Απριλίου 2015
6789101112
13141516171819
27282930

Ανακοίνωση για τη διαδικασία επιλογής μαθητών και μαθητριών στα Πρότυπα και Πειραματικά Σχολεία για το σχολικό έτος 2015-2016

6 Απριλίου 2015 από

ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΗ της Δ.Ε.Π.Π.Σ.

Η Διοικούσα Επιτροπή των Πρότυπων Πειραματικών Σχολείων (ΔΕΠΠΣ), που ορίσθηκε με βάση το υπ’ αριθμό 176/27-­3-­2015 ΦΕΚ, συνεδρίασε σε ολομέλεια την 1η Απριλίου 2015.

Ενημερώνουμε το εκπαιδευτικό προσωπικό των Πρότυπων Πειραματικών Σχολείων, καθώς και τους γονείς που ενδιαφέρονται να καταθέσουν τη σχετική αίτηση ότι στη συνεδρίαση συζητήθηκε και το θέμα των διαδικασιών επιλογής των μαθητών και μαθητριών που θα φοιτήσουν για πρώτη φορά σε κάποια από τις μονάδες των Πρότυπων Πειραματικών Σχολείων.

Καθώς αναμένεται η τροπολογία του Νόμου 3966/2011, η οποία θα διαχωρίσει τα Πειραματικά από τα Πρότυπα σχολεία, να ψηφιστεί από το Ελληνικό Κοινοβούλιο εντός του Απριλίου 2015, η ΔΕΠΠΣ σχεδίασε χρονικά τις διαδικασίες επιλογής μαθητών και μαθητριών και θα είναι έτοιμη να τις ενεργοποιήσει αμέσως μετά την ψήφιση της τροπολογίας. Με βάση αυτόν τον σχεδιασμό, οι διαδικασίες αναμένεται να εξελιχθούν ως εξής:

Α) Ανακοίνωση του αριθμού των θέσεων ανά σχολείο και υποβολή των αιτήσεων στο τελευταίο δεκαήμερο του Απριλίου ή στο πρώτο δεκαήμερο του Μαΐου 2015.

Β) Κληρώσεις ή δοκιμασία εισαγωγής (με βάση την τροποποίηση του Νόμου 3966/2011) στο τελευταίο δεκαήμερο του Ιουνίου 2015. Όσον αφορά τις λεπτομέρειες του τρόπου με τον οποίο θα διεξαχθούν οι εξετάσεις, η ΔΕΠΠΣ θα μελετήσει τις εισηγήσεις των ΕΠΕΣ και των Συλλόγων Διδασκόντων για το θέμα και θα προβεί σε ανακοίνωση, όταν καταλήξει στη διαδικασία.

Εκ μέρους της ΔΕΠΠΣ,
Βασίλης Τσελφές
Πρόεδρος

Ανακοίνωση ΔΕΠΠΣ προς γονείς

Κατηγορία Δραστηριότητες 2013-2014 | Σχόλια κλειστά

Γιάννη Ρίτσου: «Η σονάτα του σεληνόφωτος». Θεατρική εκτέλεση

31 Μαρτίου 2015 από

theatro

Κατηγορία Δραστηριότητες 2014-2015 | Σχόλια κλειστά

2ο Φεστιβάλ Επιστήμης και Τεχνολογίας

25 Μαρτίου 2015 από

festival

Με μεγάλη επιτυχία πραγματοποιήθηκε το 2ο Φεστιβάλ Επιστήμης και Τεχνολογίας στο Γκάζι των Αθηνών και το σχολείο μας ήταν και πάλι εκεί. Χιλιάδες επισκέπτες είδαν τα πειράματα και τις δράσεις που πραγματοποιούνται στον Ομιλο Βιολογίας, στο Project Χημείας και στον Ομιλο Ρομποτικής τη φετινή χρονιά στο Σχολείο μας. Μαζί με αυτούς ο Δ/ντής, η πρόεδρος του συλλόγου γονέων και κηδεμόνων, καθηγητές και μαθητές.

Οι μαθητές που έλαβαν μέρος ήταν: Αποστόλου Βασιλική, Κανινή Παρασκευή, Σουρτζή Ελένη, Αυλωνίτης Σπύρος, Ασημομύτης Γιώργος, Καφρίτσα Γεωργαντά Σοφία, Παπαδόγιαννη Βάσια, Ιατρίδη Αννα Μαρία, Μαλχάζου Κωνσταντίνα, Σκουρλέτης Εικοσιπένταρχος Νικηφόρος, Τρουλλινού Παναγιώτα, Καρούσου Τσελέντη Χαραλαμπία, Παναγοπούλου Αννέλα, Σταματίου Μαριλένα, Τσούμπα Μαντώ, Ξυνού Εύα, Δημάρκο Αικατερίνη, Κωσταρίδης Αλέξανδρος, Ντόκος Χρήστος, Δεπάστας Θεόδωρος και Κατσοχειράκης Φραγκίσκος.

Καθηγητές: Κωσταρίδης Παναγιώτης, Βλάσση Μαρία, Γιάτας Δημήτρης και Καψάλας Νίκος.

Στιγμιότυπα από την εκδήλωση μπορείτε να δείτε εδώ.

Κατηγορία Δραστηριότητες 2014-2015 | Σχόλια κλειστά

Εκδήλωση για τη βιοηθική

22 Μαρτίου 2015 από

ligeros

O Δρ. Νίκος Λυγερός στο Σχολείο μας:
Την Τετάρτη 18 Μαρτίου 2015 είχαμε την τιμή να επισκεφτεί και να μιλήσει στο σχολείο μας ο Δρ. Νίκος Λυγερός. Προσκεκλημένος από τους υπεύθυνους του Ομίλου Βιολογίας και της Ερευνητικής Εργασίας που πραγματοποιούνται τη φετινή χρονιά στο σχολείο μας με θέμα τη Βιοηθική, μας ανέπτυξε το θέμα: Η βιοηθική της ζωής και η ζωή της βιοηθικής. Το ενδιαφέρον των μαθητών μας ήταν μεγάλο και κατά τη διάρκεια της εισήγησης αλλά και στη συζήτηση που ακολούθησε.
Η Διεύθυνση, ο σύλλογος των καθηγητών, ο υπεύθυνος καθηγητής του ομίλου Βιολογίας «Πειράματα Βιολογίας και βιοηθική» κ. Κωσταρίδης Παναγιώτης ΠΕ04 και η υπεύθυνη καθηγήτρια της Ερευνητικής εργασίας «Βιοηθικά διλήμματα» κ. Παυλίδου Σοφία (ΠΕ02), ευχαριστούμε πολύ τον κ. Λυγερό και ευχόμαστε να τον υποδεχθούμε και μία επόμενη φορά στο σχολείο μας σύντομα.
Μπορείτε να δείτε την ομιλία πατώντας εδώ.

Κατηγορία Δραστηριότητες 2014-2015 | 0 σχόλια »

« Προηγούμενες καταχωρήσεις