Απρίλιος 2015

Επίσκεψη στο Αττικό Νοσοκομείο

26 Απριλίου 2015 από

attiko

Την Τρίτη 21 Απριλίου οι μαθητές που συμμετέχουν στο πρόγραμμα Αγωγής Υγείας «Επιδημίες μικροβίων, φόβου, ανασφάλειας και κοινωνική απομόνωση. Σωματική και ψυχική υγεία. Το παράδειγμα του ιού Embola στην Ελλάδα και το εξωτερικό» και στον Ομιλο Βιολογίας «Πειράματα Βιολογίας και Βιοηθική» επισκέφτηκαν το καρδιολογικό τμήμα του Αττικού Νοσοκομείου στο Χαϊδάρι με διευθυντή τον καθηγητή κ. Λεκάκη. Τους υποδέχθηκαν ο καθηγητής κ. Ηλιοδρομίτης που τους εξήγησε τη δομή και τη σημασία του τμήματος και στη συνέχεια οι πανεπιστημιακοί υπότροφοι κ. Γ. Μακαβός και Σ. Κάτσανος τους ξενάγησαν στα διάφορα τμήματά του. Έτσι δόθηκε η δυνατότητα στους μαθητές να ενημερωθούν για τις εξετάσεις έκτακτων περιστατικών, εξετάσεις με υπέρηχους, να δουν τους χώρους της εντατικής πτέρυγας με βαριά» περιστατικά και να παρακολουθήσουν εξέταση ασθενούς με στεφανιογραφία. Ολοι συμφώνησαν ότι ήταν μία μοναδική εμπειρία που θα μείνει χαραγμένη στη μνήμη μας.

Ο υπεύθυνος του προγράμματος καθηγητής κ. Κωσταρίδης Παναγιώτης μαζί με τους καθηγητές κ. Βλάσση Μαρία και Λεουτσάκο Ευστάθιο, που συνόδεψαν τους μαθητές μας, θα ήθελαν να εκφράσουν τις θερμές ευχαριστίες τους στον Διευθυντή κ. Λεκάκη και τους συνεργάτες του για την οργάνωση, την παραχώρηση των χώρων και την άδεια επίσκεψης. Να επισημάνουμε ότι τα τελευταία τέσσερα χρόνια οι πόρτες και οι αίθουσες του νοσοκομείου είναι ανοιχτές για τους μαθητές μας και οι γιατροί πρόθυμοι για ενημέρωση και διάλογο. Οι μαθητές που συμμετείχαν στην εκδήλωση ήταν οι παρακάτω: Αβριωνίδου Μαρία-Ελένη, Ασπασία- Τατιάνα Τσιγαρίδη, Γεωργαλή Ελένη, Ιατρίδη Αννα Μαρία, Κωσταρίδης Αλέξανδρος, Λολίτσας Δημήτρης, Νικηφόρος Σκουρλέτης Εικοσιπένταρχος, Ντόκος Χρήστος, Τρουλλινού Παναγιώτα, Χαραλαμπία Καρούσου Τσελέντη, Ξυνού Εύα, Παναγοπούλου Αννέλα, Πιχλίνσκι Γιάννης, Σταματίου Μαριλένα, Τσούμπα Μαντώ, Ανάννα Μιάχ, Αποστόλου Βασιλική, Βάγιας Νώντας, Γιάννης Δαρίδης, Δημάρκο Αικατερίνη, Κανινή Παρασκευή (Εύη), Λέττα Ναταλία, Μπελοσίνωφ Νικόλα, Μπίτζιου Αλεξάνδρα, Νεφέλη Γαβαλά, Σουρτζή Ελένη, Σπύρος Αυλωνίτης, Ασημομύτης Γιώργος, Καφρίτσα Γεωργαντά Σοφία, Παπαδόγιαννη Βάσια, Ρηνάκης Γιάννης, Τυρλή Κορίνα.
Φωτογραφίες από την επίσκεψη εδώ

Κατηγορία Δραστηριότητες 2014-2015 | 1 σχόλιο »