5 Φεβρουαρίου: Ημέρα Ασφαλούς Διαδικτύου 2013

6 Φεβρουαρίου, 2013 clalas99

Χθες, γιορτάστηκε η Ημέρα Ασφαλούς Διαδικτύου (Safer Internet Day 2013) με εκδηλώσεις σε σχολεία όλης της Ελλάδας. “Πρεσβευτής” της εκδήλωσης στη Φωκίδα ήταν το 1ο Σ.Ε.Κ. Άμφισσας. Γι’ αυτόν το σκοπό, οι μαθητές του τομέα Πληροφορικής δημιούργησαν πριν λίγες μέρες και αφίσες με το κεντρικό μήνυμα του φετινού εορτασμού: “Σύνδεση με σύνεση”. Οι συγκεκριμένες αφίσες είναι ενταγμένες στη δράση “T-shirt” και μπορεί κανείς να τις βρει αναρτημένες μαζί και με όλες τις άλλες σε σελίδα του Facebook με όνομα Safer Internet Day Greece 2013.

Κατά τη χθεσινή ημέρα, έγιναν εκπαιδευτικές παρεμβάσεις στα μαθήματα του ΕΠΑ.Λ./1ου Σ.Ε.Κ. Άμφισσας Ερευνητική Εργασία (τμήμα Α2) και Βασικές Αρχές Ψηφιακής Τεχνολογίας (τμήμα Βπ). Για περισσότερες πληροφορίες, μπορεί κανείς να προσπελάσει τον κόμβο http://saferinternet.gr/, όπου μπορεί να βρει και πλούσιο περιεχόμενο για την ασφάλεια στο διαδίκτυο.

Δημοσιευμένο στην κατηγορία  Ασφάλεια στο διαδίκτυο ,Αφίσα ,Τομέας Πληροφορικής ΕΠΑΛ .