Πρόγραμμα σχολικών δραστηριοτήτων 1ου Ε.Κ. Άμφισσας: Επεξεργασία βίντεο με προβολή εργαστηριακών ασκήσεων.

29 Ιουνίου, 2022 clalas99

Κατά το σχολικό έτος 2021-2022 ένα από τα τρία προγράμματα σχολικών δραστηριοτήτων που υλοποιήθηκαν από το 1ο Ε.Κ. Άμφισσας ήταν αυτό με τίτλο “Επεξεργασία βίντεο με προβολή εργαστηριακών ασκήσεων”.

Η ομάδα αποτελούνταν από τους μαθητές της ειδικότητας “Τεχνικός Η/Υ και Δικτύων Η/Υ” ΕΠΑ.Λ. Άμφισσας και έναν εκπαιδευτικό, ενώ η όλη δραστηριότητα απετέλεσε διδακτική παρέμβαση σε εργαστηριακά μαθήματα τομέα Πληροφορικής. Το πρόγραμμα είχε διάρκεια 6 μηνών και διεξήχθη με συνεργατική μάθηση σε ομάδες με χρήση Τ.Π.Ε.

Κύριο θέμα: Κατασκευή ολοκληρωμένων ταινιών μικρού μήκους με βάση τις εργαστηριακές δραστηριότητες των μαθητών με χρήση κατάλληλων λογισμικών και δημοσίευσή τους σε Web 2.0 πλατφόρμες.

Παιδαγωγικοί στόχοι:

-Να κατανοήσουν οι μαθητές τη θεωρία που αφορά την επεξεργασία βίντεο μέσω υπολογιστή.

– Να κατανοήσουν οι μαθητές τις έννοιες της πνευματικής ιδιοκτησίας και των προσωπικών δεδομένων.

-Να υλοποιήσουν οι μαθητές εργαστηριακές δραστηριότητες με σωστές λήψεις.

-Να επεξεργαστούν οι μαθητές βίντεο με χρήση κατάλληλων λογισμικών.

-Να εμπλακούν οι μαθητές σε ένα έργο κατασκευής ολοκληρωμένων ταινιών μικρού μήκους.

Δραστηριότητες:

-Συζήτηση για θέματα ασφάλειας και υγιεινής. Εισαγωγή στην θεωρία επεξεργασίας βίντεο.

-Εύρεση κατάλληλων λογισμικών επεξεργασίας βίντεο. Πειραματισμός με αυτά. Επιλογή του πιο κατάλληλου.

-Συζήτηση θεμάτων πνευματικών δικαιωμάτων και προσωπικών δεδομένων.

-Λήψεις βίντεο από εργαστηριακές μαθητικές δραστηριότητες.

-Επίλυση προβλημάτων συμβατότητας και μεταφοράς σε Η/Υ των αρχείων λήψης.

-Επεξεργασία βίντεο.

-Παραγωγή ολοκληρωμένων ταινιών μικρού μήκους.

-Αποτίμηση.

-Παρουσίαση έργου σε διαδικτυακή ημερίδα σχολικών δραστηριοτήτων της Δ.Δ.Ε. Φωκίδας.

-Ανάρτηση υλικού σε Web 2.0 πλατφόρμες και τους ιστότοπους του 1ου Ε.Κ. Άμφισσας.

Δημοσιευμένο στην κατηγορία  1ο Ε.Κ. Άμφισσας ,Άμφισσα ,Βίντεο ,Δ.Δ.Ε. Ν. Φωκίδας ,Εκπαιδευτικά Προγράμματα ,Εκπαιδευτικό υλικό ,Εκπαιδευτικοί ,ΕΠΑ.Λ. Άμφισσας ,Επαγγελματική Εκπαίδευση ,Εργαστήρια Πληροφορικής ,Μαθητές/Μαθήτριες ,Πολιτιστικά προγράμματα ,Σχολικές δραστηριότητες ,Ταινίες μικρού μήκους ,Τομέας Πληροφορικής ΕΠΑΛ .

Τα σχόλια δεν επιτρέπονται.