Οι εγγραφές για το σχολικό έτος 2024 – 2025 ξεκίνησαν!

ΕΓΓΡΑΦΕΣ ΠΡΟΝΗΠΙΩΝ ΣΤΟ ΝΗΠΙΑΓΩΓΕΙΟ ΓΙΑ ΤΟ ΣΧ. ΕΤΟΣ 2024 – 2024

2020 EgrafesNipion

• Oι αιτήσεις εγγραφών στα δημόσια Νηπιαγωγεία Γενικής Παιδείας, για το σχολικό έτος 2024-2025 θα πραγματοποιούνται από 1 έως 20 Μαρτίου 2024.
  • Την Ηλεκτρονική Αίτηση Εγγραφής υποβάλλουν οι γονείς/κηδεμόνες για το Νηπιαγωγείο που ανήκει το προνήπιο, βάσει της διεύθυνσης κατοικίας τους , σύμφωνα με τα όρια της σχολικής περιφέρειας του Νηπιαγωγείου, μέσω της ηλεκτρονικής πλατφόρμας του Υπουργείου Ψηφιακής Διακυβέρνησης, “ΕΓΓΡΑΦΗ ΣΤΟ ΝΗΠΙΑΓΩΓΕΙΟ”,στην ηλεκτρονική διεύθυνση: https://proti-eggrafi.services.gov.gr/
  • Για το σχολικό έτος 2024-2025, στο Νηπιαγωγείο εγγράφονται μαθητές/ριες που είναι γεννημένοι/ες το 2020.

ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΗ ΑΙΤΗΣΗ ΕΓΓΡΑΦΗΣ

ΑΙΤΗΣΗ ΓΟΝΕΩΝ/ΚΗΔΕΜΟΝΩΝ-ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΗΤΙΚΑ ΕΓΓΡΑΦΗΣ

• Χρήση κωδικών:Οι γονείς/κηδεμόνες, κατά την είσοδό τους στην ηλεκτρονική Υπηρεσία «Πρώτη Εγγραφή» της Ενιαίας Ψηφιακής Πύλης (gov.gr) αυθεντικοποιούνται με την χρήση των κωδικών διαπιστευτηρίων της Γενικής Γραμματείας Πληροφοριακών Συστημάτων Δημόσιας Διοίκησης του Υπουργείου Ψηφιακής Διακυβέρνησης (taxisnet).
  • Είσοδος στη σελίδα της εφαρμογής(https://proti-eggrafi.services.gov.gr/) και επιλογή του Νηπιαγωγείου στο οποίο ανήκει σύμφωνα με τη διεύθυνση κατοικίας του.
  • Συμπλήρωση στοιχείων επικοινωνίας:Κατά την είσοδό του στο σύστημα, ο γονέας/κηδεμόνας συμπληρώνει τα στοιχεία ηλεκτρονικού ταχυδρομείου (προαιρετικά) και κινητού τηλεφώνου μέσω του οποίου θα ενημερώνεται για την πορεία της αίτησής του.

Για την υποβολή της αίτησης οι γονείς/κηδεμόνες συμπληρώνουν διαδοχικά τα ακόλουθα:

α) τα στοιχεία του προνηπίου για το οποίο αιτούνται την εγγραφή.

β) τη διεύθυνση μόνιμης κατοικίας τους, την οποία τεκμηριώνουν αναρτώντας σε ψηφιακή μορφή εγγράφου σχετικό αποδεικτικό, όπως λογαριασμό ΔΕΚΟ, μισθωτήριο συμβόλαιο, ή άλλο δημόσιο πρόσφατο έγγραφο από το οποίο να προκύπτει ρητά η διεύθυνση κατοικίας,

γ) τα στοιχεία άλλου/ων τέκνου/ων, που φοιτά/ούν στην ίδια ή σε συστεγαζόμενη σχολική μονάδα, εφόσον υπάρχει/ουν

δ) εάν επιθυμούν τη φοίτηση του νηπίου/προνηπίου στο Προαιρετικό Ολοήμερο πρόγραμμα ή/και στο Τμήμα Πρόωρης Υποδοχής,

ε) τα στοιχεία των συνοδών των νηπίων/προνηπίων κατά την προσέλευση και αποχώρηση τους από τη σχολική μονάδα ενώ παράλληλα επιλέγουν τη δήλωση: «Υποβάλλοντας αυτή την αίτηση, αναλαμβάνω την ευθύνη για την ασφαλή προσέλευση και αποχώρηση του νηπίου/προνηπίου».

Έγγραφα που πρέπει να προσκομίσουν οι γονείς στο Νηπιαγωγείο:

Για την εγγραφή των μαθητών/τριων στο Δημοτικό Σχολείο η έκδοση βεβαίωσης φοίτησης στο Νηπιαγωγείο είναι διαθέσιμη ηλεκτρονικά μέσω του gov.gr στον παρακάτω σύνδεσμο: https://www.gov.gr/upourgeia/upourgeio-paideias-kai-threskeumaton/paideias-kai-threskeumaton/attending-school

Ωράριο επικοινωνίας για πληροφορίες:

Καθημερινά 12:10-14:00 μμ.

Τηλέφωνο: 28210 66285

Στο Νηπιαγωγείο μας εγγράφονται μαθητές/τριες που διαμένουν στο Αρώνι, στο Χορδάκι και στα Καθιανά.

Δείτε λεπτομερώς την εγκύκλιο στον παρακάτω σύνδεσμο: https://drive.google.com/file/d/14a4DPpfgVzRvFsudNXx-yInkZwFPODxo/view

Εορτή των 3 Ιεραρχών

3 ΙΕΡΑΡΧΕΣ        3 ierarxes

Κάθε χρόνο  στις 30 Ιανουαρίου, γιορτάζουμε τη μνήμη των Τριών Ιεραρχών. Οι Τρεις Ιεράρχες, ο Μέγας Βασίλειος, ο Ιωάννης ο Χρυσόστομος και ο Γρηγόριος ο Θεολόγος ήταν Μεγάλοι Δάσκαλοι αλλά και Πατέρες της Εκκλησίας. Σήμερα στο Νηπιαγωγείο μας μάθαμε τα ονόματά τους, αναφερθήκαμε στη ζωή και στο έργο τους. Φτιάξαμε και κατασκευές για να τις πάρουμε στο σπίτι μας.

Χρόνια Πολλά και Καλή Φώτιση σε όλους!

Πολυπολιτισμική Ημέρα Παιδικού Βιβλίου

17066528787461706652878750  1706652878720  17066528787381706652878732

Στα πλαίσια της Πολυπολιτισμικής Παγκόσμιας Ημέρας Παιδικού Βιβλίου καλέσαμε  στο Νηπιαγωγείο μας την Κυρία Κοσμίδου Γεωργία – μητέρα μαθήτριας- και μας διάβασε στη γερμανική γλώσσα το παραμύθι με τίτλο: “Το μικρό εγώ είμαι εγώ” της Mira Lobe. Μετά την αφήγηση του παραμυθιού ακολούθησε συζήτηση με τα παιδιά τα οποία διατύπωσαν τις εντυπώσεις τους αναφορικά με τη γερμανική γλώσσά και την εικονογράφηση του παραμυθιού. Τέλος, τα παιδιά ζωγράφισαν ότι τους εντυπωσίασε από το παραμύθι.

Κοπή Βασιλόπιτας 2024

Φτιάξαμε και φέτος με τα παιδιά στο χώρο του
Νηπιαγωγείου μας τη βασιλόπιτα μας.
Στις 12 Ιανουαρίου κόψαμε τη βασιλόπιτα παρουσία όλων των παιδιών και των εκπαιδευτικών.
Το παιδί που βρήκε το φλουρί πήρε για δώρο ένα παραμύθι.
Ευχόμαστε σε όλους σας μία όμορφη και δημιουργική χρονιά με υγεία!

Αγιασμός σχ. έτους 2023 – 2024

Αγαπητοί γονείς και μαθητές του 1ου Νηπιαγωγίου Αρωνίου

σας προσκαλούμε στην τελετή του Αγιασμού

τη Δευτέρα 11 Σεπτεμβρίου του 2023 στις 8:30 π.μ.

στο χώρου του νηπιαγωγείου μας.

Καλή σχολική χρονιά!

ΑΓΙΑΣΜΌΣ2 1

Πάσχα

Πασχαλινές ευχές