«Εβδομάδας Εθελοντισμού Let’s do it Greece»

DSC01414

Στα πλαίσια της «Εβδομάδας Εθελοντισμού Let’s do it Greece», μιας εβδομάδας δράσεων μέσα στη σχολική μονάδα, προκειμένου να υιοθετηθεί ο σχολικός χώρος ως πεδίο δράσης καθαρισμού και βελτίωσης του περιβάλλοντος, οι μαθητές της Στ τάξης του σχολείου μας, καθάρισαν, ζωγράφισαν και πρασίνισαν το σχολείο.

Συγκεκριμένα, αφού οι τεχνικές υπηρεσίες του Δήμου μας έβαψαν τους τοίχους, οι μαθητές μας τους γέμισαν με πολύχρωμα γεωμετρικά σχήματα και έβαψαν και τα πέτρινα παγκάκια της αυλής.

Φύτεψαν στα παρτέρια και σε άλλα σημεία της αυλής δέντρα και θάμνους που μας έφερε ο Δήμος.

Μπράβο στους μαθητές μας και στους δασκάλους τους!!!

Αρχαίοι ελληνικοί μύθοι και μουσική

Ένα εξαιρετικό πρόγραμμα παρακολούθησαν οι μαθητές της Γ΄και Δ΄τάξης του σχολείου μας . το πρόγραμμα του ΕΚΠΑ ” Ελληνική Γραφή και Μουσική της Αρχαιότητας” είχε ως θέμα Αρχαίοι Ελληνικοί μύθοι και μουσική (http://www.agm.phil.uoa.gr/ekpaideytika-programmata.html)

Η κατασκευή της λύρας από τον Ερμή, η αναμέτρηση του Απόλλωνα με τον Μαρσύα, ο Αρίων και το δελφίνι, ο  Ορφέας στον Άδη, είναι αρχαίοι μύθοι που αναδεικνύουν τον άρρηκτο δεσμό ανάμεσα στο λόγο και το μέλος, την ποίηση και τη μουσική κατά την αρχαιότητα. Η αναβίωση των μύθων αυτών, σε ένα μοναδικό σκηνικό από παραστάσεις μουσικής εικονογραφίας, ανακατασκευασμένων αρχαίων μουσικών οργάνων και αρχαίων ήχων μετουσιώνει στους μαθητές της Γ΄ τάξης πώς ο άνθρωπος μέσω της μουσικής κατακτά τον κόσμο και εναρμονίζεται με αυτόν.

Ευχαριστούμε θερμά τον υπεύθυνο παρουσίασης κ. Χρήστο Τερζή για την εκπληκτική παρουσίαση που έκανε στους μαθητές μας

Αρχαίοι ελληνικοί μύθοι και μουσική