ΕΓΓΡΑΦΕΣ ΣΤΟ ΝΗΠΙΑΓΩΓΕΙΟ ΓΙΑ ΤΟ ΣΧΟΛΙΚΟ ΕΤΟΣ 2024-2025

Οι εγγραφές στο νηπιαγωγείο, θα πραγματοποιηθούν για το σχολικό έτος  2024-2025 από 1η Μαρτίου του 2024  έως τις 27 Μαρτίου του 2024 (μετά τη παράταση. Απόφαση εδώ ) ηλεκτρονικά μέσω της εφαρμογής Πρώτη εγγραφή: https://proti-eggrafi.services.gov.gr/  ή πατάτε εδώ . Για να βρείτε την σχολική μονάδα όπου ανήκει η διευθυνσή κατοικίας σας πατάμε εδω Δικαίωμα εγγραφής έχουν οι μαθητές που γεννήθηκαν από 1-1-2020 έως 31-12-2020.  Ωρα προσελευσης στην σχολική μονάδα για την κατάθεση των δικαιολογητικών απο τις 13:10 έως τις 14:00.

α) η αίτηση εγγραφής για το τμήμα πρόωρης υποδοχής, για το Προαιρετικό Ολοήμερο Πρόγραμμα ή για
το Αναβαθμισμένο Πρόγραμμα Ολοήμερου Νηπιαγωγείου

β) Ατομικό Δελτίο Υγείας Μαθητή

Το ΑΔΥΜ μπορείτε να το βρείτε εδώ

γ) Βιβλιάριο υγείας του/της μαθητή/τριας, ή άλλο στοιχείο, από το οποίο αποδεικνύεται ότι έγιναν τα
εμβόλια που προβλέπονται και είναι ενταγμένα στο Εθνικό Πρόγραμμα Εμβολιασμών.

δ) Γνωμάτευση από ΚΕ.Δ.Α.Σ.Υ., εφόσον υπάρχει

Οδηγίες για το ανοιγμά του Σχολείου

Ενημέρωση για τη λήψη μέτρων προστασίας για τη μείωση μετάδοσης λοιμώξεων του αναπνευστικού από το Υπουργείο Παιδείας εδώ ,

Ενημέρωση σχετικά με τις απουσίες μαθητών/τριών λόγω COVID-19, για το σχολικό έτος 2023- 2024. Η εγκύκλιος εδώ

ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΚΗΣ ΜΟΝΑΔΑΣ

Λόγω της διενέργειας των εκλογών για την ανάδειξη των Περιφερειακών και
Δημοτικών αρχών της 8ης Οκτωβρίου 2023, τα σχολεία της Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας
Εκπαίδευσης δεν θα λειτουργήσουν την Παρασκευή 6 Οκτωβρίου 2023 και τη Δευτέρα 9 Οκτωβρίου
2023.

Παράταση εγγραφών για το σχολικό έτος 2023-2024

Σας ενημερώνουμε ότι η  ημερομηνία των εγγραφών των παιδιών για το σχολικό έτος 2023-2024 παρατάθηκε μέχρι τις 27-3-2023. Το έγγραφο του Υπουργείου Παιδείας εδώ.

Εγγραφές στο Δημοτικό για το Σχολίκο Έτος 2023-2024

Οι εγγραφές των μαθητών που θα φοιτήσουν στην Α΄τάξη το σχολικό έτος 2023-24 θα πραγματοποιηθούν από 1 έως  20 Μαρτίου 2023 με αίτηση στις σχολικές μονάδεςΔικαίωμα εγγραφής έχουν οι μαθητές που γεννήθηκαν από 1-1-2016 έως 31-12-2017.

Τα απαιτούμενα δικαιολογητικά είναι τα εξής:

1. Πιστοποιητικό γέννησης Δήμου ή Κοινότητας (εάν ο μαθητής δεν έχει φοιτήσει στο Νηπιαγωγείο και δεν είναι εγγεγραμμένος σε Δήμο της Ελληνικής επικράτειας).
  2. Επίδειξη του Βιβλιαρίου Υγείας του Παιδιού (Β.Υ.Π.), ή προσκόμιση άλλου στοιχείου, από το οποίο αποδεικνύεται ότι έγιναν τα προβλεπόμενα εμβόλια που είναι ενταγμένα στο Εθνικό Πρόγραμμα Εμβολιασμών.
  3. Ατομικό Δελτίο Υγείας Μαθητή (θα το παραλάβετε απ’ το σχολείο. Εδώ το αρχείο).
  4. Αποδεικτικό στοιχείο (απόδειξη ΔΕΗ, ΟΤΕ, κινητή τηλεφωνία ή μισθωτήριο ενοικιαζόμενης κατοικίας) από το οποίο διαπιστώνεται η διεύθυνση κατοικίας του μαθητή. Τα όρια των σχολείων της Δυτικής Αττικής εδώ ο χάρτης.
  5. Βεβαίωση φοίτησης Νηπιαγωγείου.
  6. Βεβαίωση από το Δήμο για τη χιλιομετρική απόσταση του σχολείου από το σπίτι (στην περίπτωση που ο μαθητής μεταφέρεται με τα λεωφορεία της Περιφέρειας).