Φεβρουαρίου 2017
« Ιαν

H Επιστήμη & η Τεχνολογία ταξιδεύουν στο Μετρό!

8 Φεβρουαρίου 2017 από

The lamb

H Επιστήμη & η Τεχνολογία ταξιδεύουν στο Μετρό!

Παρασκευή 3 Φεβρουαρίου 2017 (8.00 – 22.00)

Μια ημέρα γεμάτη επιστήμη στο Μετρό της Αθήνας

Με μεγάλη επιτυχία το σχολείο μας συμμετείχε στην εκδήλωση Mind the Lab, που πραγματοποιήθηκε σε αρκετούς σταθμούς του μετρό της Αθήνας. Επιστήμονες, ερευνητές, εκπαιδευτικοί από το Εθνικό Κέντρο Έρευνας Φυσικών Επιστημών «Δημόκριτος», το Εθνικό Ίδρυμα Ερευνών, το Ελληνικό Κέντρο Θαλασσίων Ερευνών, την Ελληνική Επιτροπή Ατομικής Ενέργειας, το Ερευνητικό Κέντρο ΑΘΗΝΑ, την Ένωση Ελλήνων Φυσικών, το Ωνάσειο Καρδιοχειρουργικό Κέντρο, τα σχολεία της Αττικής αλλά και από την Ομάδα της WRO  (Πανελλήνιος Διαγωνισμός Ρομποτικής), παρουσίασαν διάφορα θέματα και πειράματα στους έκπληκτους αρκετές φορές επιβάτες που βρέθηκαν εκεί.

Mind

Οι μαθητές του σχολείου μας στο σταθμό του μετρό Αλιμος παρουσίασαν πειράματα από τον Ομιλο Βιολογίας και Χημείας και Project Χημείας, για τα οποία οι επισκέπτες έδειξαν μεγάλο ενδιαφέρον. Οι μαθητές που έλαβαν μέρος ήταν οι εξής:

Από την Α τάξη:

ΑΝΔΡΕΑΔΗΣ ΠΑΥΛΟΣ

ΑΓΑ ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ

ΜΕΓΑΛΟΚΟΝΟΜΟΣ ΜΙΧΑΛΗΣ

ΣΤΥΛΙΑΡΑ ΔΕΣΠΟΙΝΑ

ΠΑΠΑΒΑΣΙΛΕΙΟΥ ΑΝΝΑ ΛΕΥΚΟΘΕΑ

ΝΙΚΗΤΕΑ ΣΑΒΒΙΝΑ

ΣΑΝΤΟΡΙΝΑΙΟΣ ΑΘΑΝΑΣΙΟΣ

ΑΛΕΡΤΑΣ ΑΝΑΡΓΥΡΟΣ

ΒΕΝΕΡΗ ΑΝΔΡΟΜΑΧΗ

ΤΣΑΟΥΣΙΔΟΥ ΣΟΦΙΑ

Από τη Β τάξη:

ΜΑΛΕΖΑ ΓΕΩΡΓΙΑ &

ΜΟΥΛΙΟΣ ΝΙΚΟΛΑΟΣ ΝΙΚΗΤΑΣ από την Β΄τάξη.

Υπεύθυνοι καθηγητές: Βλάσση Μαρία και Κωσταρίδης Παναγιώτης

Φωτογραφίες από την εκδήλωση μπορείτε να δείτε εδώ: https://drive.google.com/file/d/0Bx98IrBM9J7FeG9OWHZhai1jcGM/view?usp=sharing

Επίσκεψη στο Ίδρυμα Νιάρχος

1 Φεβρουαρίου 2017 από

Ribbet collage

Στις 25/1/2017,  49 μαθητές και μαθήτριες από το σχολείο μας επισκέφθηκαν το Κέντρο Πολιτισμού «Ίδρυμα Σ. Νιάρχος». Η επίσκεψη έγινε στο πλαίσιο των εξής Ερευνητικών Εργασιών: 1) «Κλιματική αλλαγή και πολύπλοκα συστήματα» (υπεύθυνος καθηγητής Λ. Πόλκας, με τη συνεργασία. του Δ/ντή κ. Γ. Γκαρά), 2) «Φυσικοί  νόμοι» και 3) Όμιλος «Εθελοντισμός» (υπεύθυνος καθηγητής Π. Δαμιανός). Έμφαση δόθηκε, κατά την επίσκεψή μας, στη «Βιωσιμότητα» του Πολιτιστικού Κέντρου και τα ιδιαίτερα χαρακτηριστικά της:

• την πράσινη στέγη της Εθνικής Βιβλιοθήκης και της Εθνικής Λυρικής Σκηνής
  • το κανάλι, το οποίο παρέχει αντιπλημμυρική προστασία για όλο τον χώρο
  • το φωτοβολταϊκό στέγαστρο, που παράγει ενέργεια και συμβάλλει στο στόχο των μηδενικών εκπομπών CO2
  • το πάρκο, το οποίο διαθέτει ενδημικά, ανθεκτικά στην ξηρασία φυτά, και  αλέες από σκιερά δέντρα θα μειώσουν τις εκπομπές διοξειδίου του άνθρακα.
  • το κτίριο που στεγάζει την Εθνική Βιβλιοθήκη και την Εθνική Λυρική Σκηνή.

Συνοδοί καθηγητές:

Γ. Γκαράς

Π. Δαμιανός

Λ. Πόλκας

Επίσκεψη στο ΕΚΕΦΕ Δημόκριτος

25 Ιανουαρίου 2017 από

Την Δευτέρα 16  01  2017  πραγματοποιήθηκε  προγραμματισμένη επίσκεψη στο ΕΚΕΦΕ Δημόκριτος.

Συμμετείχαν 42 μαθήτριες και μαθητές μας.

Συνόδευσαν οι εκπαιδευτικοί: Ντούλα Όλγα, Βλάσση Μαρία και Δαμιανός Πέτρος.

dimokritos4

Χρόνια Πολλά και Καλή Χρονιά