ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΗ ΕΠΙΣΚΕΨΗ 1ου Ε.Κ. ΚΟΜΟΤΗΝΗΣ ΣΤΗΝ ΕΚΘΕΣΗ PHILOXENIA
Tην Παρασκευή 10/11/2023 μαθητές του 1ου Ε.Κ. Κομοτηνής πραγματοποίησαν εκπαιδευτική επίσκεψη στην έκθεση Philoxenia στη Θεσσαλονίκη. Την ομάδα αποτέλεσαν μαθητές της Β’ και της Γ’ τάξης, του τομέα Διοίκησης και Οικονομίας και της ειδικότητας Υπαλλήλων Ξενοδοχειακών Επιχειρήσεων καθώς και 3 συνοδοί καθηγητές,.
Πριν την επίσκεψη οι συνοδοί καθηγητές ενημέρωσαν τους μαθητές για την επίσκεψη, για το τι πρόκειται να δουν, ποια η έννοια και η σημασία των εκθέσεων γενικά και της συγκεκριμένης ειδικά αφού ζούμε σε μια τουριστική χώρα. Ενημερώθηκαν επίσης για το χώρο της έκθεσης, πως θα κινηθούμε σε αυτόν, τι θα δούμε και για κάποια σημεία ιστορικού και τουριστικού ενδιαφέροντος της Θεσσαλονίκης.
Tο πρωί της Παρασκευής 10/11/2023 και μετά τον απαραίτητο έλεγχο που πραγματοποίησε η τροχαία, το γκρουπ αναχώρησε και έφτασε το μεσημέρι στο χώρο της Έκθεσης. Οι μαθητές συντεταγμένα περιηγήθηκαν σε επτά περίπτερα. Στα περίπτερα αυτά είχαν την δυνατότητα να έρθουν σε επαφή με ένα διεθνή εκθεσιακό χώρο, οι περισσότεροι για πρώτη φορά. Το γεγονός αυτό είναι σημαντικό για τον συγκεκριμένο τομέα και την ειδικότητα αφού σχετίζεται άμεσα με τα μαθήματα του «Μάρκετινγκ» και της «Θεωρίας Τουρισμού και Εφαρμογές» της Β΄ τάξης και όλων των μαθημάτων ειδικότητας της Γ΄ τάξης.
Πιο συγκεκριμένα οι μαθητές:
• Είδαν στην πράξη τον τρόπο που επαγγελματίες και αγοραστές αλληλεπιδρούν, συνάπτουν συμφωνίες, συζητούν, πωλούν και αγοράζουν.
• Μέσω των εκθετών ήρθαν σε επαφή με ολόκληρο το τουριστικό κύκλωμα και τους επιμέρους τομείς που το αποτελούν και έτσι έφτιαξαν μια ολοκληρωμένη εικόνα για το τι είναι τουρισμός, ποιες οι διαστάσεις του στην Ελλάδα και διεθνώς και ποια η συμβολή του στην οικονομία.
• Περιηγήθηκαν στο ιστορικό κέντρο της Θεσσαλονίκης με τα πολλά ενδιαφέροντα αξιοθέατα.
Στη συνέχεια το απόγευμα το γκρουπ μαθητών κι εκπαιδευτικών επιβιβάστηκε στο λεωφορείο και αναχώρησε για Κομοτηνή.
Μαθητές και καθηγητές έμειναν ιδιαίτερα ικανοποιημένοι από την εκπαιδευτική αυτή επίσκεψη αφού όλα κύλησαν ομαλά, σύμφωνα με το πρόγραμμα και ικανοποίησε τους εκπαιδευτικούς στόχους που είχαν τεθεί.

ΦΙΛΟΞΕΝΙΑ4ΦΙΛΟΞΕΝΙΑ3

ΦΙΛΟΞΕΝΙΑ1         ΦΙΛΟΞΕΝΙΑ2