Έκθεση- Εκδήλωση «Το ΕΠΑΛ δημιουργεί»

12 Ιανουαρίου, 2018 clalas99

Το Υπουργείο Παιδείας, Έρευνας και Θρησκευμάτων διοργανώνει από 7 έως και 10 Φεβρουαρίου 2018 (10 π.μ.- 8 μ.μ.) έκθεση μαθητικών έργων με τίτλο «Το ΕΠΑΛ δημιουργεί» στο χώρο (αίθουσα) πολλαπλών χρήσεων στο σταθμό του μετρό στο Σύνταγμα με στόχο την ανάδειξη  του σύγχρονου Επαγγελματικού Λυκείου  και των θεσμικών αλλαγών  που  υλοποιήθηκαν  και που αφορούν την αναμόρφωση της δομής του, τη διεύρυνση της πρόσβασης  των μαθητών/-τριών των ΕΠΑ.Λ  σε ΤΕΙ και σε Πανεπιστήμια, την θεσμοθέτηση του «Μεταλυκειακού Έτους- Τάξης Μαθητείας» για αποφοίτους ΕΠΑ.Λ. καθώς και την εφαρμογή του προγράμματος «Μια Νέα Αρχή για τα ΕΠΑ.Λ.».

Περισσότερα εδώ.

Δημοσιευμένο στην κατηγορία  Εκδηλώσεις ,Εκθέσεις ,Εκπαιδευτικά Προγράμματα ,Εκπαιδευτικό υλικό ,Εκπαιδευτικοί ,Ενημέρωση ,Επαγγελματική Εκπαίδευση ,Τομείς-Ειδκότητες ΕΠΑΛ ,Τριτοβάθμια εκπαίδευση .