![tyrofagos 5 n](https://www.larissorama.gr/images/2024/%CE%9C%CE%AC%CF%81%CF%84%CE%B9%CE%BF%CF%82/tyrofagos_5_n.jpg)
ΚΑΛΟ ΠΑΣΧΑ!
25η ΜΑΡΤΙΟΥ 1821
ΚΑΛΩΣ ΤΟ ΚΑΡΝΑΒΑΛΙ!
Η ΤΥΡΟΦΑΓΟΣ ΕΦΤΑΣΕ!
Η γιαγιά Μαρίκα το είπε ξεκάθαρα: Η Τυροφάγος έφτασε! Μια εβδομάδα πριν την Κυριακή του μεγάλου Καρναβαλιού, η είδηση αυτή σκόρπισε πανικό. Τυροφάγος; Τι είναι η τυροφάγος; Τι σχέση έχει με τα τυριά; Μήπως θα μας φάει όλους; Μήπως η πόλη κινδυνεύει;
Δύο ηρωίδες με τη βοήθεια του Μουσείου Συν_Αισθήσεων, που απλόχερα μοιράζεται τις ιστορίες του μαζί τους, έρχονται να λύσουν το μεγάλο μυστήριο της Τυροφάγου κρατώντας ζωντανά τα έθιμα και τις παραδόσεις του τόπου.
![tyrofagos 5 n](https://www.larissorama.gr/images/2024/%CE%9C%CE%AC%CF%81%CF%84%CE%B9%CE%BF%CF%82/tyrofagos_5_n.jpg)
![20240314 094031](https://blogs.sch.gr/1nipgianlar/files/2024/03/20240314_094031-300x135.jpg?x62955)
![20240314 094212](https://blogs.sch.gr/1nipgianlar/files/2024/03/20240314_094212-300x135.jpg?x62955)
![20240314 094803](https://blogs.sch.gr/1nipgianlar/files/2024/03/20240314_094803-300x135.jpg?x62955)
![20240314 094448](https://blogs.sch.gr/1nipgianlar/files/2024/03/20240314_094448-300x135.jpg?x62955)
ΚΥΚΛΟΦΟΡΙΑΚΗ ΑΓΩΓΗ – ΟΔΙΚΗ ΑΣΦΑΛΕΙΑ
Στα πλαίσια των Εργαστηρίων Δεξιοτήτων που φέτος υλοποιούμε στο νηπιαγωγείο μας και συγκεκριμένα στη θεματική ” Τον Κ.Ο.Κ. αγαπώ, με ασφάλεια κυκλοφορώ” κλιμάκιο της Τροχαίας Λάρισας επισκέφτηκε το σχολείο μας να μιλήσει και να εξηγήσει στα παιδιά τη σωστή οδική συμπεριφορά που πρέπει να έχουμε ως πεζοί, ως ποδηλάτες, ως επιβάτες σε Ι.Χ. αλλά και στα μέσα Μαζικής Μεταφοράς αλλά και ως αυριανοί οδηγοί! Ο κύριος Τζίκος Παναγιώτης Αστυνόμος Α’ αλλά και η κυρία Κατερίνα Μπουζέκη Ανθυπαστυνόμος εξήγησαν στα παιδιά με απλό και κατανοητό τρόπο όλα τα παραπάνω και στο τέλος απάντησαν σε ερωτήσεις που οι μικροί μαθητές και μαθήτριες έθεσαν. Τους ευχαριστούμε πολύ που ανταποκρίθηκαν στο κάλεσμά μας και τους ευχόμαστε καλή δύναμη σε ό,τι κάνουν!
ΤΣΙΚΝΟΠΕΜΠΤΗ ΣΤΟ ΝΗΠΙΑΓΩΓΕΙΟ ΜΑΣ
ΚΟΠΗ ΒΑΣΙΛΟΠΙΤΑΣ
Η κοπή της βασιλόπιτας έγινε στο νηπιαγωγείο μας την Τετάρτη 24 Ιανουαρίου! Ευχαριστούμε πολύ το Σύλλογο Γονέων και Κηδεμόνων για τις πίτες και των τριών τμημάτων αλλά και τον πατέρα Ιωάννη για τα δώρα που προσέφερε στους τυχερούς, Θανάση, Κατερίνα και Γιώργο! Ευχόμαστε από καρδιάς μια όμορφη και δημιουργική χρονιά με πολλές ωραίες δράσεις και πολλά χαμόγελα !
Καλή χρονιά!!!
ΓΙΟΡΤΗ ΧΡΙΣΤΟΥΓΕΝΝΩΝ
Με μεγάλη επιτυχία πραγματοποιήθηκε στις 19 Δεκεμβρίου 2023 η Χριστουγεννιάτικη γιορτή του σχολείου μας. Μέσα από μια όμορφη διαδρομή δημιουργήσαμε συνθήκες χαράς για άλλη μια φορά στο σχολείο μας! Μαθητές, εκπαιδευτικοί, γονείς και φίλοι γίναμε ένα!
Μεγάλη τιμή και χαρά για όλους μας που επισκέφτηκε το σχολείο μας και μοιράστηκε αυτήν τη γλυκιά εμπειρία μαζί μας η Σύμβουλος Εκπαίδευσης ΠΕ 60 Νηπιαγωγών και Οργανωτική Συντονίστρια του ΠΕΚΕΣ Θεσσαλίας, η κυρία Άρτεμις Παπαδημητρίου.
ΧΡΙΣΤΟΥΓΕΝΝΑ ΘΑ ΠΕΙ ΑΓΑΠΗ!!!
Γιορτή 2ου Τμήματος
ΧΡΙΣΤΟΥΓΕΝΝΑ – ΠΡΩΤΟΥΓΕΝΝΑ
Γιορτή 3ου Τμήματος
Η ΑΛΦΑΒΗΤΑ ΤΩΝ ΧΡΙΣΤΟΥΓΕΝΝΩΝ
Γιορτή 1ου Τμήματος
Ο Σύλλογος Διδασκόντων εύχεται σε όλους τους μαθητές και τους γονείς υγεία, χαρά, δημιουργία και αγάπη!
ΚΑΛΗ ΧΡΟΝΙΑ!!!