Η ηρωίδα ΛΕΛΑ ΚΑΡΑΓΙΑΝΝΗ

Στιγμές από τη δράση και τη ζωή της ΛΕΛΑΣ ΚΑΡΑΓΙΑΝΝΗ, ηρωίδας της Αντίστασης και αρχηγού της οργάνωσης «Μπουμπουλίνα», μέσα από την προσωπική ματιά του γιου της ΓΙΩΡΓΟΥ. Καταζητούμενος και ο ίδιος την περίοδο της Γερμανικής Κατοχής, επιχειρεί μέσα από αποσπασματικές μνήμες να φωτίσει πλευρές της αντιστασιακής δράσης της μητέρας του, όπως η σύσταση της θρυλικής οργάνωσης «Μπουμπουλίνα» το 1941, η οποία αναλάμβανε τη φυγάδευση Βρετανών συμμάχων στο Κάιρο αλλά και δολιοφθορές κατά του εχθρού. Με αρχηγείο το αρωματοπωλείο του άντρα της στην οδό Πατησίων και με τη συνδρομή των επτά παιδιών της, η ΛΕΛΑ ΚΑΡΑΓΙΑΝΝΗ επιδόθηκε σε κατασκοπεία κατά του εχθρού, συλλέγοντας πληροφορίες τις οποίες διοχέτευε κατόπιν σε όλες τις ελληνικές αντιστασιακές οργανώσεις. Η αφήγηση κλείνει με αναφορά στη βίαιη σύλληψη και εκτέλεσή της από τις γερμανικές δυνάμεις Κατοχής το 1944, καθώς και στη σύλληψη πέντε από τα παιδιά της, τα οποία βασανίστηκαν αλλά διέφυγαν τελικά την εκτέλεση. Σπάνιες κινηματογραφικές λήψεις μεταφέρουν εικόνες από την Αθήνα της Κατοχής, ενώ οι αφηγήσεις του ΓΙΩΡΓΟΥ ΚΑΡΑΓΙΑΝΝΗ συνθέτουν το πορτρέτο όχι μόνο μιας ηρωίδας αλλά και μιας στοργικής μητέρας.
Για να παρακολουθήσετε το ντοκιμαντέρ πατήστε την εικόνα

Παιδικό περιβαλλοντικό πρόγραμμα

Εξαιρετικό το περιβαλλοντικό πρόγραμμα του ΟΠΑΝΔΑ που παρακολούθησαν οι μαθητές της Α΄τάξης. Το πρόγραμμα είχε τίτλο «σπίτι μου σπιτάκι μου» και οι μαθητές έφεραν στο σχολείο την αφίσα που έφτιαξαν και θα στολίσει τον τοίχο της τάξης τους. Το επόμενο διάστημα θα συμμετέχουν σε προγράμματα οι μαθητές των υπόλοιπων τάξεων

«Χρησιμοποιώ Υπεύθυνα» Διαδραστικό Παιχνίδι από το wwf

Η Νάνσυ Κουταβά από το wwf έπαιξε με τους μαθητές της Δ΄και Ε΄τάξης το διαδραστικό παιχνίδι «Χρησιμοποιώ Υπεύθυνα». Τώρα πλέον οι μαθητές μας αναλαμβάνουν να ενημερώσουν τις υπόλοιπες τάξεις

Λεπτομέρειες παιχνιδιού:

Δυο παιδιά ετοιμάζουν ένα πάρτυ για τους φίλους τους. Παρακολουθούμε τις πυρετώδεις προετοιμασίες, το πάρτυ και το συμμάζεμα του σπιτιού. Ως παίκτες καλούμαστε να βρούμε τι κάνουν σωστό και τι λάθος. Στόχος μας: να σώσουμε τη Γη! Κάντε κλικ για να αρχίσει το παιχνίδι και να μάθετε τα μυστικά της ορθής χρήσης προϊόντων. Mετά τη λήξη του παιχνιδιού τα παιδιά της κάθε τάξης αναλαμβάνουν να ενημερώσουν όσους περισσότερους συγγενείς και φίλους μπορούν για την υπεύθυνη κατανάλωση, να τους δεσμευσουν για τις περισσότερες αλλαγές στην καθημερινή τους ζωή και να πάρουν μέρος στο διαγωνισμό μέχρι 10 Μαίου 2014. Ο διαγωνισμός και το παιχνίδι απευθύνεται σε μαθητές όλων των ηλικιών.

Δημοσίευση1

Δημοσίευση2