Νοιάζομαι για μένα και τους άλλους

Κάθε δράση εθελοντισμού και αλληλεγγύης προϋποθέτει οι μαθητές μέσα από παιχνίδια συνεργασίας και εμπιστοσύνης, να γνωρίσουν πρώτα τον εαυτό τους και να αναπτύξουν αυτοεκτίμηση και ενσυναίσθηση και στη συνέχεια να εκδηλώσουν μέσα από δράσεις αλληλεγγύης και εθελοντισμού το ενδιαφέρον τους για τον συμμαθητή τους, τον συνάνθρωπό τους, το περιβάλλον τους, τον κόσμο ΟΛΟ. ¨Έτσι και εμείς με μια σειρά από δράσεις και παιχνίδια ξεκινήσαμε να γνωρίσουμε τον εαυτό μας…..

Το αλφαβητάρι του «Νοιάζομαι και Δρω»

Το αλφαβητάρι του εθελοντισμού και της αλληλεγγύης έφτιαξαν οι μαθητές του Γ2

Εικόνα1 Εικόνα2 Εικόνα3 Εικόνα4 Εικόνα5 Εικόνα6 Εικόνα7 Εικόνα8

Νοιάζομαι και Δρω παρέα με την Ελένη Σβορώνου

Τρία εργαστήρια πραγματοποιήθηκαν χθες στο σχολείο μας με την Ελένη Σβορώνου, συγγραφέα και μέλος του WWF

Εθελοντισμός για τα παιδιά της Α΄τάξης,

Προστατεύω το δημόσιο χώρο-τα αγάλματα, με τους μαθητές της Ε΄τάξης και

«οι συνωμότες της τσουγκράνας» με τους μαθητές της Γ΄τάξης

hjhhuhuih jkhh rw Εικόνα1 Εικόνα2

Εικόνα3 Εικόνα4 kjkjh kjnkjhn nmbkjbj bjbhjb bbbvjhvb

Χιονισμένη Αθήνα-Κλειστά τα σχολεία

Κλειστά θα παραμείνουν σήμερα τα σχολεία σε ολόκληρη την Αττική εξαιτίας του χιονιού

DSC04585 DSC04579 DSC04580 DSC04581 DSC04582

Τα Χριστούγεννα…..κάποτε

Κατά την επίσκεψη των μαθητών της Ε΄τάξης στη Λέσχη Φιλίας της γειτονιάς μας, οι γιαγιάδες διηγήθηκαν στα παιδιά έθιμα των Χριστουγέννων