6 Μαρτίου, ημέρα κατά του Σχολικού Εκφοβισμού

Διαδραστικό Εκπαιδευτικό Εργαλείο για την αντιμετώπιση του Σχολικού Εκφοβισμού

Όταν κάποιο ή κάποια παιδιά επιτίθενται αναίτια και συστηματικά με βίαιες πράξεις, λόγια χειρονομίες, κοροϊδεύουν ή απομονώνουν και εκβιάζουν άλλα παιδιά πιο αδύναμα σωματικά ή κοινωνικά, χωρίς αυτό να γίνεται στα πλαίσια του παιχνιδιού, όπου διασκεδάζουν και τα δυο μέρη ,τότε πρόκειται για σχολικό εκφοβισμό.

Συμβαίνει στο σχολείο,-στην αυλή, ή την αίθουσα –ή και έξω από αυτό, συμβαίνει ανάμεσα σε μαθητές και συνήθως δε γίνεται αντιληπτό από τους εκπαιδευτικούς.

Οι πρωταγωνιστές του φαινομένου είναι : το παιδί που εκφοβίζεται, το παιδί που εκφοβίζει και οι παρατηρητές οι μάρτυρες δηλ. οι οποίοι είτε συμμετέχουν ενεργά ενθαρρύνοντας το θύτη, είτε αδιαφορούν για το θύμα ,γιατί φοβούνται ή πολύ απλά θεωρούν πως δεν τους αφορά.

Οι συνέπειες για τους πρωταγωνιστές είναι τεράστιες : αισθήματα θλίψης ,φόβου, δυσκολία στις σχέσεις για τα θύματα ακόμα κι όταν ενηλικιωθούν, ακόμα και αυτοκτονίες, ροπή στη βία και την παραβατικότητα για τους θύτες και ανασφάλεια και αίσθηση ανημποριάς για τους παρατηρητές.

Για να μην μείνετε απαθείς παρατηρητές και για να μην βρεθείτε ποτέ στη θέση του θύματος ή του θύτη, δείτε με τους γονείς σας ή τους δασκάλους σας το:

“Διαδραστικό Εκπαιδευτικό Εργαλείο για την αντιμετώπιση του Σχολικού Εκφοβισμού”

Μία οπτική γωνία του θύτη, του θύματος και του παρατηρητή

“Let’s get to know each other”

Το σχολείο μας συμμετέχει με άλλες ευρωπαϊκές χώρες στο e-twinning project: “Let’s get to know each other”. Στα πλαίσια του προγράμματος, οι μαθητές της Ε τάξης με τους δασκάλους τους και τη δασκάλα των αγγλικών επισκέφτηκαν την Ακρόπολη και ετοίμασαν μια πολύ ωραία παρουσίαση για να γνωρίσων και οι μαθητές των άλλων σχολείων τον ιερό βράχο. Δείτε την παρουσίαση των παιδιών καθώς και τα σχολεία που συμμετέχουν στο project