Καλωσήρθατε

ΑΡΧΙΚΗ

special 1024x817 1

Το Νηπιαγωγείο μας είναι ΣΜΕΑΕ (Σχολική Μονάδα Ειδικής Αγωγής και Εκπαίδευσης) εποπτευόμενο από το Υ.ΠΑΙ.Θ.Α. Βρίσκεται στο κέντρο της πόλης και συγκεκριμένα στην οδό Μαρασλή 34Α. Συστεγάζεται με το 1ο Ειδικό Δημοτικό Σχολείο, καθώς και με το 12ο Δημοτικό σχολείο, αλλά και το 12ο Νηπιαγωγείο Κέρκυρας.

Εγγράφονται προς φοίτηση νήπια με διαταραχές αυτιστικού φάσματος, νοητική υστέρηση και πολλαπλές αναπηρίες από 4 ετών με διάγνωση ΚΕΔΑΣΥ ή/και Ιατροπαιδαγωγικών Κέντρων. Η φοίτηση στο Ειδικό Νηπιαγωγείο διαρκεί το μέγιστο έως τρια χρόνια (4 – 7 ετών) και στη συνέχεια τα νήπια επαναξιολογούνται ώστε να ενταχθούν σε αντίστοιχες Σχολικές μονάδες της Α’θμιας εκπαίδευσης.

Για την εφαρμογή του Ωρολογίου Προγράμματος και των εξατομικευμένων προγραμμάτων, λαμβάνουμε υπόψη μας τις παιδαγωγικές αρχές και τους στόχους του Νέου Προγράμματος Σπουδών για το Νηπιαγωγείο, τα Αναλυτικά Προγράμματα για την κάθε μορφή αναπηρίας καθώς και την ανομοιογένεια της τάξης, δίνοντας προτεραιότητας στα ενδιαφέροντα και τις ανάγκες των μαθητών. Οι δραστηριότητες που αναπτύσσονται λαμβάνουν τη μορφή διδακτικού σεναρίου, σχεδίου εργασίας, διερευνήσεων, θεματικής προσέγγισης, εργαστηρίων, παιχνιδιού (ελεύθερο ή οργανωμένο), κατέχοντας πρωτεύοντα ρόλο στην εξέλιξη του προγράμματος ως κυρίαρχο μέσο ανάπτυξης, μάθησης και κοινωνικοποίησης των νηπίων.

Το σχολείο μας εξυπηρετεί νήπια από την ευρύτερη περιοχή της Κέρκυρας  και η μετακίνησή τους γίνεται με μεταφορικά μέσα μισθωμένα από την Περιφέρεια Ιόνιων Νήσων.

Οι Εκπαιδευτικοί του σχολείου συνδυάζουν την υψηλή εξειδίκευση με την εμπειρία και τη δημιουργικότητα, ενώ ταυτόχρονα διακατέχονται από την πίστη ότι όλα τα παιδιά είναι ικανά για μάθηση και επιτυχία εφόσον λάβουν την κατάλληλη υποστήριξη. Για τον σκοπό αυτό όλα τα αποκαταστασιακά προγράμματα είναι εξατομικευμένα, προσαρμοσμένα στις ανάγκες, τα ενδιαφέροντα και τις κλίσεις του κάθε παιδιού. Βασίζονται επιπλέον στις αρχές της διαφοροποιημένης διδασκαλίας έχοντας ως απώτερο σκοπό την ολόπλευρη ανάπτυξη του παιδιού.

Περίπατος στο Άλσος της Γαρίτσας

03dc2553 d1f2 4a2f aa99 7ec3aae1c758 170f6ab58 2a0d 492e babe 70a957a920f7

1837a009 b280 42c6 bcd9 fca8d7387d65

befunky 2024 4 5 12 55 8                                1

624a0760 bf03 4310 97eb 893f61f40a4f 1 1

Εκπαιδευτική Επίσκεψη στο Aquarium Παλαιοκαστρίτσας Κέρκυρας

«Φεστιβάλ Άνοιξης στο Νηπιαγωγείο»

«Λαμπάδα Πασχαλινή: Μια Πρωτότυπη Ιδέα Επαναχρησιμοποίησης»

Τα νήπια σε Πασχαλινή διάθεση δημιουργούν!

Πασχαλινές δραστηριότητες…..

photo collage.png 2                     Χωρίς τίτλο 8

Ευχετήριες κάρτες

Χωρίς τίτλο 2     Χωρίς τίτλο 3

Και οι Μπότηδες!!!! Ένα έθιμο Κερκυραίικο

Εντυπωσιακό και θορυβώδες, το Πάσχα στην Κέρκυρα φέρνει στο νου όλων το περίφημο έθιμο με τους Μπότηδες που λαμβάνει χώρα το Μεγάλο Σάββατο στην καρδιά της όμορφης πόλης. Η φύση είναι ντυμένη στα πράσινα, με τις ευωδιές των λουλουδιών, και η πόλη να ετοιμάζεται να υποδεχτεί ένα μεγάλο θρησκευτικό γεγονός.

Το έθιμο Μπότηδες στη Σπιανάδα στην Κέρκυρα είναι ένας συνδυασμός Ενετικών Παραδόσεων και Ορθόδοξων εθίμων.

μποτηδες πεφτουν απο τα μπλακονια το πασχα στην κερκυρα

Να και οι δικοί μας!!!!

Χωρίς τίτλο 4

Πολύχρωμες αυγοθήκες και καλαθάκια!

Χωρίς τίτλο 5

Παιχνίδια με το ζάρι, πόσα δείχνει ο αριθμός;

Χωρίς τίτλο 6         20240415 124035

Έτοιμα και τα αυγά μας….! Μια εύκολη και διασκεδαστική τεχνική. Βάψαμε χαρτοπετσέτες με μαρκαδόρους, στη συνέχεια τυλίξαμε τα αβγά μέσα στη χαρτοπετσέτα και έπειτα τα βάλαμε σε ποτηράκια με νερό.

Χωρίς τίτλο 10  Χωρίς τίτλο 9

Καλό Πάσχα!!!

20240425 081615

“Πασχαλινές Περιπέτειες στο Νηπιαγωγείο”