>ΤΑ ΖΩΑ, Η ΧΕΙΜΕΡΙΑ ΝΑΡΚΗ ΚΑΙ ΤΟ ΟΝΕΙΡΟ ΤΗΣ ΑΡΚΟΥΔΑΣ…

Δεκεμβρίου5

>

Αφού είδαμε τι κάνουν οι άνθρωποι το χειμώνα ρωτήσαμε τα παιδιά να μας πουν πως είναι ο χειμώνας για τα ζώα.Κάποια είπαν ότι κοιμούνται , άλλα είπαν ότι κρύβονται στις φωλιές τους.Ρωτήσαμε αν γνωρίζουν ποια ζώα κοιμούνται .Οι απόψεις πολλές , διαφορετικές και σχεδόν όλα τα ζώα κοιμούνται εκτός από το λύκο, είπαν τα παιδιά ,γιατί κατεβαίνει από το βουνό πεινασμένος και τρώει τα πρόβατα.Φτιάξαμε δυο λίστες με τις γνώμες των παιδιών :η μια αφορούσε τα ζώα που κοιμούνται και η άλλη αυτά που δεν κοιμούνται .Στη συνέχεια έπρεπε να βρούμε τελικά τις πληροφορίες που χρειαζόμασταν.Ανοίξαμε τον internet explorer ,γράψαμε στη γραμμή αναζήτησης το ερώτημα μας και ανοίξαμε τις σελίδες που μας ενδιέφεραν.Συλλέξαμε τις πληροφορίες που χρειαζόμασταν :ποια ζώα κοιμούνται , γιατί το κάνουν , πως λέγεται ο ύπνος τους , και το τι γίνεται που μένουν τόσο καιρό χωρίς τροφή.
Ύστερα  φτιάξαμε πάλι νέα λίστα .Χωρίσαμε το χαρτόνι σε δυο στήλες και κολλήσαμε στη μια τα ζώα που πέφτουν σε χειμερία νάρκη και στην άλλη τα ζώα που συνεχίζουν κανονικά τη ζωή τους το χειμώνα.Αναθεωρήσαμε τις απόψεις μας και επιστρέψαμε στις πρώτες λίστες που είχαμε φτιάξει και διαγράψαμε ότι είχαμε κάνει λάθος.

Ύστερα ζωγραφίσαμε σε έντυπο όλα αυτά που γίνονται το χειμώνα και τα ζώα που πέφτουν σε χειμερία νάρκη δεν τα βλέπουν.

Ακολούθησε το όνειρο της αρκούδας.Ζητήσαμε από τα παιδιά να ζωγραφίσουν το όνειρο της αρκούδας που υπήρχε στο χαρτί.

Τελειώσαμε φτιάχνοντας μια σκηνή του δάσους  το χειμώνα.

Τα δέντρα και τα ζώα:
Οι φωλιές των ζώων  και το χιόνι :
 Κάποιες από τις παραπάνω ιδέες όπως και τις εικόνες τις δανειστήκαμε από το περιοδικό Σύγχρονο Νηπιαγωγείο τ.Νοεμβρίου -Δεκεμβρίου 2012.

ΑΡΧΕΙΟ ΙΣΤΟΛΟΓΙΟΥ

ΠΡΟΣΦΑΤΑ ΣΧΟΛΙΑ