Το σχολείο μας

Το 1ο Νηπιαγωγείο Κάτω Αχαΐας, υπάγεται στην κοινότητα Κάτω Αχαΐας  του Δήμου Δυτικής Αχαΐας ,στο Νομό Αχαΐας. Το Νηπιαγωγείο μας λειτουργεί ως 2/θέσιο και είναι τοποθετημένο σε μισθωμένο οικόπεδο της Ένωσης Αγροτικών Συνεταιρισμών (προκάτ βαρέως τύπου).

Το μαθητικό δυναμικό ανέρχεται σε 50 προνήπια-νήπια. Το Διδακτικό προσωπικό αποτελείται από 2 νηπιαγωγούς ΠΕ60, οργανικά τοποθετημένες στο νηπιαγωγείο  που εργάζονται σε αυτό, πάνω από μια δεκαετία  και 1 καθηγήτρια Αγγλικής φιλολογίας ΠΕ06, μειωμένου ωραρίου.

Το βοηθητικό προσωπικό αποτελείται από μία καθαρίστρια, μερικής απασχόλησης, που φροντίζει ώστε το σχολείο να είναι πάντα καθαρό.

Το σχολικό κτίριο είναι ισόγειο, έχει κατασκευαστεί το 1993 και αποτελείται από δύο(2) μεγάλες αίθουσες διδασκαλίας, μία(1) μικρή αίθουσα για γραφείο, τον χώρο υποδοχής που χρησιμοποιείται ως βιβλιοθήκη και μια πρόσθετη αποθήκη. Επίσης, έχει μεγάλο προαύλιο κατάλληλα διαμορφωμένο  για τα παιδιά.

Το Nηπιαγωγείο είναι πλήρως εξοπλισμένο με υλικοτεχνικό  υλικό και με ηλεκτρονικούς υπολογιστές σε κάθε τάξη.

Δώστε μια περιγραφή για το σχολείο σας, π.χ. την ιστορία του, τους χώρους του, τις υποδομές και τον εξοπλισμό της σχολικής μονάδας

Υποσελίδες