Το εκπαιδευτικό προσωπικό του 1ου Νηπιαγωγείου Αρωνίου
σας εύχεται Καλή Ανάσταση και Καλό Πάσχα με υγεία, αγάπη και χαρά!
ΕΓΓΡΑΦΕΣ ΠΡΟΝΗΠΙΩΝ ΣΤΟ ΝΗΠΙΑΓΩΓΕΙΟ ΓΙΑ ΤΟ ΣΧ. ΕΤΟΣ 2024 – 2024
ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΗ ΑΙΤΗΣΗ ΕΓΓΡΑΦΗΣ
ΑΙΤΗΣΗ ΓΟΝΕΩΝ/ΚΗΔΕΜΟΝΩΝ-ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΗΤΙΚΑ ΕΓΓΡΑΦΗΣ
Για την υποβολή της αίτησης οι γονείς/κηδεμόνες συμπληρώνουν διαδοχικά τα ακόλουθα:
α) τα στοιχεία του προνηπίου για το οποίο αιτούνται την εγγραφή.
β) τη διεύθυνση μόνιμης κατοικίας τους, την οποία τεκμηριώνουν αναρτώντας σε ψηφιακή μορφή εγγράφου σχετικό αποδεικτικό, όπως λογαριασμό ΔΕΚΟ, μισθωτήριο συμβόλαιο, ή άλλο δημόσιο πρόσφατο έγγραφο από το οποίο να προκύπτει ρητά η διεύθυνση κατοικίας,
γ) τα στοιχεία άλλου/ων τέκνου/ων, που φοιτά/ούν στην ίδια ή σε συστεγαζόμενη σχολική μονάδα, εφόσον υπάρχει/ουν
δ) εάν επιθυμούν τη φοίτηση του νηπίου/προνηπίου στο Προαιρετικό Ολοήμερο πρόγραμμα ή/και στο Τμήμα Πρόωρης Υποδοχής,
ε) τα στοιχεία των συνοδών των νηπίων/προνηπίων κατά την προσέλευση και αποχώρηση τους από τη σχολική μονάδα ενώ παράλληλα επιλέγουν τη δήλωση: «Υποβάλλοντας αυτή την αίτηση, αναλαμβάνω την ευθύνη για την ασφαλή προσέλευση και αποχώρηση του νηπίου/προνηπίου».
Έγγραφα που πρέπει να προσκομίσουν οι γονείς στο Νηπιαγωγείο:
Για την εγγραφή των μαθητών/τριων στο Δημοτικό Σχολείο η έκδοση βεβαίωσης φοίτησης στο Νηπιαγωγείο είναι διαθέσιμη ηλεκτρονικά μέσω του gov.gr στον παρακάτω σύνδεσμο: https://www.gov.gr/upourgeia/upourgeio-paideias-kai-threskeumaton/paideias-kai-threskeumaton/attending-school
Ωράριο επικοινωνίας για πληροφορίες:
Καθημερινά 12:10-14:00 μμ.
Τηλέφωνο: 28210 66285
Στο Νηπιαγωγείο μας εγγράφονται μαθητές/τριες που διαμένουν στο Αρώνι, στο Χορδάκι και στα Καθιανά.
Δείτε λεπτομερώς την εγκύκλιο στον παρακάτω σύνδεσμο: https://drive.google.com/file/d/14a4DPpfgVzRvFsudNXx-yInkZwFPODxo/view
Κάθε χρόνο στις 30 Ιανουαρίου, γιορτάζουμε τη μνήμη των Τριών Ιεραρχών. Οι Τρεις Ιεράρχες, ο Μέγας Βασίλειος, ο Ιωάννης ο Χρυσόστομος και ο Γρηγόριος ο Θεολόγος ήταν Μεγάλοι Δάσκαλοι αλλά και Πατέρες της Εκκλησίας. Σήμερα στο Νηπιαγωγείο μας μάθαμε τα ονόματά τους, αναφερθήκαμε στη ζωή και στο έργο τους. Φτιάξαμε και κατασκευές για να τις πάρουμε στο σπίτι μας.
Χρόνια Πολλά και Καλή Φώτιση σε όλους!
Στα πλαίσια της Πολυπολιτισμικής Παγκόσμιας Ημέρας Παιδικού Βιβλίου καλέσαμε στο Νηπιαγωγείο μας την Κυρία Κοσμίδου Γεωργία – μητέρα μαθήτριας- και μας διάβασε στη γερμανική γλώσσα το παραμύθι με τίτλο: “Το μικρό εγώ είμαι εγώ” της Mira Lobe. Μετά την αφήγηση του παραμυθιού ακολούθησε συζήτηση με τα παιδιά τα οποία διατύπωσαν τις εντυπώσεις τους αναφορικά με τη γερμανική γλώσσά και την εικονογράφηση του παραμυθιού. Τέλος, τα παιδιά ζωγράφισαν ότι τους εντυπωσίασε από το παραμύθι.