ΜΑΡΑΘΩΝΙΟΣ ΑΘΗΝΑΣ 2022

Οκτ 202230

Με επιτυχία διοργανώθηκε κια φέτος ο κλασικός Μαραθώνιος στην Αθήνα. Οι νικητές του αγώνα στις 12 και 13 Νοεμβρίου 2022 , για τους άντρες ο Pitsolis Charalampos και για τις γυναίκες  η Konstantinopoulou Vasiliki. Ο κλασικός ή Αυθεντικός Μαραθώνιος Αθηνών διεξάγεται κάθε δεύτρη Κυριακή του Νοεμβρίου στην κλασσική διαδρομή των 42.195μ με εκκίνηση από τη μικρή πόλη του Μαραθώνα και τερματισμό στο Παναθηναϊκό Στάδιο. Ο Μαραθώνιος της Αθήνας αλλά και οι Μαραθώνιοι που διεξάγονται σε όλο το κόσμο (Πχ ο Μαραθώνιος της Νέας Υόρκης, του Σικάγου και του Παρισιού) καθιερώθηκαν σε ανάμνηση ενός άγνωστου Αθηναίου οπλίτη ο οποίος έτρεξε από το πεδίο της μάχης του Μαραθώνα (το Σεπτέμβριου του 490 π.χ.) έως την Αθήνα για να ανακοινώσει την νίκη κατά των Περσών. Πρόλαβε να φωνάξει “Νενικήκαμεν” και στη συνέχεια εξαντλημένος να πέσει νεκρός. Ο πρώτος σύγχρονος Μαραθώνιος πραγματοποιήθηκε στους πρώτους Ολυμπιακούς Αγώνες της Αθήνας το 1896 με νικητή τον Σπύρο Λούη, έναν φτωχό και άσημο νερουλά που κατάφερε και νίκησε διάσημους ξένους αθλητές εκείνης της εποχής. Μετά τους ολυμπιακούς γύρισε στο χωριό του, έζησε μια ζωή ήρεμη ως αγρότης και δεν πήρε μέρος σε κανέναν άλλο αγώνα δρόμου. Έμεινε όμως στην μνήμη των Ελλήνων ως ο πρώτος Έλληνας Ολυμπιονίκης των Σύγχρονων Ολυμπιακών Αγώνων και αποτέλεσε κίνητρο για τους υπόλοιπους αθλητές στα μετέπειτα χρόνια.

Έίναι σημαντικό να αναφερθεί ότι ο Μαραθώνιος είναι ένα αγώνισμα δύσκολο και κουραστικό και αποτελεί μεταφορικά την υπερπροσπάθεια του ανθρώπου να ανταπεξέλθει και αν νικήσει όχι με στόχο τον τερματισμό αλλά την προσπάθεια και την υπερνίκηση προσωπικών στόχων και εμποδίων.

από κάτω από: Ανακοινώσεις Σχολείου, Δράσεις, Ημέρα Αθλητισμού| | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο ΜΑΡΑΘΩΝΙΟΣ ΑΘΗΝΑΣ 2022

Οκτώβριος 2022