Πρόγραμμα σχολικών δραστηριοτήτων 1ου Ε.Κ. Άμφισσας: Επεξεργασία βίντεο με προβολή εργαστηριακών ασκήσεων.

Κατά το σχολικό έτος 2021-2022 ένα από τα τρία προγράμματα σχολικών δραστηριοτήτων που υλοποιήθηκαν από το 1ο Ε.Κ. Άμφισσας ήταν αυτό με τίτλο «Επεξεργασία βίντεο με προβολή εργαστηριακών ασκήσεων».

Η ομάδα αποτελούνταν από τους μαθητές της ειδικότητας «Τεχνικός Η/Υ και Δικτύων Η/Υ» ΕΠΑ.Λ. Άμφισσας και έναν εκπαιδευτικό, ενώ η όλη δραστηριότητα απετέλεσε διδακτική παρέμβαση σε εργαστηριακά μαθήματα τομέα Πληροφορικής. Το πρόγραμμα είχε διάρκεια 6 μηνών και διεξήχθη με συνεργατική μάθηση σε ομάδες με χρήση Τ.Π.Ε.

Κύριο θέμα: Κατασκευή ολοκληρωμένων ταινιών μικρού μήκους με βάση τις εργαστηριακές δραστηριότητες των μαθητών με χρήση κατάλληλων λογισμικών και δημοσίευσή τους σε Web 2.0 πλατφόρμες.

Παιδαγωγικοί στόχοι:

-Να κατανοήσουν οι μαθητές τη θεωρία που αφορά την επεξεργασία βίντεο μέσω υπολογιστή.

– Να κατανοήσουν οι μαθητές τις έννοιες της πνευματικής ιδιοκτησίας και των προσωπικών δεδομένων.

-Να υλοποιήσουν οι μαθητές εργαστηριακές δραστηριότητες με σωστές λήψεις.

-Να επεξεργαστούν οι μαθητές βίντεο με χρήση κατάλληλων λογισμικών.

-Να εμπλακούν οι μαθητές σε ένα έργο κατασκευής ολοκληρωμένων ταινιών μικρού μήκους.

Δραστηριότητες:

-Συζήτηση για θέματα ασφάλειας και υγιεινής. Εισαγωγή στην θεωρία επεξεργασίας βίντεο.

-Εύρεση κατάλληλων λογισμικών επεξεργασίας βίντεο. Πειραματισμός με αυτά. Επιλογή του πιο κατάλληλου.

-Συζήτηση θεμάτων πνευματικών δικαιωμάτων και προσωπικών δεδομένων.

-Λήψεις βίντεο από εργαστηριακές μαθητικές δραστηριότητες.

-Επίλυση προβλημάτων συμβατότητας και μεταφοράς σε Η/Υ των αρχείων λήψης.

-Επεξεργασία βίντεο.

-Παραγωγή ολοκληρωμένων ταινιών μικρού μήκους.

-Αποτίμηση.

-Παρουσίαση έργου σε διαδικτυακή ημερίδα σχολικών δραστηριοτήτων της Δ.Δ.Ε. Φωκίδας.

-Ανάρτηση υλικού σε Web 2.0 πλατφόρμες και τους ιστότοπους του 1ου Ε.Κ. Άμφισσας.

Σχετικά με clalas99

Είμαι εκπαιδευτικός Δ.Ε. Διδάσκω Πληροφορική στο ΕΠΑ.Λ./1ο Σ.Ε.Κ. Άμφισσας.

Περισσότερες πληροφορίες
Κατηγορίες: 1ο ΕΚ Άμφισσας, Βίντεο, Δραστηριότητες, Εκπαιδευτικά Προγράμματα, Εκπαιδευτικοί, Επαγγελματικά δικαιώματα, ΕΠΑΛ Άμφισσας, Μαθήματα ΕΠΑΛ, Μαθητές/Μαθήτριες, Πληροφορική, Τομέας Πληροφορικής, ΤΠΕ. Προσθήκη στους σελιδοδείκτες.