Σεμινάριο για την αξιοποίηση τεχνικών ασύγχρονης και εξ αποστάσεως διδασκαλίας μέσα από το περιβάλλον ηλεκτρονικής μάθησης Moodle

15 Οκτωβρίου, 2013 clalas99

Το 1ο Σχολικό Εργαστηριακό Κέντρο (Σ.Ε.Κ.) Άμφισσας και η Σχολική Σύμβουλος  Ν. Φωκίδας σε συνεργασία με άλλες Διευθύνσεις Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης και με την υποστήριξη του Πανελλήνιου Σχολικού Δικτύου (ΙΤΥΕ), προτίθενται να διοργανώσουν για 3η συνεχή χρονιά το σεμινάριο με θέμα «Αξιοποίηση τεχνικών ασύγχρονης και εξ αποστάσεως διδασκαλίας μέσα από το περιβάλλον ηλεκτρονικής μάθησης Moodle». Το παραπάνω σεμινάριο πραγματοποιήθηκε κατά τα προηγούμενα έτη στους νομούς Αττικής, Αιτωλοακαρνανίας, Αρκαδίας, Αχαΐας, Δράμας, Δωδεκανήσου, Ευρυτανίας, Ζακύνθου, Ηλείας, Κέρκυρας, Κυκλάδων, Μαγνησίας, Ρεθύμνου, Σερρών, Φωκίδας και Χανίων, ενώ παρουσιάστηκε σε συνέδρια που διοργανώθηκαν υπό την αιγίδα του Υ.ΠΑΙ.Θ. και κίνησε το ενδιαφέρον πολλών εκπαιδευτικών.

Αντικείμενο και στόχοι του σεμιναρίου θα είναι:

• η εξοικείωση και η εξάσκηση των εκπαιδευτικών με μεθόδους και τεχνικές ασύγχρονης και εξ αποστάσεως διδασκαλίας, όπως είναι η κατασκευή ηλεκτρονικών μαθημάτων με το δημοφιλές περιβάλλον ηλεκτρονικής μάθησης/διδασκαλίας Moodle
  • η δημιουργία και χρήση απλών εκπαιδευτικών παιχνιδιών στη διδασκαλία
  • η εκμάθηση και χρήση ελεύθερου και ανοιχτού λογισμικού γενικού σκοπού για ποικίλες εφαρμογές χρήσιμες για τους εκπαιδευτικούς, όπως είναι οι παρουσιάσεις, η επεξεργασία ήχου και εικόνας κ.ά.
  • η γνωριμία και χρήση ποικίλων διαδικτυακών εφαρμογών/εργαλείων που υποστηρίζονται από το Πανελλήνιο Σχολικό Δίκτυο (ΠΣΔ) και είναι διαθέσιμα στους εκπαιδευτικούς όλων των ειδικοτήτων, όπως είναι η δημιουργία ιστολογίου (blog), wiki, η κατασκευή ιστοσελίδων, γκαλερί φωτογραφιών κ.ά.
  • Η χρήση συνεργατικών εργαλείων.

Η διάρκεια του σεμιναρίου θα είναι ένα πλήρες ημερολογιακό εξάμηνο, από αρχές Νοεμβρίου 2013 έως αρχές Ιουνίου 2014. Θα υλοποιηθεί με τη «μεικτή» μέθοδο διδασκαλίας, συνδυάζοντας 5 δια ζώσης εκπαιδευτικές συναντήσεις και 26 εβδομάδες εκπαίδευσης από απόσταση με χρήση υπολογιστή.

Οι πέντε (5) δια ζώσης συναντήσεις θα γίνουν στο 1ο ΣΕΚ Άμφισσας και στο Γυμνάσιο Ιτέας. Το χρονοδιάγραμμα των 5 αυτών συναντήσεων εμφανίζεται στον πίνακα που ακολουθεί.

Εβδομάδα

Ώρες

1ο ΣΕΚ Άμφισσας

Γυμνάσιο Ιτέας

Τετάρτη 13/11/2013

Τρίτη 12/11/2013

Τετάρτη 18/12/2013

Τρίτη 17/12/2013

Τετάρτη 05/02/2014

Τρίτη 04/02/2014

Τετάρτη 02/04/2014

Τρίτη 01/04/2014

Τετάρτη 21/05/2014

Τρίτη 20/05/2014

Για κάθε μία από τις 26 εβδομάδες εκπαίδευσης, οι εκπαιδευόμενοι θα χρησιμοποιούν το διαδίκτυο και την πλατφόρμα ηλεκτρονικής μάθησης Μoodle για την πρόσβαση στο εβδομαδιαίο εκπαιδευτικό τους υλικό και την υλοποίηση ορισμένων ασκήσεων εμπέδωσης. Τις ασκήσεις αυτές θα στέλνουν ηλεκτρονικά (μέσω διαδικτύου) για βαθμολόγηση. Ο χρόνος που απαιτείται για μελέτη και εμπέδωση από το σπίτι για το σεμινάριο εκτιμάται σε 120 ώρες. Κατά συνέπεια, κρίνονται απαραίτητα για τη συμμετοχή στο σεμινάριο:

• η δυνατότητα πρόσβασης στο διαδίκτυο, κατά προτίμηση από το σπίτι
  • η προϋπάρχουσα εξοικείωση με τη χρήση υπολογιστή και την πλοήγηση στο διαδίκτυο

Το σεμινάριο απευθύνεται στους εκπαιδευτικούς όλων των ειδικοτήτων Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης. Θα δημιουργηθούν δύο τμήματα με δεκαπέντε (15) εκπαιδευόμενους το κάθε ένα. Σε περίπτωση περισσότερων αιτήσεων, οι εκπαιδευόμενοι θα επιλεγούν με κλήρωση. Οι αιτήσεις υποβάλλονται μόνο ηλεκτρονικά στη διεύθυνση http://e-learning.ilei.sch.gr/aitisi/2013 έως και 27/10/2013. Για περισσότερες πληροφορίες απευθυνθείτε στο 1ο Σ.Ε.Κ. Άμφισσας τηλ. 22650-72740.

Για την επιτυχή ολοκλήρωση του σεμιναρίου και τη χορήγηση αντίστοιχης βεβαίωσης απαιτείται:

1. επιτυχής ολοκλήρωση του 25% των συνολικών εργασιών (δηλαδή 33 εργασίες) μέχρι την ημερομηνία της 3ης δια ζώσης συνάντησης καθώς και εκπλήρωση μίας από τις δύο επόμενες προϋποθέσεις

2α. επιτυχής ολοκλήρωση του 70% των ασκήσεων εμπέδωσης και συμμετοχή σε 4 από τις 5 δια ζώσης συναντήσεις

2β. επιτυχής ολοκλήρωση του 85% των ασκήσεων εμπέδωσης και συμμετοχή σε 3 από τις 5 δια ζώσης συναντήσεις.

Από τις παραπάνω θέσεις το 20% θα δοθεί σε άτομα που ξεκίνησαν το περσινό σεμινάριο, έκαναν τουλάχιστον 46 εργασίες αλλά δεν το ολοκλήρωσαν (δίνοντας προτεραιότητα σε αυτούς που έκαναν τις περισσότερες εργασίες), και το 20% σε αυτούς που έκαναν και πέρσι αίτηση αλλά δεν έγιναν δεκτοί.

Δημοσιευμένο στην κατηγορία  1ο Σ.Ε.Κ. Άμφισσας ,Εκπαιδευτικοί ,Σεμινάρια ,Τ.Π.Ε. .