Μαρτίου 2015

2ο Φεστιβάλ Επιστήμης και Τεχνολογίας

25 Μαρτίου 2015 από

festival

Με μεγάλη επιτυχία πραγματοποιήθηκε το 2ο Φεστιβάλ Επιστήμης και Τεχνολογίας στο Γκάζι των Αθηνών και το σχολείο μας ήταν και πάλι εκεί. Χιλιάδες επισκέπτες είδαν τα πειράματα και τις δράσεις που πραγματοποιούνται στον Ομιλο Βιολογίας, στο Project Χημείας και στον Ομιλο Ρομποτικής τη φετινή χρονιά στο Σχολείο μας. Μαζί με αυτούς ο Δ/ντής, η πρόεδρος του συλλόγου γονέων και κηδεμόνων, καθηγητές και μαθητές.

Οι μαθητές που έλαβαν μέρος ήταν: Αποστόλου Βασιλική, Κανινή Παρασκευή, Σουρτζή Ελένη, Αυλωνίτης Σπύρος, Ασημομύτης Γιώργος, Καφρίτσα Γεωργαντά Σοφία, Παπαδόγιαννη Βάσια, Ιατρίδη Αννα Μαρία, Μαλχάζου Κωνσταντίνα, Σκουρλέτης Εικοσιπένταρχος Νικηφόρος, Τρουλλινού Παναγιώτα, Καρούσου Τσελέντη Χαραλαμπία, Παναγοπούλου Αννέλα, Σταματίου Μαριλένα, Τσούμπα Μαντώ, Ξυνού Εύα, Δημάρκο Αικατερίνη, Κωσταρίδης Αλέξανδρος, Ντόκος Χρήστος, Δεπάστας Θεόδωρος και Κατσοχειράκης Φραγκίσκος.

Καθηγητές: Κωσταρίδης Παναγιώτης, Βλάσση Μαρία, Γιάτας Δημήτρης και Καψάλας Νίκος.

Στιγμιότυπα από την εκδήλωση μπορείτε να δείτε εδώ.

Κατηγορία Δραστηριότητες 2014-2015 | Σχόλια κλειστά

Εκδήλωση για τη βιοηθική

22 Μαρτίου 2015 από

ligeros

O Δρ. Νίκος Λυγερός στο Σχολείο μας:
Την Τετάρτη 18 Μαρτίου 2015 είχαμε την τιμή να επισκεφτεί και να μιλήσει στο σχολείο μας ο Δρ. Νίκος Λυγερός. Προσκεκλημένος από τους υπεύθυνους του Ομίλου Βιολογίας και της Ερευνητικής Εργασίας που πραγματοποιούνται τη φετινή χρονιά στο σχολείο μας με θέμα τη Βιοηθική, μας ανέπτυξε το θέμα: Η βιοηθική της ζωής και η ζωή της βιοηθικής. Το ενδιαφέρον των μαθητών μας ήταν μεγάλο και κατά τη διάρκεια της εισήγησης αλλά και στη συζήτηση που ακολούθησε.
Η Διεύθυνση, ο σύλλογος των καθηγητών, ο υπεύθυνος καθηγητής του ομίλου Βιολογίας «Πειράματα Βιολογίας και βιοηθική» κ. Κωσταρίδης Παναγιώτης ΠΕ04 και η υπεύθυνη καθηγήτρια της Ερευνητικής εργασίας «Βιοηθικά διλήμματα» κ. Παυλίδου Σοφία (ΠΕ02), ευχαριστούμε πολύ τον κ. Λυγερό και ευχόμαστε να τον υποδεχθούμε και μία επόμενη φορά στο σχολείο μας σύντομα.
Μπορείτε να δείτε την ομιλία πατώντας εδώ.

Κατηγορία Δραστηριότητες 2014-2015 | 0 σχόλια »

Ώρες που δέχονται οι καθηγητές στο σχολείο

18 Φεβρουαρίου 2015 από

ώρες

Κατηγορία Δραστηριότητες 2013-2014 | Σχόλια κλειστά

ΣΥΜΜΕΤΟΧΗ ΣΤΟΝ ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟ ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟ EUSO 2015

11 Φεβρουαρίου 2015 από

viology12

Στις 7 Φεβρουαρίου 2015 η ομάδα των μαθητών του σχολείου μας που πρώτευσε στον τοπικό διαγωνισμό Πειραμάτων Φυσικών Επιστημών «Euso 2015» έλαβε μέρος στη δεύτερη φάση του διαγωνισμού σε πανελλήνια κλίμακα. Η βαθμολογία και στα τρία μαθήματα (Φυσική, Χημεία, Βιολογία) ήταν πολύ υψηλή και κατέλαβαν συνολικά την 7η καλύτερη θέση από όλα τα σχολεία της Ελλάδας που διαγωνίστηκαν και την 5η καλύτερη θέση στο μάθημα της Βιολογίας.

Την Κυριακή 8 Φεβρουαρίου 2015 πραγματοποιήθηκε εκδήλωση στο αμφιθέατρο του Ιδρύματος Ευγενίδου για την απονομή επαίνων και βραβείων στους μαθητές που έλαβαν μέρος στο διαγωνισμό. Συγχαρητήρια στους μαθητές της Β’ τάξης που συμμετείχαν: Δεπάστα Θεόδωρο, Κυρκούλη Βαγγέλη, Παπαδόπουλο Παναγιώτη, Πιχλίνσκι Ιωάννη (αναπληρωματικό) καθώς και στους καθηγητές που τους προετοίμασαν (Βλάσση Μαρία, Δαμιανό Πέτρο, Δημητρακοπούλου Καλλιόπη, Κωσταρίδη Παναγιώτη).

Κατηγορία Δραστηριότητες 2014-2015 | Σχόλια κλειστά

« Προηγούμενες καταχωρήσεις