Δημιουργία έργου e-twinning

Στα πλαίσια του Σχεδίου  Δράσης του Νηπιαγωγείου μας  που είχε τίτλο : «Δίκτυο συνεργασίας σχολείων για την ανάπτυξη ενός έργου e-twinning » , συνεργαστήκαμε εφτά σχολεία για τον σχεδιασμό, την υλοποίηση και την αξιολόγηση κοινών δράσεων στο πλαίσιο του έργου etwinning που είχε τιτλο «η συνεργασία στο Νηπιαγωγείο». Μέσω της πλατφόρμας του ESEP πραγματοποιήθηκαν έξι εργαστήρια, και κάποια από αυτά έγιναν με ζωντανές διαδικτυακές συναντήσεις μεταξύ των νηπιαγωγείων που συμμετείχαν.

Μπορείτε να δείτε τις δράσεις μας εδώ

Δουλεύοντας σε ομάδες

Στα πλαίσια του φετινού μας Σχεδίου Δράσης με θέμα τη Διαφοροποιημένη Διδασκαλία πραγματοποιήσαμε εκπαιδευτικά σενάρια όπου αξιοποιήθηκαν οι δυνατότητες των μαθητών μας. Μπορείτε να τα δείτε εδώ.

Στιγμιότυπο οθόνης 2024 05 29 215216

Συμμετοχή στην Μαθητική Εβδομάδα Δράσης της Actionaid

Το Νηπιαγωγείο μας πήρε μέρος στην Μαθητική Εβδομάδα Δράσης της Actionaid, η οποία έχει ως στόχο  οι φωνές των παιδιών να μπορούν να ακουστούν πάνω σε ζητήματα της σύγχρονης κοινωνίας.

Η φετινή Εβδομάδα Δράσης “Η δύναμη στο πιάτο σου” διερευνά δύο επιπλέον στόχους βιώσιμης ανάπτυξης: 1) Μηδενική Φτώχεια, 2) Μηδενική Πείνα με έμφαση στο ζήτημα της Διατροφικής Δικαιοσύνης.
Μέσα από μια σειρά δράσεων που πραγματεύονταν όρους όπως Ισότητα, Δικαιοσύνη, Διατροφική Δικαιοσύνη αλλά και τους λόγους που εμποδίζουν την ενίσχυση της Διατροφική Δικαιοσύνης και το  τι θα μπορούσαμε εμείς να κάνουμε σε ατομικό/συλλογικό επίπεδο για την ενίσχυση της, καταλήξαμε με τα παιδιά στην παραγωγή ομαδικής αφίσας με σύνθημα: “Ψωνίζω νοστιμιά και όχι ομορφιά”.
20240415 130808 2

ΕΡΓΑΣΤΗΡΙΟ ΔΕΞΙΟΤΗΤΩΝ- Η οικογένεια δεν έχει αριθμητική, είναι απλώς μοναδική.

Το εργαστήριο δεξιοτήτων ανήκει στη θεματική ενότητα : Ενδιαφέρομαι και ενεργώ, κοινωνική συναίσθηση και ευθύνη.

Messenger creation 791fd667 c923 435c 9b37 bf3d00c7e5d4

Για να δείτε τις δράσεις που πραγματοποιήθηκαν στα πλαίσια του εργαστηρίου, πατήστε το  σύνδεσμο που ακολουθεί.

Επίσκεψη της Πυροσβεστικής

Η επίσκεψη της Πυροσβεστικής στο σχολείο μας ενθουσίασε τους μικρούς μας μαθητές. Μάθαμε πολλά πράγματα για την προστασία από τη φωτιά αλλά και για τους σεισμούς. Τα παιδιά παρατήρησαν τόσο τον εξοπλισμό του πυροσβέστη όσο και το όχημα που μεταφέρει το νερό.

1 πυροσβεστική

O ξυλοκόπος και το δάσος

Μια υπέροχη διαδραστική παράσταση από το κουκλοθέατρο “Μπήτιου” παρακολούθησαν οι μικροί μας μαθητές με τίτλο “ο ξυλοκόπος και το δάσος”. Οικολογικά μηνύματα που μεταφέρουν ζώα του δάσους αλλά και τα ίδια τα δέντρα συμβάλλουν στην ενίσχυση των εκπαιδευτικών προγραμμάτων που πραγματοποιούμε με σκοπό την καλλιέργεια της οικολογικής συνείδησης των νηπίων.

ΣΥΜΜΕΤΟΧΗ ΣΤΗΝ ΕΥΡΩΠΑΪΚΗ ΕΒΔΟΜΑΔΑ ΚΩΔΙΚΑ

Τα δύο ολοήμερα τμήματα του Νηπιαγωγείου μας , πήραν μέρος  στην Ευρωπαϊκή Εβδομάδα Προγραμματισμού (μια πρωτοβουλία που έχει ως στόχο να κάνει τον προγραμματισμό και τον ψηφιακό γραμματισμό προσιτό σε όλους, με διασκεδαστικό και ενδιαφέροντα τρόπο).

Πρόκειται για μια δραστηριότητα όπου τα παιδιά θα πρέπει να αποκωδικοποιήσουν μια λέξη μέσα από μια χορογραφία και έναν πίνακα 26 αριθμών που αντιστοιχούν στα 26 γράμματα του αγγλικού αλφαβήτου. Σε 4 διαφάνειες υπάρχουν 4 διαφορετικές χορευτικές κινήσεις. Κάθε χορευτική κίνηση έχει έναν αριθμό. Κάθε αριθμός είναι ένα γράμμα από το αγγλικό αλφάβητο. Χρησιμοποιούν τον πίνακα των 26 αριθμών που αντιστοιχούν στα 26 γράμματα του αγγλικού αλφαβήτου ως οδηγό για να  σπάσουν τον κώδικα και να βρουν την μαγική λέξη. Παρακάτω ακολουθεί ο σύνδεσμος με το βίντεο καθώς και φωτογραφίες από την πραγματοποίηση της δράσης.

GridArt 20240113 191959076IMG 2024 01 14 21 26 28