την Άνοιξη!

Τα παλιά τα χρόνια, στα Πατήσια, οι Αθηναίοι υποδέχονταν τον Μάιο με μεγάλες τιμές. Από την παραμονή κιόλας, στις 30 του Απρίλη, η περιοχή γέμιζε κόσμο. Με μαγιάτικα στεφάνια αγορασμένα από τους πάγκους που στήνονταν στην οδό Πατησίων ή αυτοσχέδια, πλεγμένα με λουλούδια από τις γύρω αυλές, στόλιζαν την εξώπορτα κάθε σπιτιού.

Η γιορτή της Άνοιξης κορυφωνόταν ανήμερα την Πρωτομαγιά, με μουσικές και με χορούς, πλούσιο φαγητό και άφθονη ρετσίνα.

Για να ζωντανέψει αυτές τις μνήμες, πέρσι για πρώτη φορά, η Ένωση Πολιτών Πλατείας Καλλιγά έστησε μιαν ολοήμερη γιορτή «σαν άλλοτε» στην πλατεία Καλλιγά, με τη συμμετοχή των σχολείων και των καλλιτεχνών της περιοχής, και με την υποστήριξη του Δήμου Αθηναίων· μια γιορτή που απογειώθηκε χάρη στη μεγάλη προσέλευση και το μεράκι των κατοίκων.

Τη μέρα εκείνη αποχαιρετιστήκαμε με μιαν ευχή: πάντα να ανταμώνουμε και να γιορτάζουμε μαζί.

Κρατήσαμε, λοιπόν, το λόγο μας και, την Πέμπτη 30 Απριλίου, γιορτάζουμε ξανά την άνοιξη στην πλατεία Καλλιγά,

με χρώματα, τραγούδια και πολλά πολλά λουλούδια!

Στη γιορτή μας συμμετέχουν οι Ζωγράφοι σε δράση για τα Παιδιά, οι Circus Dayz – The Circus School of Athens, η διαπολιτισμική χορωδία Polyphonica Voices, οι Rebetiko Enfant Gâté, o π. Γεώργιος Γανωτής με την παρέα του, η Ομάδα Κατοίκων Κυψέλης «Η Κυψέλη μας», το Κλαμπ Γέλιου Κυψέλης και ο αγαπημένος των παιδιών face painter, Leki Leki· και, φυσικά, τα εκατοντάδες μαγιάτικα στεφάνια που θα πλέξουμε στην πλατεία, από νωρίς το πρωί μέχρι αργά το βράδυ.

Η εκδήλωση πραγματοποιείται με την τεχνική υποστήριξη του ΟΠΑΝΔΑ.

10:00 – 13:00

Εκδήλωση για τα παιδιά, με τη συμμετοχή δημοτικών σχολείων της περιοχής. Κατασκευή μαγιάτικων στεφανιών, face painting, ζωγραφική, χειροτεχνίες, παιχνίδια, χοροί και τραγούδια.

Με τη συμμετοχή της ομάδας Ζωγράφοι σε δράση για τα Παιδιά, της Ομάδας Κατοίκων Κυψέλης «Η Κυψέλη μας», του Κλαμπ Γέλιου Κυψέλης και του face painter Leki Leki.

17:00 – 18:30

Τσίρκο για παιδιά με τους Circus Dayz – The Circus School of Athens.

Ξυλοπόδαροι, κλόουν και ακροβάτες σάς περιμένουν για να φανερώσουν τα μυστικά τους!

18:30 – 19:15

Τραγούδια από όλο τον κόσμο για την Άνοιξη, από την παιδική διαπολιτισμική χορωδία Polyphonica Voices.

19:15 – 20:00

Νησιώτικα τραγούδια από τον π. Γεώργιο Γανωτή & φίλους.

20:00 – 21:00

Ρεμπέτικη βραδιά με τους Rebetiko Enfant Gâté.

Διοργάνωση: ΕΝΩΣΗ ΠΟΛΙΤΩΝ ΠΛΑΤΕΙΑΣ ΚΑΛΛΙΓΑ