Παραδοσιακά και Σύγχρονα επαγγέλματα!!!

Και συνεχίζοντας στο κλίμα της παράδοσης ασχοληθήκαμε με τα παραδοσιακά επαγγέλματα και πως ο χρόνος τα επηρέασε και ποια άλλα δημιούργησε στο πέρασμά του. Επίσης συζητήσαμε και ζωγραφίσαμε τι θα γίνουμε όταν μεγαλώσουμε!!!!

ΠΑΡΆΔΟΣΗ………… μια άγνωστη λέξη

Και μετά τις Αποκριές ασχοληθήκαμε με την ελληνική παράδοση και μιλήσαμε για παραδοσιακά φαγητά  , τους παραδοσιακούς χορούς , παραδοσιακές ενδυμασίες. Πλησιάζει και η γιορτή της 25ης Μαρτίου και τα τσολιαδάκια και οι βλαχοπούλες έχουν την τιμητική τους.

Το Καρναβάλι και η Κυρά Σαρακοστή μπλέκονται σε μια τρελή γιορτή!

Ήρθε και η  τελευταία εβδομάδα πριν την Καθαρά Δευτέρα . Μιλήσαμε για το Καρναβάλι, μασκαρευτήκαμε , χορέψαμε και φυσικά κατασκευάσαμε και εμείς την ατομική και ομαδική Κυρά Σαρακοστή.

Ο Τυρρανόσαυρος Ρεξ συναντάει τον Gontzila!!!

Ένα άλλο ενδιαφέρον θέμα που αρέσει πολύ στα παιδιά είναι οι δεινόσαυροι. Διαβάσαμε λοιπόν ιστορίες με δεινόσαυρους, παίξαμε με δεινόσαυρους και αριθμούς, φτιάξαμε το δικό μας Jurassic Park , τους δικούς μας δεινόσαυρους και αφού διατρέχουμε και την περίοδο των Αποκριών , μεταμφιεστήκαμε και σε δεινόσαυρους!!!!

Όταν ήρθαν τα ονόματα….τα πήρανε τα καιρικά φαινόμενα!!!!!!

Και στην ετήσια έκθεση του Νομού Μαγνησίας με έργα από όλα τα νηπιαγωγεία του και θέμα: «Όταν ήρθαν τα ονόματα……» συμμετέχουμε φέτος με το εξής θέμα:» Όταν ήρθαν τα ονόματα….τα πήρανε τα καιρικά φαινόμενα!!!» Μιλήσαμε για τα καιρικά φαινόμενα , τα είδαμε στο διαδίκτυο, τους συνθέσαμε ένα ποιηματάκι, τα ζωγραφίσαμε και φτιάξαμε τον Τηλέμαχο και την Υπατία.

Από πλανήτη σε πλανήτη θα πετάωωωω….!!!!

Και στο δημιουργικό μας δρόμο βρέθηκαν και οι πλανήτες!! Ένα θέμα που πάντα ενθουσιάζει τους μικρούς μας μαθητές.Έτσι φτιάξαμε τους δικούς μας πλανήτες στο δικό μας πλανητικό σύστημα!!!

Τα δικά μας διαστημόπλοια!!!!

Και ιδού το ηλιακό σύστημα του γαλαξία Τηγανητά!!!

Ευχαριστούμε Νικόλα για την κατασκευή με τους πλανήτες που έφτιαξες με την μαμά σου και μας την έφερες