ΠΕΡΙ ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΩΝ..

Μαΐ 201528

Κατά την διάρκεια του σχολικού έτους ετοιμάσαμε κάποια παιχνίδια με στόχο την εξοικείωση των παιδιών με τις μαθηματικές έννοιες.

Το κουτί με τους αριθμούς και το κουμπί :

τα παιδιά κουνούσαν το κουτί και σε όποιον αριθμό στεκόταν το κουμπί έπαιρναν την αντίστοιχη κάρτα.Νικητής ήταν όποιος συγκέντρωνε τις περισσότερες κάρτες.

Τα αριθμογλυκάκια. Τα παιδιά τοποθετούσαν ένα καπάκι σε όποια θέση ήθελαν και στη συνέχεια έπρεπε να βάλουν τους αριθμούς που ακολουθούσαν ή ήταν πριν από τον αριθμό που υπήρχε στο καπάκι.

Το «λεωφορείο με τους επιβάτες» εισήγαγε τα παιδιά στις πράξεις της πρόσθεσης και της αφαίρεσης:

Το κουτί με το υλικό από το παραμύθι «Μαίρη η πινέζα» περιελάμβανε παιχνίδια αντιστοίχισης , διάταξης μεγεθών , πρόσθεσης , αφαίρεσης , παιχνίδια με τόμπολες.

Παρακάτω είναι παιχνίδια από το υλικό που μας παραχώρησε η Γεωργία Μουντζούρη στην Επιμόρφωση της Σχολικής Συμβούλου τον Σεπτέμβριο:

Τα αριθμομανταλάκια ,

το «εργοστάσιο των αριθμών»

οι κάρτες με τα μανταλάκια της πρόσθεσης ,

παιχνίδια από ανακυκλώσιμο υλικό,

και το κουτί με τα παιχνίδια από το παραμύθι «Η γάτα κουμπάρα»

ΑΡΧΕΙΟ ΙΣΤΟΛΟΓΙΟΥ

ΠΡΟΣΦΑΤΑ ΣΧΟΛΙΑ