Μάιος 2014

Νέα από το Φεστιβάλ στην Τεχνόπολη

7 Μαΐου 2014 από

Πολύ μεγάλη επιτυχία σημείωσε η παρουσία του σχολείου μας στο φεστιβάλ για τις επιστήμες στην Τεχνόπολη του Δήμου Αθηναίων την Κυριακή 4 Μαίου από το πρωί έως το απόγευμα με την παρουσίαση των ομίλων του σχολείο μας, Βιολογίας και Κινηματογράφου, του προγράμματος Αγωγής Υγείας και της Θεατρικής παράστασης «ΜΑNGE-MOI» («ΦΑΕ ΜΕ»).

Εκατοντάδες επισκέπτες πέρασαν από το χώρο που είχαμε διαμορφώσει στην έκθεση, και μαθητές από το σχολείο μας τους εξηγούσαν και έδειχναν (με σειρά παρουσίασης) ζωντανά άτομα του άνουρου Αμφίβιου Bufo bufo σε διάφορα στάδια ανάπτυξης, τη διαδικασία ελέγχου μόλυνσης στα τρόφιμα, αποικίες σε τρυβλία αλλά και παρασκευάσματα μικροβίων στο μικροσκόπιο που είχε μεταφερθεί εκεί, ζωντανή επίδειξη παρασκευής κρέμας προσώπου και οδοντόπαστας που σε κουτάκια προσφέρονταν στους επισκέπτες και τέλος αποσπάσματα από τρεις κινηματογραφικές ταινίες με θεματολογία την χωρίς όρια ανάπτυξη της τεχνολογίας αλλά και της κερδοσκοπίας εις βάρος της υγείας και της ποιότητας ζωής. Σε αμφιθέατρο του πολυχώρου πραγματοποιήθηκε με μεγάλη επιτυχία η θεατρική παράσταση που παρακολούθησαν πολυάριθμοι θεατές, με τη συμμετοχή των οποίων διαμορφώθηκε και το τέλος της ιστορίας!

Οι μαθητές του σχολείου μας που έλαβαν μέρος στην παρουσίαση ή στην παραγωγή υλικού ήταν: ΑΖΑΜ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΑ, ΑΡΝΟΚΟΥΡΟΥ ΘΕΟΔΩΡΑ, ΗΣΑΪΟΓΛΟΥ ΕΛΠΙΔΑ, ΚΑΠΙΡΗ ΜΑΡΩ, ΚΟΝΤΗ ΧΡΙΣΤΙΑΝΑ, ΜΑΘΙΟΥΛΑΚΗ ΑΝΤΩΝΙΑ, ΜΠΗΛΙΤΣΗ ΕΥΑΓΓΕΛΙΑ, ΝΙΚΟΛΟΠΟΥΛΟΣ ΓΙΩΡΓΟΣ, ΝΙΚΟΛΟΠΟΥΛΟΣ ΙΩΑΝΝΗΣ, ΠΑΠΑΔΟΠΟΥΛΟΣ ΕΥΘΥΜΙΟΣ, ΠΑΥΛΟΥ ΓΕΡΑΣΙΜΟΣ, ΠΕΝΤΑΡΗ ΕΥΑΓΓΕΛΙΑ ΝΙΚΗ, ΠΕΤΡΟΥ ΚΑΤΕΡΙΝΑ, ΠΙΧΛΙΝΣΚΙ ΙΩΑΝΝΗΣ, ΠΟΛΥΧΡΟΝΑΚΗ ΑΘΗΝΑ ΜΑΡΙΑ, ΣΤΑΜΑΤΙΟΥ ΜΑΡΙΛΕΝΑ, ΤΟΜΤΣΙΝΙ ΑΙΚΑΤΕΡΙΝΗ, ΤΣΟΥΜΠΑ ΑΔΑΜΑΝΤΙΑ.

Συμμετείχαν οι καθηγητές: Κωσταρίδης Παναγιώτης (ΠΕ04), Ντελής Αχιλλέας (ΠΕ02), Πέτρου Ευαγγελία (ΠΕ04) και Φραγκή Μαρία (ΠΕ05).

Βίντεο από την εκδήλωση μπορείτε να δείτε κάνοντας κλικ εδώ

Για να δείτε φωτογραφίες από τη θεατρική παράσταση κάνοντας κλικ εδώ.

technopolis

Κατηγορία Δραστηριότητες 2013-2014 | 1 σχόλιο »