Διαιτολόγιο εβδομάδας 2-6 Φεβρουαρίου

Φτιάχνουμε σαπούνι από ελαιόλαδο!!

DSC02445

Αφού χαρακώσαμε ελιές για να ξεπικρίσουν ήρθε η ώρα να φτιάξουμε αγνό σαπούνι από παρθένο ελαιόλαδο. Με τους μαθητές του Γ1, στα πλαίσια του μαθήματος της Μελέτης Περιβάλλοντος για την ελιά φτιάξαμε σαπούνι ακολουθώντας την παρακάτω συνταγή:

Υλικά: 2 κιλά παρθένο ελαιόλαδο

600γρ. απιονισμένο νερό

260γρ. καυστική σόδα

Εκτέλεση:

1. μέσα σε ένα γυάλινο μπολ ρίχνουμε το νερό και προσθέτουμε σιγά σιγά την καυστική σόδα. Προσέχουμε να είμαστε σε καλά αεριζόμενο χώρο, να φοράμε γάντια και να μην εισπνέουμε τις αναθυμιάσεις. Η θερμοκρασία του μείγματος ανεβαίνει περίπου στους 80 βαθμούς. Μετράμε συνεχώς τη θερμοκρασία και το αφήνουμε να κατέβει στους 40 βαθμούς.

2. Σε μια κατσαρόλα ρίχνουμε το ελαιόλαδο και το ζεσταίνουμε μέχρι να φτάσει και αυτό στους 40 βαθμούς

3. Αφού τα υλικά μας έχουν πια την ίδια θερμοκρασία ρίχνουμε στο λάδι σιγά σιγά το νερό με την καυστική σόδα και ανακατεύουμε καλά. Χρησιμοποιώντας ένα απλό μίξερ ανακατεύουμε για 10 με 15 λεπτά.

4. Ρίχνουμε το μείγμα σε ένα ταψί ή αντικολλητικά ταψάκια και το αφήνουμε σε ένα σκιερό μέρος. Μετά από 24 ώρες το μείγμα έχει σταθεροποιηθεί. Το βγάζουμε από το ταψί, το κόβουμε σε κομμάτια (στο μέγεθος που θέλουμε) και το αφήνουμε σε σκιερό μέρος, χωρίς υγρασία και περιμένουμε να ωριμάσει για περίπου 2 μήνες.

Δώστε στα σκουπίδια μια δεύτερη ευκαιρία!!!

Θυμάστε τα μαύρα χαρτόκουτα που περιείχαν τα μήλα και τα πορτοκάλια που μοιράστηκαν στους μαθητές;

Εμείς λοιπόν με αυτά τα χαρτόκουτα φτιάξαμε τα σκηνικά για τη θεατρική παράσταση που ανέβασαν οι μαθητές μας τον Ιούνιο.

Δεν τα πετάξαμε όμως και με τα ίδια χαρτόκουτα φτιάξαμε πολύ όμορφες βιβλιοθήκες για τους μικρούς μας μαθητές!!

20150115_132027_resized

Αερόστατο: Εκπαιδευτική πύλη ψυχαγωγίας και μάθησης για μικρά παιδιά

Το Ινστιτούτο Επεξεργασίας του Λόγου/Ερευνητικό Κέντρο «Αθηνά» (www.ilsp.gr ) ενημερώνει για την ολοκλήρωση της διαδικτυακής  πλατφόρμας  «Αερόστατο» για παιδιά 3 έως 7 ετών (www.mikrapaidia.gr ).

Πρόσφατα το «Αερόστατο» εμπλουτίστηκε με νέες ασκήσεις ψυχαγωγίας και μάθησης για τους μικρούς μας φίλους. Επισκεφθείτε τις «Ασκήσεις λόγου και ομιλίας» καθώς και τις «Αντισταθμιστικές ασκήσεις» των τριών (3) τεστ ανίχνευσης μαθησιακών δυσκολιών για παιδιά 5-6 ετών.

Η πρόσβαση είναι ανοικτή σε όλους.

ΔΩΡΕΑΝ ΙΑΤΡΙΚΕΣ ΔΟΜΕΣ

Αγαπητοί γονείς, θα θέλαμε να σας ενημερώσουμε για τις ιατρικές δομές της περιοχής μας, όπου σας παρέχεται δωρεάν ιατρική περίθαλψη:

Α) ΑΣΦΑΛΙΣΜΕΝΟΙ

ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΙΑΤΡΕΙΟ 6ης ΔΗΜΟΤΙΚΗΣ ΚΟΙΝΟΤΗΤΑΣ

ΔΙΕΥΘΥΝΣΗ ΛΕΛΑΣ ΚΑΡΑΓΙΑΝΝΗ & ΣΤΑΥΡΟΠΟΥΛΟΥ ΚΑΤΟΠΙΝ ΤΗΛΕΦΩΝΙΚΟΥ ΡΑΝΤΕΒΟΥ

ΤΗΛ.ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΑΣ 2105225284 Κα ΦΙΛΙΠΠΟΥΣΗ

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΙΑΤΡΩΝ

Α) ΠΑΘΟΛΟΓΙΚΟ                                     ΔΕΥΤΕΡΑ           12.00-14.00 μ.μ

Β) ΔΕΡΜΑΤΟΛΟΓΙΚΟ                              ΤΡΙΤΗ                   8.30-10.00 π.μ

Γ) ΚΑΡΔΙΟΛΟΓΙΚΟ                                   ΠΕΜΠΤΗ           (κατόπιν ραντεβού)

Δ) ΟΔΟΝΤΙΑΤΡΙΚΟ                                 ΤΕΤΑΡΤΗ            10.00-12.00  μ.μ

Ε) ΟΦΘΑΛΜΙΑΤΡΙΚΟ                            ΤΕΤΑΡΤΗ            10.00-12.00  μ.μ

Ζ) ΠΑΙΔΙΑΤΡΙΚΟ                                      ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ      11.00-14.00   μ.μ

Η) ΠΝΕΥΜΟΝΟΛΟΓΙΚΟ          (κατόπιν ραντεβού στο τηλ.2103226369 με κο ΠΑΠΑΝΑΣΤΑΣΙΟΥ)

Β) ΜΟΝΟ  ΓΙΑ ΜΑΘΗΤΕΣ ΑΣΦΑΛΙΣΜΕΝΟΥΣ Ή ΜΗ

ΙΑΤΡΙΚΟΚΟΙΝΩΝΙΚΟ ΚΕΝΤΡΟ ΙΠΠΟΚΡΑΤΕΙΟΥ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΟΥ (ΔΟΜΕΣ ΠΙΚΠΑ)

ΔΙΕΥΘΥΝΣΗ ΦΙΝΤΙΟΥ 19

ΚΑΤΟΠΙΝ ΡΑΝΤΕΒΟΥ

ΤΗΛ.ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΑΣ 2108649208

ΣΗΜΕΙΩΣΗ : Τα παιδιά προσέρχονται πάντα συνοδευόμενα ΜΟΝΟ  από τους ΓΟΝΕΙΣ ή τους ΚΗΔΕΜΟΝΕΣ τους.