Οκτ 20

ΣΕΠΤΕΜΒΡΙΟΣ-ΟΚΤΩΒΡΙΟΣ(Δραστηριότητες)

•  Παιχνίδι

στις «γωνιές» ή «κέντρα ενδιαφέροντος» ή «κέντρα δραστηριοτήτων»

με τουβλάκια ( ξύλινα ή πλαστικά)  πλαστελίνη , χάντρες, ενσφηνώματα κ.λ.π.

ΠΑΤΗΣΤΕ ΠΑΝΩ  ΣΤΗΝ ΕΙΚΟΝΑ

• Γιορτάζει ο παππούς και η γιαγιά (1η Οκτωβρίου)

• Αγαπάμε τα ζώα (4 Οκτωβρίου)

•  Το φθινόπωρο είναι μια ξεχωριστή και πολύ ωραία εποχή. Η φύση γεμίζει χρώματα και είναι πολύ διασκεδαστικό να κάνουμε βόλτες στα δάση και να παρατηρούμε τα κόκκινα, πορτοκαλί, κίτρινα φύλλα που πέφτουν από τα δέντρα!
  •  Τα νόστιμα και ζουμερά μήλα γίνονται κομμάτι της καθημερινής μας διατροφής ! Πράσινα κίτρινα και κόκκινα μήλα κάνουν την εμφάνισή τους και όλα είναι πολύ νόστιμα! Μυρίζουν υπέροχα!
  • Ο καιρός αλλάζει και γίνεται πιο κρύος σε σχέση με πριν .Φοράμε μακρυμάνικα μπλουζάκια και μακριά παντελόνια, καθώς και ζακέτες και ελαφριά μπουφάν. Κυρίως το πρωί και το βράδυ κάνει πιο πολύ ψύχρα.
  • Πέφτουν και οι πρώτες βροχές «τα πρωτοβρόχια«

.

Σεπ 23

ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ

Ενημέρωση – Τί γίνεται σε περίπτωση

επιβεβαιωμένου κρούσματος Covid-19

σε τμήμα της σχολικής μονάδας.

ΕΞΕ – 118653 – 2021 –

Σεπ 21

ΝΕΟ ΠΡΩΤΟΚΟΛΛΟ ΔΙΑΧΕΙΡΗΣΗΣ COVID-19

Αγαπητοί μας γονείς,

αναρτούμε τα νέα επικαιροποιημένα πρωτόκολλα προς ενημέρωσής σας

Παρακαλούμε να συνεχίσουμε όλοι μας να τηρούμε τα μέτρα πρόληψης και προφύλαξης έναντι της νόσου, όπως π.χ. χρήση προστατευτικής μάσκας, τήρηση αποστάσεων, αποφυγή συνωστισμού, συχνό πλύσιμο χεριών και εφαρμογή αντισηπτικού διαλύματος, κ.α.

Είναι πολύ σημαντικό για την αποφυγή της διασποράς της νόσου να τηρήσετε τα πρωτόκολλα – σελ. 18  –  σε περίπτωση που διαπιστώσετε κλινικά κριτήρια, όπως αυτά καταγράφονται στη σελ. 41 (βήχα, δύσπνοια, ανοσμία, αγευσία, γαστρεντερικά συμπτώματα, πονοκέφαλο, πονόλαιμο, μυαλγίες, καταβολή δυνάμεων με η χωρίς πυρετό).

Πρέπει να ενημερώνετε άμεσα τους εκπαιδευτικούς του νηπιαγωγείου σε περίπτωση επιβεβαιωμένου κρούσματος σε μαθητή ή στο στενό του οικογενειακό περιβάλλον.

Υπενθύμιση: Τα self-test (αυτοδιαγνωστικός έλεγχος), θα επιδεικνύονται από αυτή την εβδομάδα, κάθε Τρίτη και Παρασκευή πριν την είσοδο του μαθητή στο σχολείο.

covid_19_sxoleia_12092021

Σεπ 21

ΕΝΗΜΕΡΩΤΙΚΗ ΔΙΑΔΙΚΤΥΑΚΗ ΕΚΔΗΛΩΣΗ ΓΙΑ ΤΟΝ ΕΜΒΟΛΙΑΣΜΟ

Από το γραφείο της υφυπουργού Ζωής Μ.  Μακρή, μέσω της Διεύθυνσης Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης Φωκίδας, λάβαμε την παρακάτω πρόσκληση σε ενημερωτική διαδικτυακή εκδήλωση για τον εμβολιασμό στη μαθητική κοινότητα.

Δείτε την πρόσκληση στον παρακάτω σύνδεσμο

doc03744820210920095110

Σεπ 12

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΥΠΟΣΤΗΡΙΞΗΣ ΓΟΝΕΪΚΩΝ ΙΚΑΝΟΤΗΤΩΝ

Στον παρακάτω σύνδεσμο υπάρχει πληροφοριακό υλικό σχετικά με το δωρεάν

Πρόγραμμα Υποστήριξης Γονεϊκών Ικανοτήτων (Π.Υ.Γ.Ι.) της A΄ Ψυχιατρικής

Κλινικής του ΕΚΠΑ.

Σεπ 10

self-test ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΜΑΘΗΤΕΣ

Από τον παρακάτω σύνδεσμο –Δελτίο Τύπου του Υπουργείου Παιδείας

και Θρησκευμάτων-μπορείτε να ενημερωθείτε

για τη διάθεση self-test των μαθητών από τα φαρμακεία.

Σεπ 09

ΑΓΙΑΣΜΟΣ ΓΙΑ ΤΗ ΝΕΑ ΣΧΟΛΙΚΗ ΧΡΟΝΙΑ 2021-22

Με την έναρξη της νέας σχολικής χρονιάς,

την Δευτέρα 13/9/2021 και ώρα 8:30 π.μ.

θα τελεστεί ο Αγιασμός στον αύλειο χώρο

του Νηπιαγωγείου μας.

Παρακαλούνται να προσέλθουν τα παιδιά

με τον συνοδό τους , φορώντας μάσκες και

κρατώντας αποστάσεις.

Η είσοδος των μαθητών/μαθητριών στο Σχολείο θα γίνει με επίδειξη βεβαίωσης αρνητικού αποτελέσματος αυτοδιαγνωστικού ελέγχου (self-test)

Από την δ/νση του Νηπιαγωγείου

ΚΑΛΟΚΑΙΡΙΝΕΣ ΕΥΧΕΣ σχολ. έτους 2020-21

“ΤΑ ΗΛΙΟΤΡΟΠΙΑ ΣΤΟ ΒΑΖΟ” ΤΟΥ ΒΙΝΣΕΝΤ ΒΑΝ ΓΚΟΓΚ

Ο Βίνσεντ βαν Γκογκ Vincent Willem van Gogh, (γεννήθηκε στις 30 Μαρτίου

1853 – 29 Ιουλίου 1890) , ήταν Ολλανδός ζωγράφος.
Κατά τη διάρκεια της ζωής του το έργο του δεν σημείωσε επιτυχία,

ούτε ο ίδιος αναγνωρίστηκε ως σημαντικός καλλιτέχνης.

Ωστόσο, μετά το θάνατό του, η φήμη του εξαπλώθηκε πολύ γρήγορα

και σήμερα αναγνωρίζεται ως ένας από τους σημαντικότερους ζωγράφους

όλων των εποχών. Ο Βαν Γκογκ είναι διάσημος για τις πινελιές του οι οποίες πολλές φορές παρουσιάζουν μια έντονη κίνηση.
Συνολικά δημιούργησε σε διάστημα περίπου δέκα ετών περισσότερα

από 800 πίνακες και 1000 μικρότερα σχέδια. Τα Ηλιοτρόπια τα ζωγράφισε θέλοντας να καλωσορίσει και να εντυπωσιάσει τον φίλο του και ζωγράφο, Γκωγκέν.

Δεν έφτιαξε όμως μόνο έναν πίνακα, αλλά μια ολόκληρη σειρά από πίνακες με θέμα τα Ηλιοτρόπια στο βάζο.

Έτσι λοιπόν, και εμείς, εμπνευστήκαμε από έναν από
αυτούς τους πίνακες, για να φτιάξουμε το δικό μας βάζο με ηλιοτρόπια.

……και οι τελευταίες μας κατασκευές στα κέντρα δραστηριοτήτων/ γωνιές

του Νηπιαγωγείου μας.

ΠΑΓΚΟΣΜΙΑ ΗΜΕΡΑ ΩΚΕΑΝΩΝ

Η Παγκόσμια Ημέρα Ωκεανών (World Ocean Day) γιορτάζεται κάθε χρόνο από το 1992. Θεσμοθετήθηκε στις 8 Ιουνίου της ίδιας χρονιάς, κατά τη διάρκεια της Συνόδου για την Γη στο Ρίο Ντε Ζανέιρο, όπου 150 ηγέτες απ’ όλο τον κόσμο υπέγραψαν τη Συνθήκη για την Βιοποικιλότητα, σε μια προσπάθεια να εμποδίσουν την εξαφάνιση σπανίων ειδών από το ζωικό και φυτικό βασίλειο. Από το 2009,η Παγκόσμια Ημέρα Ωκεανών τελεί υπό την αιγίδα του ΟΗΕ.

Οι ωκεανοί καταλαμβάνουν πάνω από το 70% της επιφάνειας της Γης και έχουν συνδεθεί από αρχαιοτάτων χρόνων με την ανθρώπινη εξέλιξη. Η θαλάσσια ζωή και η βιοποικιλότητα στους ωκεανούς απειλούνται στις μέρες μας από την υπεραλίευση, τη μόλυνση και πρόσφατα από το φαινόμενο του θερμοκηπίου.

Αν και η χώρα μας δεν περιβάλλεται από ωκεανούς, είναι εν τούτοις δεμένη με το θαλάσσιο στοιχείο.
Πηγή: https://www.sansimera.gr/worldays/39

Older posts «