Παιδικό περιβαλλοντικό πρόγραμμα

Εξαιρετικό το περιβαλλοντικό πρόγραμμα του ΟΠΑΝΔΑ που παρακολούθησαν οι μαθητές της Α΄τάξης. Το πρόγραμμα είχε τίτλο “σπίτι μου σπιτάκι μου” και οι μαθητές έφεραν στο σχολείο την αφίσα που έφτιαξαν και θα στολίσει τον τοίχο της τάξης τους. Το επόμενο διάστημα θα συμμετέχουν σε προγράμματα οι μαθητές των υπόλοιπων τάξεων

“Χρησιμοποιώ Υπεύθυνα” Διαδραστικό Παιχνίδι από το wwf

Η Νάνσυ Κουταβά από το wwf έπαιξε με τους μαθητές της Δ΄και Ε΄τάξης το διαδραστικό παιχνίδι “Χρησιμοποιώ Υπεύθυνα”. Τώρα πλέον οι μαθητές μας αναλαμβάνουν να ενημερώσουν τις υπόλοιπες τάξεις

Λεπτομέρειες παιχνιδιού:

Δυο παιδιά ετοιμάζουν ένα πάρτυ για τους φίλους τους. Παρακολουθούμε τις πυρετώδεις προετοιμασίες, το πάρτυ και το συμμάζεμα του σπιτιού. Ως παίκτες καλούμαστε να βρούμε τι κάνουν σωστό και τι λάθος. Στόχος μας: να σώσουμε τη Γη! Κάντε κλικ για να αρχίσει το παιχνίδι και να μάθετε τα μυστικά της ορθής χρήσης προϊόντων. Mετά τη λήξη του παιχνιδιού τα παιδιά της κάθε τάξης αναλαμβάνουν να ενημερώσουν όσους περισσότερους συγγενείς και φίλους μπορούν για την υπεύθυνη κατανάλωση, να τους δεσμευσουν για τις περισσότερες αλλαγές στην καθημερινή τους ζωή και να πάρουν μέρος στο διαγωνισμό μέχρι 10 Μαίου 2014. Ο διαγωνισμός και το παιχνίδι απευθύνεται σε μαθητές όλων των ηλικιών.

Δημοσίευση1

Δημοσίευση2