Απρίλιος 2017

Δράση: “Μαθαίνοντας επιστήμη μέσα από το Θέατρο”

17 Απριλίου 2017 από

Η ομάδα Project της Α’ Λυκείου, σε συνεργασία με τους μαθητές του ομίλου Βιολογίας, συμμετείχαν στον διαγωνισμό δραματοποίησης εννοιών των φυσικών επιστημών στο πλαίσιο της δράσης “Μαθαίνοντας επιστήμη μέσα από το θέατρο” υπό την αιγίδα του υπουργείου Παιδείας. Ο τίτλος της παράστασης ήταν «Κυκλοφορικό σύστημα και εθελοντισμός», και πραγματοποιήθηκε το Σάββατο 1 Απριλίου 2017. Οι μαθητές είχαν την αποκλειστική ευθύνη για τη δημιουργία του σεναρίου, τη σκηνοθεσία, τη σύνθεση και εκτέλεση μουσικών κομματιών, τον σχεδιασμό των κουστουμιών και σκηνικών, τη δημιουργία ψηφιακού υλικού για την ευαισθητοποίηση εθελοντών δοτών μυελού των οστών.

Η εμφάνιση των μαθητών ξεπέρασε τις προσδοκίες μας και δίκαια τους απονεμήθηκε βραβείο προώθησης και διάδοσης της παράστασης καθώς και ειδική διάκριση ζωντανής εκτέλεσης και διαδραστικότητας.

Συγχαρητήρια στους μαθητές μας: Αναγνωστόπουλο Δημήτριο, Ανδρεάδη Παύλο, Αποστολίδου Ιωάννα, Αργύρη Μαρία, Γκικόκαϊ Ιάσωνα, Καλλιβρετάκη Αθηνά, Καλλιβρετάκη Φώτιο, Κοκκίνη Γαβριέλα, Κολέα Ιωάννα, Μιχαλιού Αδαμαντία, Μίχου Νικολέτα, Παναγιωτούνη Κοντοτάσιου Εκάτη, Πάνου Ελευθερία, Πετρόπουλο Γεώργιο, Ρόχας Κουτσουμάνη Ονίτα, Σαντοριναίο Αθανάσιο, Τσαβίδη Μαργαρίτα, Φιλδισάκου Ισμήνη, Χαρίτου Ελένη, Χριστόβ Ιλία.

Οι υπεύθυνοι καθηγητές

Βλάσση Μ., Κωσταρίδης Π.

Κατηγορία Δραστηριότητες 2016-2017 | 1 σχόλιο »