Λειτουργία νέας ιστοσελίδας

Σας κάνουμε γνωστό ότι οι αναρτήσεις που αφορούν στο 1ο Γενικό Λύκειο Ζακύνθου γίνονται πλέον στη νέα ιστοσελίδα του Σχολείου: https://1lyk-zakynth.zak.sch.gr/

Αποτελέσματα ερωτηματολογίων σχετικά με τις Σχέσεις Σχολείου-Οικογένειας

Στο πλαίσιο της αυτοαξιολόγησης της σχολικής μας μονάδας και αναφορικά με τις σχέσεις Σχολείου -Οικογένειας, διερευνήθηκαν οι απόψεις των μαθητών μας, των γονέων–κηδεμόνων των μαθητών μας, καθώς και των εκπαιδευτικών του σχολείου μας, μέσω ηλεκτρονικών ερωτηματολογίων. Στις 20 Μαρτίου διαμοιράστηκαν τα ηλεκτρονικά ερωτηματολόγια με ερωτήσεις κλειστού τύπου ταυτόχρονα σε όλους τους αναφερόμενους. Δόθηκε χρονικό περιθώριο συμπλήρωσης ενός μήνα. Στις 20 Απριλίου έκλεισαν οι απαντήσεις και τα αποτελέσματα αυτής της έρευνας σας παρουσιάζουμε παρακάτω.

Λήψη αρχείου

ΓΕΝΙΚΕΣ ΟΔΗΓΙΕΣ – ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΗΤΙΚΑ – ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΥΓΕΙΟΝΟΜΙΚΗΣ ΕΞΕΤΑΣΗΣ και ΠΡΑΚΤΙΚΗΣ ΔΟΚΙΜΑΣΙΑΣ ΥΠΟΨΗΦΙΩΝ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΙΣΑΓΩΓΗ ΣΤΑ ΤΕΦΑΑ, ΑΚΑΔΗΜΑΙΚΟΥ ΕΤΟΥΣ 2024-2025 ΕΔΡΑ ΠΑΤΡΑ

Λήψη αρχείου

Οδηγίες προς τους μαθητές και κανονισμοί των ενδοσχολικών εξετάσεων

Δελτίο Τύπου για ΤΕΦΑΑ

Πρόγραμμα ενδοσχολικών εξετάσεων 1ου ΓΕΛ Μαΐου-Ιουνίου 2024

Λήψη αρχείου

ΕΝΑΡΞΗ ΕΞΕΤΑΣΕΩΝ : 10:00 π.μ. όταν έχουμε μία βάρδια και 08:30 π.μ. όταν έχουμε δύο βάρδιες.
ΠΡΟΣΕΛΕΥΣΗ ΜΑΘΗΤΩΝ : Τουλάχιστον 30 λεπτά πριν την έναρξη της εξέτασης.

ΔΕΛΤΙΟ ΤΥΠΟΥ από το Υπουργείο Παιδείας, Θρησκευμάτων και Αθλητισμού για την υγειονομική εξέταση και πρακτική δοκιμασία των υποψηφίων για τα Τ.Ε.Φ.Α.Α.

Λήψη αρχείου

Έκθεση καλλιτεχνικών δημιουργιών μαθητών του 1ου ΓΕΛ Ζακύνθου στη Δημόσια Ιστορική Βιβλιοθήκη Ζακύνθου.

Εν όψει των Ολυμπιακών και Παραολυμπιακών Αγώνων 2024, που αυτή τη φορά θα διεξαχθούν στο Παρίσι, οι μαθητές του τμήματος Β2 του 1ου ΓΕΛ Ζακύνθου έφτιαξαν καλλιτεχνικές δημιουργίες και τις ανάρτησαν στη Δημόσια Ιστορική Βιβλιοθήκη Ζακύνθου. Η έκθεση θα διαρκέσει ως τις 15/5/2024. Υπεύθυνη εκπαιδευτικός είναι η κυρία Βασιλική Καλάκου.

att.iTAu9QgqGQHD0NPzf c8kSYQJ7hQtogM49agYCXp7gY att.vb0MIt6MtY2bGFyAiNPH4PNzfVXWUoJhodtn1CwwhEI att.wAG2mNRwYpQOF 9EYlIoqG 5NkmAuMRuTQ3eHnAdxsw att.yKILxPLyJFjzegO6acGWfS2OH0Ft7IQHKDwmaZz7RqU

Εικονική περιήγηση μαθητών του Γ1 στην παλιά πόλη της Ζακύνθου με το ΚΕΠΕΑ Λιθακιάς.

Οι μαθητές του τμήματος Γ1 του 1ου ΓΕΛ Ζακύνθου συμμετείχαν σήμερα, 10 Απριλίου 2024, σε εικονική περιπλάνηση στην παλιά πόλη της Ζακύνθου. Με τη χρήση εφαρμογής για τάμπλετ, περιηγήθηκαν στους δρόμους της πόλης, άντλησαν πληροφορίες για συγκεκριμένα σημεία ενδιαφέροντος, έλυσαν γρίφους και… προστάτευσαν τα μυστικά της Φιλικής Εταιρίας, σώζοντας την επανάσταση του 1821! Η περιήγηση έγινε στο πλαίσιο προγράμματος του Κέντρου Εκπαίδευσης για το Περιβάλλον και την Αειφορία Λιθακιάς Ζακύνθου, με την εξαιρετική καθοδήγηση του κυρίου Αναστασίου Βισβάρδη.

Εικονική περιήγηση μαθητών του Γ2 στην παλιά πόλη της Ζακύνθου με το ΚΕΠΕΑ Λιθακιάς.

Οι μαθητές του τμήματος Γ2 του 1ου ΓΕΛ Ζακύνθου συμμετείχαν σήμερα, 2 Απριλίου 2024, σε εικονική περιπλάνηση στην παλιά πόλη της Ζακύνθου. Με τη χρήση εφαρμογής για τάμπλετ, περιηγήθηκαν στους δρόμους της πόλης, άντλησαν πληροφορίες για συγκεκριμένα σημεία ενδιαφέροντος, έλυσαν γρίφους και… προστάτευσαν τα μυστικά της Φιλικής Εταιρίας, σώζοντας την επανάσταση του 1821! Η περιήγηση έγινε στο πλαίσιο προγράμματος του Κέντρου Εκπαίδευσης για το Περιβάλλον και την Αειφορία Λιθακιάς Ζακύνθου, με την εξαιρετική καθοδήγηση του κυρίου Αναστασίου Βισβάρδη, ο οποίος προσέφερε ευγενικά και τα βίντεο της παρούσας ανάρτησης.